Elektrik dükkanı açmak istiyorum ?

tesla95

Üye
Herkese iyi geceler ustalar ve kalfalar :)
Ben 24 yaşındayım, lisede Elektrik Elektronik bölümünden mezun oldum, lise 2 den beri aralıklarla ama uzun zamandır bir elektrikçi dükkanında çalışıyorum. İşin büyük kısmını öğrendim, ev içi elektrik tesisatında herhangi bir problem çıksa çok rahat bir şekilde halledebilirim, avize takma, tv asma, raf asma ve aynı zamanda çanak kurulum, merkezi uydu sistemleri, led döşeme işleri, genel elektrik işleri, tost makinası, çay ocağı, ısıtıcı gibi tamir işlerini yapabilirim. Hala eksik olduğum konular var ama bunu ileri de daha fazla tecrübe kazandıkça kendimi daha ileriye taşıyacağımı düşünüyorum.
Dükkan açınca işçilikten gelecek para çok önemli bu kar marjını önemli oranda arttıracaktır. Dükkanda satacağım kablo, ampul, şofben, uydu cihazı, kumanda, led panel, uzatma kablo ve çeşit çeşit ürünle satış yapmak istiyorum.

Elimdeki sermayenin tamamını malzemeye verip parayı eritmek istemiyorum bu yüzden stok takibi, iyi muhasebe, dükkana giren ve çıkan ürünleri kayıt altına(dışarı çöp çıksa takip edicem) alarak neye ihtiyacım var neye yok bunu en doğru şekilde belirleyip ve doğru ürün alımları ile giderimi minimum kar marjını maksimum yapmak istiyorum (4 yıllık üniversite mezunuyum düz esnaf kafası ile yaklaşmamak lazım :D)

Sorum ise şu;
Sonuç olarak ben daha gencim ve dükkan açmak risk ve sorumluluk ister ben şuana kadar hiç böyle bir sorumluluk almadım, aklımda şöyle satsam böyle yapsam diye düşünüp iyi para kazanacağımı düşünüyorum ama hiç dükkan açmadığım için farklı ya da bilmediğim zorluklar başıma gelebilir. Bana tecrübelerinizi anlatır mısınız elektrikçi dükkanı açmanın karı nasıldır ? İyi kazandırır mı ? zorlukları nelerdir?

Çalıştığım dükkanın günlük cirosu 1000 tl. Sırf işçilik günde neredeyse 250 300 tl geliyordur. Ben dükkana genelde bakmam ama bazen ben satış yaptığımda bile 150 200 tl'lik satış yapıyorum. Dükkan sahibi gelince daha fazla satış yapıyor ve paraları devamlı cebine attığı için net bir hesaplama yapamıyorum ama günlük cironun 1000 tl üzeri olduğunu düşünyorum.
Bu şekildeyken sizce elektrik dükkanı açmak gerçekten mantıklı değil mi ?
Ha bu arada Ustalık belgesi alabilir miyim ? almazsam nolur zararı nedir ? Teşekkür ederim, saygılarımla :)

Sonuç olarak ben daha gencim ve dükkan açmak risk ve sorumluluk ister ben şuana kadar hiç böyle bir sorumluluk almadım, aklımda şöyle satsam böyle yapsam diye düşünüp iyi para kazanacağımı düşünüyorum ama hiç dükkan açmadığım için farklı ya da bilmediğim zorluklar başıma gelebilir.
Selamlar.
Kazanacağını ALLAH bilir ama bu düşünce ile kaybedeceğini pek sanmıyorum ;)
Mahalle içi elektrik dükkanı; şayet mahalledeki evlere ve esnafa iş yapıyorsan, elektrik alanında en çok çalışan ve en az para kazananı olursun (Bu söylediğim senin şevkini kırmasın).
Meslek lisesi mezunlarının ustalık belgesi alma şartını bilmiyorum ama diğer belgeler gerekecektir (İş yeri açma vs)
Kendi mesleğini yapmak her zaman mantıklıdır.
Kendi işini yapmak ise daha mantıklıdır ;)

Benim anlamadığım 4 yıllık Üniversite mezunuyum diyorsun. 4 yıllık mezun mühendis oluyor. Sen ne bölümü okudun? İşyeri açmak kolay işyerinde kazanılan sandığın o paracıklar bir bilsen nerelere gidiyor. Önce bol sermaye lazım hele bu ortamda bir yıl hiç iş yapmadım gözüyle bakarak kirası vergisi işçisi vb kazansanda kazanmasanda iş yapsanda yapmasanda her ay ve hergün masraf olarak senden çıkacaktır. Derlerya üç ölç bir biç. Dikkat etmek iyi tartmak gerekir.

Madem bahsettiğin işleri yapabiliyorsun.Başlangıçta iş yeri açmadan internet,sosyal medya, çevre ve tavsiye ile iş yapmayı dene.Daha sonra belli bir potansiyele ulaşınca dükkan açmak daha mantıklı olur.Dükkanda her zaman masraf olur.Ve ne kadar iyi muhasebede tutsan para mutlaka bir yerlere gider özellikle son zamanlarda.
Ayrıca bende merak ettim 4 senelik mezunsan mühendis olman lazım :)

Dükkân açılacak yerin konumu cok onemli bence.mesela benim çalıştığım ( malzeme aldigim) dukkan merkezi bir yerde ve o sokakta nalbur hırdavat vs bir suru dukkan var..malzeme almak isteyen o sokaga gelir..avizeler sobalar uydu cihazları vs bir suru elektrik elektronik materyel var..bir de elektrikcisi var disari is yapan..o adam bile son donemlerde şikayetçi is yok diye.hele ki mahalle arasinda açılacak bir dükkân ve civar binalara arıza tadilat icin gitmek vs bos vakit kaybidir bana gore..ben şahsen ampul patlasa gidip bim den filan alıyorum ucuz diye..siz.daha ucuza satamazsiniz..hem elektrik arızası normal mahallelerde filan cok fazla cikmaz.genelde eski yapilar vs varsa hele hic cikmaz.( kakr yok topraklama yok) ne arizasi cikacak:)..
Konum olarak sitelerin bolca bulunduğu bir yere dukkan açmak daha mantikli gibi..oradaki evlerde kakr olur.insanlar biraz daha paralidir:)..kendileri yapmak icin uğraşmazlar sorunları vs:)..malzeme satisindan pek bir kazanç olacağını düşünmüyorum..çok malzeme alacak adam gider toptancidan alir.senden en fazla ampul duy fiş tek tük ucuz seyler alirlar..bence sadece işçilik kovala..dukkan acmak su zamanda büyük kumar

Dost ben 23 yıldır elektrikçilik hayatım var. Ve birçok endüstriyel baktıgım fabrika petrol istasyonları çitlikler VS. Serbest çalışıyorum aracıma bütün malzemelerim var ayrıca bir depom agırlıklı şalt ürünleri kablolar VS bulunduruyorum. Senin dedin gibi olmuyor dükkan işleri. Öncelikle günlük hiç para kazanmadan 150 TL dükkanın boş masrafı var. Kira elk su vergi yemek iki kişi. Önce bu dükkan 150 kazanacak sonra sana para kazandıracak. Bu işte çevre çok önemli çevren geniş degil ise 2. 3 sene para kazanmayı bekleme. Mal alım gücün yoksa hele hiç paranı boşa harcama bence birazdaha kendini yetiştir. İyi karar ver derim. NOT. BENİM YETİŞTİRDİM elemanlarımda senin gibi düşünüp dükkan açtılar sonları hüsranla bitti. Yanlış anlama hevesini kırmak istemem. Osenin hesabını yaptın esnaf kaç yıllık. Artı meslek lisesi mezunlarına ustalık belgesine gerek yok diplomaları yeterli dükkan açmak için yani yetki belgesi alırlar. Direk

Selamlar.
Kazanacağını ALLAH bilir ama bu düşünce ile kaybedeceğini pek sanmıyorum ;)
Mahalle içi elektrik dükkanı; şayet mahalledeki evlere ve esnafa iş yapıyorsan, elektrik alanında en çok çalışan ve en az para kazananı olursun (Bu söylediğim senin şevkini kırmasın).
Meslek lisesi mezunlarının ustalık belgesi alma şartını bilmiyorum ama diğer belgeler gerekecektir (İş yeri açma vs)
Kendi mesleğini yapmak her zaman mantıklıdır.
Kendi işini yapmak ise daha mantıklıdır ;)
Peki neden böyle dedin az kazanıp çok çalışmak?
Benim anlamadığım 4 yıllık Üniversite mezunuyum diyorsun. 4 yıllık mezun mühendis oluyor. Sen ne bölümü okudun? İşyeri açmak kolay işyerinde kazanılan sandığın o paracıklar bir bilsen nerelere gidiyor. Önce bol sermaye lazım hele bu ortamda bir yıl hiç iş yapmadım gözüyle bakarak kirası vergisi işçisi vb kazansanda kazanmasanda iş yapsanda yapmasanda her ay ve hergün masraf olarak senden çıkacaktır. Derlerya üç ölç bir biç. Dikkat etmek iyi tartmak gerekir.
Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü okudum onu yazmahı unutmuşum Evet zaten bol sermaye olucak o kesin 1 yıl hiç iş yapmicakmışım gibi hesap yapıcam. Vergi mutlaka vericez, işçi çaıştırmicam işleri tek yapıcam, yapacağım işler çok aşırı zor değil ne işler yaptım tek başıma bir bilsen Dükkamda ben olmadığım zaman babam ya da bir çırak bırakıcam, öyle düşünüyorum, excel kullanıp tüm ürünleri gruplamdırıp ne kadar kullanmışım, stokta ne kadar var bunların hesabını tutup hangi ürüne ne kadar ihtiyacım var ona göre ürün alımı yapıcam
Dost ben 23 yıldır elektrikçilik hayatım var. Ve birçok endüstriyel baktıgım fabrika petrol istasyonları çitlikler VS. Serbest çalışıyorum aracıma bütün malzemelerim var ayrıca bir depom agırlıklı şalt ürünleri kablolar VS bulunduruyorum. Senin dedin gibi olmuyor dükkan işleri. Öncelikle günlük hiç para kazanmadan 150 TL dükkanın boş masrafı var. Kira elk su vergi yemek iki kişi. Önce bu dükkan 150 kazanacak sonra sana para kazandıracak. Bu işte çevre çok önemli çevren geniş degil ise 2. 3 sene para kazanmayı bekleme. Mal alım gücün yoksa hele hiç paranı boşa harcama bence birazdaha kendini yetiştir. İyi karar ver derim. NOT. BENİM YETİŞTİRDİM elemanlarımda senin gibi düşünüp dükkan açtılar sonları hüsranla bitti. Yanlış anlama hevesini kırmak istemem. Osenin hesabını yaptın esnaf kaç yıllık. Artı meslek lisesi mezunlarına ustalık belgesine gerek yok diplomaları yeterli dükkan açmak için yani yetki belgesi alırlar. Direk
Tavsiyeniz için teşekkürler, benim çalıştığım dükkanın yeri çok iyi ve evet tanıyanı çok, dükkan 15 yıllık var ve ben bu dükkanda 9 yıldır varım ve dükkanı bildim bileli hep çok kazanır dükkanın yeri çok iyi, bence kilit nokta dükkanın yeri, dükkan ana caddede olursa herkes tarafından hızlıca öğrenilir ve tanınır ama yeri kötüyse o zaman zor işte. Zaten ben yaptığım hesapta tüm giderleri işin içine kattım, aylık hesaplama yapıcam ve dükkanın tüm masrafını çıkarttıktan sonra topladığım parayı cebe atıcam ya da kendime bir maaş bağlicam artan parayı bankaya atıcam dükkanın parası olucak. Örnek 3500 tl maaş bağlicam kendime kalan para dükkan banka hesabında olucak. İyi bir stok takibi ile ayda hangi üründen ne kadar satılmış hangi üründen ne kadar ihtiacım var onu çıkartıp kazancı ona göre harcicam. İyi bir düzen her şeyi mümkün kılar. Zaten 1 yıl boyunca harcadığım masrafları çıkartmaya çalışıcam kazanmayı beklemicem, o süreye kadar da mutlaka çevre yaparım en azından insanlar beni bilirler. Sen benim çalıştığım dğkkanı görsen giren çıkan belli değil, para takibi ve stok takibi hiç yok kafaya göre ürün alınıyor ama dükkan yine de ayakta kalıyor. Acun Ilıcalının bir sözü var, "Zamanında İstanbulun en işlek caddesinde dükkana gelen herkese pantalon satmamıza rağmen yine de battık çünkü hesap kitap işleri hiç yoktu" demişti, iyi bir hesap kitap yoksa hiç kimse ayakta duramaz.
Dükkân açılacak yerin konumu cok onemli bence.mesela benim çalıştığım ( malzeme aldigim) dukkan merkezi bir yerde ve o sokakta nalbur hırdavat vs bir suru dukkan var..malzeme almak isteyen o sokaga gelir..avizeler sobalar uydu cihazları vs bir suru elektrik elektronik materyel var..bir de elektrikcisi var disari is yapan..o adam bile son donemlerde şikayetçi is yok diye.hele ki mahalle arasinda açılacak bir dükkân ve civar binalara arıza tadilat icin gitmek vs bos vakit kaybidir bana gore..ben şahsen ampul patlasa gidip bim den filan alıyorum ucuz diye..siz.daha ucuza satamazsiniz..hem elektrik arızası normal mahallelerde filan cok fazla cikmaz.genelde eski yapilar vs varsa hele hic cikmaz.( kakr yok topraklama yok) ne arizasi cikacak:)..
Konum olarak sitelerin bolca bulunduğu bir yere dukkan açmak daha mantikli gibi..oradaki evlerde kakr olur.insanlar biraz daha paralidir:)..kendileri yapmak icin uğraşmazlar sorunları vs:)..malzeme satisindan pek bir kazanç olacağını düşünmüyorum..çok malzeme alacak adam gider toptancidan alir.senden en fazla ampul duy fiş tek tük ucuz seyler alirlar..bence sadece işçilik kovala..dukkan acmak su zamanda büyük kumar
Hocam ne arızalar çıkar ne sorunlar çıkıyor bir bilsen :D Eski yerlerde de yeni yerlerde de her yerde bir sorun var ve dediğin gibi dükkan o bölgedeki ana caddede olursa tadından yenmez günlük güzel satış yaparsın ama kenarda köşedeyse yaparsın ama ne kadar o tartışılır. Duy fiş ampul diyip geçme hep satarsan güzel getirisi var ve her zaman ampul duy satmicam; led, uydu cihazı, aplik, ısıtıcı, yazın vantilatör, sensör, kablo yani elektrikle ilgili olabildiğince doldurucam dükkanı ama elimdeki tüm her şeyi harcayarak değil en çok satılanları alarak yapıcam bunları, zamanla diğer malzemeleri doldururum dükkana. Evet site bölgelerinde iyi iş çıkıyor orda da çok para var :)
Madem bahsettiğin işleri yapabiliyorsun.Başlangıçta iş yeri açmadan internet,sosyal medya, çevre ve tavsiye ile iş yapmayı dene.Daha sonra belli bir potansiyele ulaşınca dükkan açmak daha mantıklı olur.Dükkanda her zaman masraf olur.Ve ne kadar iyi muhasebede tutsan para mutlaka bir yerlere gider özellikle son zamanlarda.
Ayrıca bende merak ettim 4 senelik mezunsan mühendis olman lazım :)
Aslında haklısın sosyal medya ve internetten biraz iş kovalamak lazım dediğini yapıcam :)
Uluslararası Lojisik ve Taşımacılık Bölümünen mezunum onu yazmayı unutmuşum

Son düzenleme:
Çünkü elektrik sektörünün diğer dallarında daha az çalışarak daha çok kazanırsın.
Tesisat ilk başladığım noktadır. Diğer kısımlarda da bulunduk. Baktım ki en çok çalışma ve en az para tesisat imalatı işlerinde var, bende Pano, Otomasyon gibi dallara zıpladım. (Tabi çok çalışırsan ALLAH ta yürü ya kulum derse, çok kazanırsın) (Tesisat işlerinde en çok fabrika ve atölye işlerinde kazanırsın. Şahsi fikrimdir)
Baktım ki tesisat işlerin de büyük özlem çekiyorum, tekrar döndüm ;)
Tabii proje yönetimi olarak.

selam kardeşlerim , sorum başlıktaki gibi
DÜKKAN AÇMAK İÇİN GÜNCEL EVRAKLAR NEDİR VE NEKADAR MASRAF YAPICAM .
yazıp yorumlayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler .

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri