Elektrik Dağıtım Proje Uygulaması

Atilla Hocanın kitabını tekrar inceledim. Ve cevabı kaçırdığım yeri buldum.
0.727 olacakmış. Trafo direği de tamam.
ENH direği konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Bu konu biraz geniş.
Enerji Nakil Hatları iletken cerleri;
Swallow1027
Rawen1940
PİGEON3030
Hawk8820
Cer kuvveti ile Açı değeri ile ENH direği hesaplayabiliyormuyuz ?
Seçimler nasıl oluyor. yoksa AW, AG gibi diğer hesaplamalar şartmı ?

Ekli dosyalar

• İndirgeme.jpg
    İndirgeme.jpg
    171.5 KB · Görüntüleme: 76
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Atilla Hocanın kitabını tekrar inceledim. Ve cevabı kaçırdığım yeri buldum.
0.727 olacakmış. Trafo direği de tamam.
ENH direği konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Bu konu biraz geniş.
Enerji Nakil Hatları iletken cerleri;
Swallow1027
Rawen1940
PİGEON3030
Hawk8820
Cer kuvveti ile Açı değeri ile ENH direği hesaplayabiliyormuyuz ?
Seçimler nasıl oluyor. yoksa AW, AG gibi diğer hesaplamalar şartmı ?
ENH direklerinde tip projesine göre açı, ag, aw ve amax kriterlerine göre seçim yapılıyor. Cer kuvveti hesabı ile açı alan direklerin hesabı ENH durumunda söz konusu değil.

ENH direk seçimi biraz daha karışık, çünkü işin içine bu değerler dışında up-lift durumu, off-set durumu, iki misli buz yükü durumu ve izolatör salınımları gibi etkenler de giriyor.

Bazı beton direkli ENH'ların tip projelerinde (örneğin 477 MCM hatların), durdurucu beton traversler için açı sonucu düşecek tek taraflı açıklık limiti verilmemiş durumdadır. Bu sebeple bu direklere ayrıca açı aldıkları durumda iletkenlerin havada yaklaşma hesapları yapılarak ve iletken salınım diyagramları çizilerek direklerin tek taraflı açıklıkları hesap edilmektedir.

ENH direklerinde tip projesine göre açı, ag, aw ve amax kriterlerine göre seçim yapılıyor. Cer kuvveti hesabı ile açı alan direklerin hesabı ENH durumunda söz konusu değil.

ENH direk seçimi biraz daha karışık, çünkü işin içine bu değerler dışında up-lift durumu, off-set durumu, iki misli buz yükü durumu ve izolatör salınımları gibi etkenler de giriyor.

Bazı beton direkli ENH'ların tip projelerinde (örneğin 477 MCM hatların), durdurucu beton traversler için açı sonucu düşecek tek taraflı açıklık limiti verilmemiş durumdadır. Bu sebeple bu direklere ayrıca açı aldıkları durumda iletkenlerin havada yaklaşma hesapları yapılarak ve iletken salınım diyagramları çizilerek direklerin tek taraflı açıklıkları hesap edilmektedir.
Cevap için teşekkür ederim. bir sürü değişken olduğunu biliyordum. Ama ufak da olsa yaklaşık bir hesaplama bilgi amaçlı da olsa yaptırabilirmiyiz diye düşündüm sadece.
bu arada program bitti. paylaşmadan önce test yapmak isteyen olursa özelden paylaşabilirim.

Cevap için teşekkür ederim. bir sürü değişken olduğunu biliyordum. Ama ufak da olsa yaklaşık bir hesaplama bilgi amaçlı da olsa yaptırabilirmiyiz diye düşündüm sadece.
bu arada program bitti. paylaşmadan önce test yapmak isteyen olursa özelden paylaşabilirim.
Beton direkli ENH'lar için maksimum ENH cerleri kullanılarak tepe kuvveti hesabı yapılarak tip projedeki açıya göre istenen direk tepe kuvvetleri karşılaştırılabilir. Aynı mantık ile demir direkli ENH direkleri için de tip projedeki açılara göre direklere binen tepe kuvvetleri hesaplanabilir fakat bir karşılaştırma yapmak için demir direklerin çekme kuvvetlerine mukavemetini tam olarak bir değerde bilememekteyiz. Bunlar direğin tasarımında statik hesaplarla hesaplanarak direğin alabileceği maksimum açı değeri olarak tip projede sunulmuş durumdalar.

Merhaba Ekte bulunan Nejat hocanın yazısı ile ilgili sorum olacaktı. Sadece emin olmak için sormaktayım.

1) Bu örnek hesaplamaya göre Rx değerimiz ile A tipi demir direklerin zayıf eksenleri karşılaştırıyoruz.

Örnek Hesap.jpg

2) Ayrı ayrı hem AG'de hemde OG'de bu hesaplama kontrolü olacak (Dökümanda sadece müşterek direk için örnek yapılmış o yüzden sordum)

3) 3 hatlı direklerde bu kontrol olacak (Branşman direği 3 hatlı olarak değerlendirdiğim için sordum, 4 hat'lıyı tevzi olarak değerlendirebiliriz diye düşünüyorum.)

bu arada program 4 hat ve üzerinde tüm hesaplamalarda Kafes direk seçtirmeyi planlıyorum.
Program bitti ufak tefek süslemeleri yapıyorum bu şekilde.

Ekli dosyalar

• Nejat Hoca Yazısı.pdf
    84.6 KB · Görüntüleme: 53

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri