Elektrikçiliğe Sıfırdan Başlama ve Resimli Uygulama

ben 1 ay elektrikçinin yanında çalıştım. İşin pratik anlamında bir kısmını öğrendim, ancak teorik anlamda bazı sıkıntılar var?
Öncelikle buat-sigorta arası kablo sayısı neye göre belirlenir?
Buat (ODA) içindeki kablolar nasıl bağlanır?
Sigorta ve kare buat içindeki kablolar nasıl bağlanır?
Ana pano nasıl bağlanır?Kaç sigorta olur başka ne vardır?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
resimli anlatım yazıyordu konu başında ben söylenildiği gibi bulamadım konuyu,sıfırdan elektriğe başlayabileceğimiz eğitim konuları indirmek mümkünmü acaba sitemizde

resimli anlatım yazıyordu konu başında ben söylenildiği gibi bulamadım konuyu,sıfırdan elektriğe başlayabileceğimiz eğitim konuları indirmek mümkünmü acaba sitemizde

megep dökümanlarından yararlanabilirsin.

öncelikle böyle bi işe vesile olduğunuz için size teşekkür ederim ben diafon sistemini çözemedim daha doğrusu öğteren olmadı ben askerliğimi yaptım ve yakın zamanda ya da evlenmeden önce bi işyeri açmakistiyorum ama kendime bu diafon yüzünden güvenemiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim yarın bu saatte girecem tekrar cevap yazarsanız sevinirim

öncelikle böyle bi işe vesile olduğunuz için size teşekkür ederim ben diafon sistemini çözemedim daha doğrusu öğteren olmadı ben askerliğimi yaptım ve yakın zamanda ya da evlenmeden önce bi işyeri açmakistiyorum ama kendime bu diafon yüzünden güvenemiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim yarın bu saatte girecem tekrar cevap yazarsanız sevinirim

diafon tesisatını bir kez çektiğinizde daha sonralarda sorun çıkmayacaktır.Diafon kutu içinde bağlantı şemlarıda bulunmaktadır.Forumdada diafon bilgileri var

Tavan borusu döşerken nelere dikkat edilmelidir.Bu işin püf noktası nedir.

ustam topraklamanın bi ucunu doğalgaz borusuna bağlıcan diyorsun peki ilerde kaçak olursa ve topraklamada 220 volt elektrik olursa o boruyu elleyen insan çarpılmıcakmı .. başımıza gelen olay arkadaşlarımız evin temiz su borusunu topraklama çubuğu niyetine kullanmış ve arızada geri dönüşüm olmuş su borularında ölçü aletiyle 220 gördüm sankıncalı bi durum bende doğalgaz borusundan vazgeçelim

SOS ustam topraklamanın bi ucunu doğalgaz borusuna bağlıcan diyorsun peki ilerde kaçak olursa ve topraklamada 220 volt elektrik olursa o boruyu elleyen insan çarpılmıcakmı .. başımıza gelen olay arkadaşlarımız evin temiz su borusunu topraklama çubuğu niyetine kullanmış ve arızada geri dönüşüm olmuş su borularında ölçü aletiyle 220 gördüm sankıncalı bi durum bende doğalgaz borusundan vazgeçelim

arkadaşlar sıfırdan başlayanlar için bir kitab işinize yarayacağını düşünüyorum.
aşagıdaki ekten indirebilirsiniz..

Ekli dosyalar

• Elektrikçi kurs kitabı.rar
    4.3 MB · Görüntüleme: 93
slm arkadaşlar. benimde birkaç sorum olacak. köye bi ev yaptırıyoruz. elk tesisatını ben çekmeye karar verdim. prosedürler ve yönetmelik hakkında pek bilgim yoktu. bi iki arkadaştan sordum soruşturdum. elektrik tesisatını kafama göre yapabileceğimi(kafama göre derken yönetmeliğe uygun olarak tabi), projesini sonradan çizdirebileceğimi söylediler. bende işe koyuldum. temel atıldı. ilk kat betonları atıldı duvarlar çıkıldı(şu an sıva yok duvarlarda). beton atılırken boruları koydum kafamdaki plana göre. burda gördüğüme göre önce proje çizdirilip onaylanıyormuş. benim şu an onaylı projem yok. acaba sorun olurmu?

ayrıca temel topraklaması zorunluymuş(temel atıldıktan sonra öğrendim). bunu da söylememişlerdi. topraklama levhası gömerek topraklama yapmamı söylemişlerdi. şimdi yapmam gereken ne? evin dört yanına çukur açıp bu topraklama şeridini yerleştirsem ve temel betonunu kırarak bu şeridi temeldeki demirlere bağlasam olurmu?

ve evi şu an tek kat olarak yaptırıyoruz. ama ileride bi kat daha çıkmayı düşünüyoruz. şu an plan tek kat olarak mı yapılmalı? yoksa ikinci katın planı da olmalı mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,046
Son üye
premier92

Yeni konular

Geri