Elektrikçiliğe Sıfırdan Başlama ve Resimli Uygulama

merhaba ata_06
İmar kanununa göre ruhsat alımı için çizilen bütün projelerin mimari proje ile uygun olması isteniyor. o yüzden mimar öncelikle mimari projeyi çizer daha sonra statik mekanik elektrik mühendisleri mimari proje üzerinde çizim yapar. ancak ruhsat alımı için olmayan röleve projeleri vardır. sadece tedaştan elektrik abonesi alımı için çizilir. bu tür projelerde mimariyi de kendiniz çizmeniz gerekiyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba
ben ev tesiastında boruları çektim

prizler için
1 tane 2.5 faz
1 tane 2.5 nötr
1 tane 1.5 toprak yapıcam her priz için ayrı ayrı boru çektim boatdan

sadece 2-3 prizde aynı 18 lik borudan geçicek
yani önlü arkalı priz koyucam 18'lik bir boru götürücem
2 adet 2.5 faz
2 adet 2.5 nötr
2 adet 1.5 toprak boatda kadar yapıcam

------------------------------------------------
BOATDAN SONRA
birde boatdan sonra tabii yapıcamız priz sayısına göre değişicektir diye düşünüyorum ama şöyle söyliyim mutfakda
1 buzdolabı
1 fırın
1 su ısıtıcı
1 bulaşık makinası
1 çamaşır makinası
1 davlunmaz koydum
yarı borularla boat da kadar gittim boatdan sonra
benim bildiğim veya söylenen
1 adet 2.5 faz
1 adet 2.5 nötr
1 adet 1.5 toprak

boatdan ana siigorta kısmına yeterli olurmu
burda faz sayısını artırmak gerekirmi

3 adet 2.5 faz
1 adet 2.5 nötr
1 adet 1.5 toprak gibi

veya daha doğru ne gibi bir sistem var

sigortadan sonra elektrik sayacı arasında 4 lük kablo tesisatı var

açıkcası bu ev tesisatı ile ilgili olarak bana sıfırdan yardımcı olursanız memnun olurum

sonuç olarak bir elektrik tesisatçısıda gelicek ama benden bazı şeyleri hem uygulamak ve bilmek istiyorum

Prizlere çekeceğin topraklama iletkenleri de 1,5 mm^2 değil, 2,5 mm^2 olmalıdır.

Mutfaktaki fırın,bulaşık makinası,çamaşır makinasının kablolarını buata kadar değil de direkt sigorta kutusuna kadar çekmelisin.

Su ısıtıcısı da önemli bunun gücü ne kadar bilmiyorum.Gücüne göre bu da direkt sigorta kutusuna taşınabilir.

Sigorta kutusu sayaç arası 4mm^2 yazmışsınız.Sigorta kutusu sayaç arası mesafeyi bilmesem de bu kesit de yetersiz.

Son düzenleme:
Mutfaktaki fırın,bulaşık makinası,çamaşır makinasının kablolarını buata kadar değil de direkt sigorta kutusuna kadar çekmelisin.

burda bütün kablolarımı sigortaya kadar çekicem ? yoksa nötr ve toprak buat kadar faz kablolarımı çekicez

Sigorta kutusu sayaç arası 4mm^2 yazmışsınız.Sigorta kutusu sayaç arası mesafeyi bilmesem de bu kesit de yetersiz.

mesafe 1-2 metre ama evin diğer katlarında da bu kalınlıkda kablo kullanmışlar 4 mm ve mesafe daha da uzun

bu işte bütün kablolar buat kadar gidicek değilmi bir odada(oturma odası -yatak odası ) mesela ondan sonra yine
buatdan
1 adet 2.5 faz
1 adet 2.5 nötr
1 adet 2.5 topraklamayla

sigortaya gidicek şekilde olucak dimi

buat mantığı

bütün kablolar buata gelir ondan sonra sigortadan gelen

1 adet 2.5 faz
1 adet 2.5 nötr
1 adet 2.5 topraklamayla

hepsi birleşir bana anlatılan böyle birşey di ama

mutfakda sizin söylediğiniz gibi ayrı faz kabloların çekilmesi veya daha kalın bir tek faz kablosu ile olması gerekliliği daha mantıklı geliyordu

1- yatak odasında 4 priz olucak 3 aydınlatma için lamba hepsini ayrı kablolarla buata getiricem peki buatdan sigortaya
1 adet 2.5 faz
1 adet 2.5 nötr
1 adet 2.5 topraklamayla
mı gidiyim elektrik yükü bir televizyon olur diğer fişler boşta olur çoğu zaman

2- oturma odası 10 adet priz olucak 1 lamba hepsini ayrı kablolarla buata getiricem peki buatdan sigortaya
1 adet 2.5 faz
1 adet 2.5 nötr
1 adet 2.5 topraklamayla mı gidiyim
yük olarak tv -uydu vcd olucak birde elektrik süpürgesi çalıştırılacak
o kadar

3- banyo var 3 priz 1 lamba olucak hepsini ayrı kablolarla buata getiricem peki buatdan sigortaya
1 adet 2.5 faz
1 adet 2.5 nötr

verdiğin bilgiler ve yazıp emek verdiğin için çok çok sağol

Öncelikle elektrikçi değilseniz işinizi ehliyetli bir elektrikçiye yaptırın.Burda anlatmakla sorduğunuz işler olmaz.

buat mantığı

bütün kablolar buata gelir ondan sonra sigortadan gelen

1 adet 2.5 faz
1 adet 2.5 nötr
1 adet 2.5 topraklamayla

hepsi birleşir bana anlatılan böyle birşey di ama

Sizi yanlış bilgilendirmişler,sadece bu kadar değil,çok eksik.Ben mutfak için kalın kesitli tek kablo tavsiye etmedim,hepsini ayrı ayrı sigorta kutusuna götürün yazdım.

buat mantığı

1- yatak odasında 4 priz olucak 3 aydınlatma için lamba hepsini ayrı kablolarla buata getiricem peki buatdan sigortaya
1 adet 2.5 faz
1 adet 2.5 nötr
1 adet 2.5 topraklamayla
mı gidiyim elektrik yükü bir televizyon olur diğer fişler boşta olur çoğu zaman

Lamba ve priz için ayrı ayrı buat kullanılır ve ayrı ayrı linye hattı çekilir.Lamba linyesine priz,priz linyesine lamba bağlanmaz.

Uzun zamandır tesisat işi yapmıyorum ama bir linyeye en fazla 6 priz , 9 lamba bağlanabiliyordu (değişiklik olduysa arkadaşlar üzeltsin lütfen)

Yatak odasındaki 4 priz için ayrı bir sigorta kutusundan ayrı bir linye çekilir.(yatak odası priz sigortası )

3 lamba için de ayrı bir linye ayrı bir buata çekilir ama diğer odalardaki lambalardan da 3 tane daha bağlanabilir. ( sınır 9'du ama ben genelde eskiden daha az bağlardım ) (yatak odası lambası ve...... lambası sigortası)

buat mantığı

2- oturma odası 10 adet priz olucak 1 lamba hepsini ayrı kablolarla buata getiricem peki buatdan sigortaya
1 adet 2.5 faz
1 adet 2.5 nötr
yük olarak tv -uydu vcd olucak birde elektrik süpürgesi çalıştırılacak
o kadar

Oturma odasında da priz ve lamba buatı yine ayrı.
Priz buatına 2 linye çekip (ayrı ayrı faz+nötr+toprak, 2*(3*2.5) )
prizleri 5+5 paylaştırılabilir,veya
3 ayrı linye çekip (linye dediğim zaman faz,nötr ,toprak,minimum 2.5 luk) 3+3+4 şeklinde de paylaştırılablir.

Banyo için de aynı kurallar geçerli.
Ayrı lamba buatı,ayrı priz buatı.
3 priz direkt de sigorta kutusuna taşınabilir.
Bir lamba için bağımsız linyeye gerek yok. Lamba sayısı 5-6 oluncaya kadar aynı hatta lamba bağlanabilir.

Lamba linyelerinde de ,eğer metal gövdeli armatür,avize vs. kullanacaksanız ,2,5 'luk faz ve nötr yanında 2,5 luk topraklamada çekilir.

Tabii bunlar ezbere yazılan şeyler.Linyelerde kullanılacak minumum kesit 2,5 mm^2 dir.
Her iletkenin akım taşıma kapasitesi ve gerilim düşüm hesabı vardır.Mesafe artar da gerilim düşümü kurtarmazsa kesit tüm linye hattı boyunca olmasa da bir düğüm noktasına kadar 4 mm^2 ye çıkar.

Sanırım tesisatta tadilat yapılacak.Daireler tesisatta tadilat yaptığında kolon hattı gerilim düşümü de incelenmelidir.

Son düzenleme:
merhaba Muhip

doğru bir tadilat çalışması var

buatlar ayrı oldu ok verdiğin bilgiler için çokçok sağol

bu arada tek kabloyu ve kablo kalınlığını ben sordum olurmu diye sen ayrı ayrı 2.5 kablolar çekildiğini söyledin ok sorun yok

eline sağlık bunların hepsini değerlendiricemden emin olabilirsin yazdın emek harcadın hakkını helal

sen bana bilgini kullanarak zamanını ve emeğini harcayarak yardım ettin birgün bende sana yardım ederim veya sana yardım eden biri olur dileğiyle...

merhaba
ben ev tesiastında boruları çektim

prizler için
1 tane 2.5 faz
1 tane 2.5 nötr
1 tane 1.5 toprak yapıcam her priz için ayrı ayrı boru çektim boatdan

sadece 2-3 prizde aynı 18 lik borudan geçicek
yani önlü arkalı priz koyucam 18'lik bir boru götürücem
2 adet 2.5 faz
2 adet 2.5 nötr
2 adet 1.5 toprak boatda kadar yapıcam

------------------------------------------------
BOATDAN SONRA
birde boatdan sonra tabii yapıcamız priz sayısına göre değişicektir diye düşünüyorum ama şöyle söyliyim mutfakda
1 buzdolabı
1 fırın
1 su ısıtıcı
1 bulaşık makinası
1 çamaşır makinası
1 davlunmaz koydum
yarı borularla boat da kadar gittim boatdan sonra
benim bildiğim veya söylenen
1 adet 2.5 faz
1 adet 2.5 nötr
1 adet 1.5 toprak

boatdan ana siigorta kısmına yeterli olurmu
burda faz sayısını artırmak gerekirmi

3 adet 2.5 faz
1 adet 2.5 nötr
1 adet 1.5 toprak gibi

veya daha doğru ne gibi bir sistem var

sigortadan sonra elektrik sayacı arasında 4 lük kablo tesisatı var

açıkcası bu ev tesisatı ile ilgili olarak bana sıfırdan yardımcı olursanız memnun olurum

sonuç olarak bir elektrik tesisatçısıda gelicek ama benden bazı şeyleri hem uygulamak ve bilmek istiyorum
arkadaşım mutfakdaki prizleri falan direk sıgorta kutusuna girmen şart deil zaten buatın gorevi baglantı ve ek yapmak ıcındir benim tavsiyem mutfaga 2 priz linyesi gotur prizleri eşit olarak 2 lınyeye dagıt.odalara gelirsek oda sayısına gore lamba lınyesı koy mesela 2+1 veya 3+1 için tek lamba lınyesı kullanabılırsın veya imkanın varsa 2 lınye koy 3+1 den fazla ev tıplerı ıcın lamba lınyesını cogaltabılırsın diger odalarda 2 oda için (yatak odası,cocuk o.)tek prız lınyesı at yeterlı olur.banyoya ayrı prız lınyesı at şofben termosıfon vs.ç.makınasıda genelde banyoda olucagı ıcın.elektrık tesisatı kabaca bole.dıger tesisatlara gelınce uydu ve telefon ıcın yerden gıtmenı tavsıye ederım sigorta kutusunun hemen altına bir karebuat koyarsın veya bi sıgorta kutusu daha telefon ve uyduları burdan ortak dagıtabılırsın.kasaları gecmelı kasa kullan her odanın en buyuk duvarına veya ısteye gore bı yere 3lu gecmelı kasa kullanırsan kasanın bırıne yukardan buatdan prız ınersın digerlerınede tel ve uydu boylece istedıgın her odada ihtiyac duyulan herşeyı elde etmış olursun.

evet mimari proje ile birlikde iç mimarların yerleşim planı gelir ve onun üzerinden elektrik projesi dizayn edilir!

Elektrik tesisatı bu kadar önemsiz olarak düşünülmemeli..
Yapılması gerekenler
Dışarıya bir adet topraklama çubugu (bakır ) çak bundan 6 mm topraklama kablosunu sigorta kutusuna kadar getir
sayacın girişinr 50 a çıkışına 40 sigorta tak sayaçtan 2x6mm kablonuda sigorta kutusuna getir bir adet 40A 30ma k.a.k tak bundan cık sigortalara dagıt
sonra odalardaki prizler için 2x2.5+1.5 kablo çek burda bir kaç prizi bağlayabilirsin aynı hatta mutfakta fırının bağlanacağı yere 2x4+2.5 kablo çek banyoda ihlas şohben tarzı bir ani ısıtıcı varsa onada aynı şekilde2x4+2.5 kablo çek çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi içinde ayrı ayrı 2x2.5+1.5 kablo çek Önemli olan bir başka konuda lambalarla prizler ayrı hatlardan beslensin ve sigortaları ayrı olsun lambalar için 6 a prizler için 16 a çamaşır ve bulaşık makinesi için 20 a ani ısıtıcı ve fırın için 32 ayrı ayrı sigorta tak :Lamba devrelerinde bir kaç lambayı aynı hatta bağlayabilirsin.
topraklama ve nötr kablolarını kesinlikle birbirine bağlama
Böyle yap sırt üstü yat:D

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri