Elektrikçiliğe Sıfırdan Başlama ve Resimli Uygulama

Sn Sos Sizin gibi araştırmacı ve mesleğinde heyacan duyan duyarlı meslektaşlarımıza ihtiyacımız var bu arada mesleğimizin hata kabul etmediğini vurgulamak istiyorum.Dikkat,Dikkat,Dikkatli ve tedbirli çalışma ortamımızı sağlıyalım.Kısa zaman içerisinde Alt Yapı Video ve Görüntülerle sizlerle paylaşmak üzere;
Saygı ve Selamlarımla.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
allah razı olsun sos kardes bu dusuncenden dolayı bılmemek ayıp deyıl ogrenmemek ayıp ben mesala mono fazda hesaplama nasıl trı fazda hesaplama nasıl yapılıyor ana pononun heasplaması nasıl yapılıyor guzel bır bıcımde acıklayan olursa guzel olur yanı hanı evın gırısıne 32 amper dıyorlar ben elımdekı gucu bılıyomda hesap nasıl yapılacak yardımcı olursanız cok eyı olur arkadaslar

Arkadaşlar kafama takılan bişey var,sizlere sormak istedim.Ben elektrik tesisatçığını bırakalı uzun zaman oldu.
Şemasını eklediğim interkom tesisatında 8 damarlı kablonun dışında aprt giriş butonları için dönüş uçları, trafo çıkışı içinde 2 kablo çıkmayacak mı dairelere. { (+), (-) veya faz,nötr} . xls. dosyasında santralın 16 nolu ucundan çıkana (+) dersek zil için (-) ucu nerden alacağız,şemada (-) uç görünmüyor.
Bir de kapı otomatiği için ayrı trafo kullanılmış,zil için zayı akımı santral mı sağlıyor,ac mi,dc mi ?
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• audio.rar
    632 KB · Görüntüleme: 17
Muhip ' Alıntı:
Arkadaşlar kafama takılan bişey var,sizlere sormak istedim.Ben elektrik tesisatçığını bırakalı uzun zaman oldu.
Şemasını eklediğim interkom tesisatında 8 damarlı kablonun dışında aprt giriş butonları için dönüş uçları, trafo çıkışı içinde 2 kablo çıkmayacak mı dairelere. { (+), (-) veya faz,nötr} . xls. dosyasında santralın 16 nolu ucundan çıkana (+) dersek zil için (-) ucu nerden alacağız,şemada (-) uç görünmüyor.
Bir de kapı otomatiği için ayrı trafo kullanılmış,zil için zayı akımı santral mı sağlıyor,ac mi,dc mi ?
Teşekkürler.

bu sistemde ekstra zil baglamıyorsunuz dairelerdeki diafon şubeleri zil görevi yapıyor
şubedeki 10 numaralı klemensten zil butonuna kablo çekeceksiniz zil butonunun diğer ucunada santralden 16 nolu klemensi bağlayacaksınız

apartman giriş kapısı zili içinse 10 numaralı klemense apatman girişindeki buton panelinden direk kablo çekeceksiniz zil panelinin ortak ucuna santraldeki 17 nolu klemensi bağlayacaksınız
böylece zil aşağıdan farklı yukarıdan farklı çalacak

kapı otomatiği için ayrı trafo kullanılıyor kapı otomatiği için buton devresi hazırlayın bir ucunu dairelere giden gri kabloya diğer ucunuda santraldaki 11 nolu klemense bağlayın

Direkler kendi aralarında sınıflara ayrılırlar,
Taşıyıcı,
Durdurucu,
Köşe durdurucu,
Nihai,
Müşterek,
V.b.
Her diregin kendi üretimine ve projelendirilmesi ait özellikleri vardır,taşıyacagı iletkenin yükü tepe kuvveti,iletkenin seyiminden dolayı açıga çokan agırlık gibi,
Bu konu forum içersinde detaylı olarak vardır,kısa bir araştırma yapmanız istediginiz bilgilere ulaşmanızı saglayacaktır.
Saygılarımla...

sayın arkadaşlarım bende asansörle ilgili kısımlarını açıklayacağım fakat daha inşaat temelindeyiz tabiki sırayla gelinecek ama biraz daha hızlı olursanız sevinirim.hem bu arada bence en güzel konulardan biri bu,ve bundan sonra sadece saat 22.00 dan sonra bakmamak aksine heran bu konu üzerinde arastırma yapmak bilgilerimizi her an sunmaya çalışmak daha uygun olur diye düşünüyorum.konuya katkı sağlayan ve başlatan arkadaşlarıma gönülden teşekkürler ediyorum.
saygılar

Konu bütünlüğünü bozan tüm mesajlar konudan çıkarılmıştır.

konuyu açan arkadaşıma teşekkür.gerçektende forumumuz mesleki bilgilerin yanında gönüllerinde birleştiği yardımlaşmanın engüzel yapıldığı bir forum emeği geçenler sizlere sonsuz teşekkürler.
proje,keşif,işleri ile uğraşmaktayım elimden gelen bir konu olduğunda formun neferi iyim.
ileride taahhüt işide düşünmekteyim bu bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar tecrübelerini aktarırlarsa sevinirim .selamlar saygılar

engineer_84 ' Alıntı:
sayın arkadaşlarım bende asansörle ilgili kısımlarını açıklayacağım fakat daha inşaat temelindeyiz tabiki sırayla gelinecek ama biraz daha hızlı olursanız sevinirim.hem bu arada bence en güzel konulardan biri bu,ve bundan sonra sadece saat 22.00 dan sonra bakmamak aksine heran bu konu üzerinde arastırma yapmak bilgilerimizi her an sunmaya çalışmak daha uygun olur diye düşünüyorum.konuya katkı sağlayan ve başlatan arkadaşlarıma gönülden teşekkürler ediyorum.
saygılar
teşekkürler arkadaşım senin bilginede ihtiyacımız var elbette
şayet bu bodrum katta asansörle ilgili bir şey yapılması gerekiyorsa şimdiden yaz

-------------------------------------------------------------------------------------------
arkadaşlar bodrum katında başka neler olabilir ne gibi tesisat çekmemiz gerekiyor
lütfen buraya yazabilirmiyiz
örneğin:
hidrofor için tesisat
dalgıç pompası için tesisat
ortak doğalgaz ısıtmalı brülör
otomatik garaj kapısı için tesisat gibi

burda hangi arkadaşın daha mantıklıysa o uygulanır.
herkesin yazdığı fikir kesinlikle başkası için idealdır ve uygundur
kötüde olsa fikrinizi yazın

unutmayınız garaj-sığnak-killer-bodrum katı ile fikrinizi yazınız.

Bodrum Katlara daha negibi Tesisatlar uygulayabiliriz ekleyebiliriz.
-Otomatik Graj Kapısı Tesisatı
-Hidrafor mono,Trf.Tesisat
-Dalgıç Pompa Tesisatı
-Dogal Gaz ısıtma Brülör Tesisatı
-Güvenlik veya Kapı Görevli ile irtibatlı Telefon Tesisatı
-Yangın İhbar Tesisatı
-Acil Yönlendirme (EXIT) vs
-Acil Aydınlatma Kitleri Tesisatı
-Su Arıtma Enerji Tesisatı

Forum istatistikleri

Konular
127,959