Elektrik Dükkanı ortalama kar marjı nedir?

tesla95

Üye
Herkese iyi geceler foruma yeni kayıt oldum amatörce davranırsam affola.
Ben üniversite 4. sınıf okuyorum okulum 1 ay sonra biticek, girişimcilik dersinde iş planı hazırlıyorum, daha önce elektrikçide çok çalıştıım için elektrik dükkanı açma planı hazırlıyorum, sorum size ortalama bir elektrikçide malzemele satış kar marjı ne kadardır?
Mesela 3x2,5 antigron kablo kar marjı ne kadar ?
Tek faz şalter kar marjı ortalama ne kadardır ?
3 metre 3'lü priz kar marjı ?
20 watt tasarruflu ampul kar marjı gibi gibi bir sürü ürün yazacağım ve bu şekilde tahmini kar ortaya çıkartmam lazım. Yerine göre değişebilir ama bana ortalama bir kar marjı söyler misiniz ? %20 % 40 ? Ne kadadır ? Cevap verirseniz sevinirim

Şuan saydığın malzemeler dolara bağlı fiyatları değişiyor bunu firmaların malzeme broşürleri var ordan tedarik edebilirsin..Kolay gelsin

Evet dolara göre değişir ama şimdi ampulden ele alalım, diyelim ki ampulün gelişi 10 tl'ye 20 tl ye satılıp %100 kar mı edilir ? yani bunun bir standartı var mı yoksa dükkan kendisi mi belirler bunu ?

Genelde piyasa şartları belirler sonuçta alacak adam da bir araştırma yaparak alıyor pahalı yerden almaz kimse. Genelde büyük markaların satış fiyatları( siemens,schneider,vb...) listesi oluyor ve her satıcı ordan ortalana %40-60 civarı iskonto yapıyor.İskonto ürüne göre değişiyor.Fakat bayilerin aynı ürün grubuna uyguladığı iskontolar üç aşağı beş yukarı aynıdır aralarında %3-4 fark eder iskonto. Fakat sokak arası bir elektrikçiden bahsediyorsak kar oranını kendi belirler kime ne satabilirse

Anladım yani genel olarak bir elektrikçi %40 ortalama olarak %40 kar eder diyebilir miyiz ? tabi ürün satılırken pazarlama ile indirim yapılıp kar oranı değişebilir

Her üründen o kadar yapmaz bence ortlama olarak %25 civarı demen daha doğru olur

Herkese iyi geceler foruma yeni kayıt oldum amatörce davranırsam affola.
Ben üniversite 4. sınıf okuyorum okulum 1 ay sonra biticek, girişimcilik dersinde iş planı hazırlıyorum, daha önce elektrikçide çok çalıştıım için elektrik dükkanı açma planı hazırlıyorum, sorum size ortalama bir elektrikçide malzemele satış kar marjı ne kadardır?
Mesela 3x2,5 antigron kablo kar marjı ne kadar ?
Tek faz şalter kar marjı ortalama ne kadardır ?
3 metre 3'lü priz kar marjı ?
20 watt tasarruflu ampul kar marjı gibi gibi bir sürü ürün yazacağım ve bu şekilde tahmini kar ortaya çıkartmam lazım. Yerine göre değişebilir ama bana ortalama bir kar marjı söyler misiniz ? %20 % 40 ? Ne kadadır ? Cevap verirseniz sevinirim
Bu mevzulardan hiç anlamam ama soru sorma tarzınız on numara . Tebrik ederim . İş hayatında başarılar inşallah .

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri