elektik süpürgesin kömüründe kıvılcım çıkıyor

evvallah teşekkür ederim zaten artık bizde onu yapıcaz bu saatten sonra yeni kömür al tak uğraş en iyisi yenisi ya amacım arıza yaptı tamir edeyim falan çok güzel birşey elinden birşeylerin geldiğini görmek
ama yapcak birşey yok ilgilenen bütün arkadaşlara çok teşekkürler

Eski kömürlerden birini çıkartın ve götürün ona uygun hatta aynısından 2 tane alın ve yerine takın ama bunu yapmadan önce ince mesela 180 veya 200 lük su zımbarası ile kollektörü temizleyin aynı zamanda bir çöakı bıçak gibi bir alet ile kollektör dilimlerinin aralarını temizleyin..zımpara ile fırça tutucularının içlerinide temizleyin ve kömürleri yerine takın.. Ama kollektörde yanık varsa o zaman kollektörü değiştirmelisin ama zor iş olduğundan dolayı piyasada o motorun aynısını bulabilirsin belki yada muhadilini al ve tak...

kollektör gidikse yeni kömürde alsak sorun değişmicek dimi
aynı arızayı verecek

kollektör bozuksa yeni kömür alsan da aynı şey olur

Selam;
Bu konuya yorum yazmıştım ama, bende de benzer dert var
bosch marka spral taşları var.getiriyorlar bozuk diye.Bakıyorum, ark yapıyor,aşırı.
hemen kollektöre zımpara çekiyorum,aralarını temizliyorum.Yeni ve orijinal bosch kömür takıyorum.Yine yapıyor.Kollektör yeni sayılır.Sayılır diyorum.Kimisinde neredeyse kollektör kalmamış denecek kadar aşındığı halde ark yapmıyor.Mesela dün geldi,az bir aşınma var.Dilimlerin arası açık.Her şeyi yaptım.kömüre basan yayı değiştişrdim.Bazen söküyorum arkadaş tornada zımparalıyor.Yine yapıyor.
Çözümü var ama.Servise yolluyorum,o zaman sağlam geliyor. :)

benim anlamadıgım şu,arkadaslar rotor kömür üzerinden besleniyor kıvılcım çıkması ark yapması dogal,yapmaması anormal,ha çok olmasıda anormal,olay şu acaba siz uygun kömürü kullanıyormusunuz,her model her makina için boş ayrı kömür kullanıyor buna dikkat edin.Ben bu siteyi keşfettigimde mutlu olmuştum çünkü bilgili çok arkadaslar var,sizin sorularınızı 4 ay önce farklı bi başlık altında açmıştım,tabi bi yorum bile gelmedi o ayrı ama:),artık gerek kalmadı zaten,
kollektörü devamlı zımpara yapmayın zararı olur,dilimler arası uzun çalışma süresi sonunda temizlenmeli .Süpürge motorunu açıp görmedim ama tahminimce kollektörü fabrikadan başka kimse takamaz nedeni rotor imal edildiginde kollektörüde basıyor makina,yani rotorda degişmeli,sizin kıvılcım sorununuz kömürden

Eğer motoru sökmeye kalkarsan kollektörü söküp değiştirmen gerekir uzun ve zahmetli bir iştir..sonra toplarken elektrikli süpürge motorları o alüminyum fanı veya rotor tam oturmas ve balanst yapıyor vs..

Bence bulabilirsen o motorun aynısını bul ve tak bulamazsan yeni bir cihaz al ve kullan..

Kolay gelsin..

ARKADASIM BU SORUNU BENDE YASADIM SEN MOTOR SÖK BIR BOBINAJCIYA GOTUR O ZATEN KOLLEKTORUN BITMIS OLDUGU ANLAR YAA DEGISTIRIR YADA SARGILAR HASAR GORMUSSE TEKRAR SARAR. BEN 25 YTL YAPTIRMISTIR SAYGILAR ;)

kıvılcımın tek sebebi fırçaların yani kömürlerin bitmiş olmasıdır
aynı kömürden bulup takarsan mesele biter

hocam sen kömürünü söküp dısarda agzını zımpara ile düzelt..snrada motoru bosta çalıstırıp kollektörü ark taşı ile temizle..

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri