el feneri devresi

arkadaşlar merhaba kendime yanımda taşıyabileceğim basit bir küçük el feneri yaptım enerji kaynağı olarakta cr2032 lik seri bağlı 2 tane pil kullandım fakat şöyle bir sorun var feneri yakıyorum ilk 15 20 dk gayet güzel aydınlatıyor ama 15 dk sonra ışık miktarı azalıyor pil bağlantısını kesiyorum 10 dakika sonra açınca en baştaki gibi parlak ışık veriyor tabi 15 dakka sonra gene ışık azalıyor bu böyle devam ediyor sizden bilgi almak istediğim şey bu sorunu çözmem için ne yapmam lazım devreye kapasitör falan mı eklemem gerek dalgalanmayı önlemek için

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ledinizin özelliğini yazmamışsınız ancak piliniz bu şekilde kullanım için uygun görmüyorum.

Bence sorun pil seçiminizde. Daha farklı pil seçmelisiniz.

Feneri nasıl yaptığınızı anlatırsanız bilgimiz çerçevesinde yardımcı oluruz.

Ledinizin özelliğini yazmamışsınız ancak piliniz bu şekilde kullanım için uygun görmüyorum.

Bence sorun pil seçiminizde. Daha farklı pil seçmelisiniz.

Feneri nasıl yaptığınızı anlatırsanız bilgimiz çerçevesinde yardımcı oluruz.

Yeni
resimdeki gibi ben kendi yaptığım cihazda 5050smd tip led kullanıyorum fakat karşılaştığım sorun şu tek bir pil bağladığımda 5050 ledim kesintisiz aynı parlaklıkla yanmaya devam ediyor ama pilleri 2ye çıkarıp seri bağladığımda tatmin edici bir parlaklık elde ediyorum ama 15 dakka sonra bu parlaklı gitgide düşüyor bağlantıyı kesip 3 dakka sonra tekrar çalışştırınca ilk baştaki o parlaklık gene geliyor ancak gelgelelim gene düşüyor tabi ben bu bağlantıda ne direç ne kapasitör hiç bir şey kullanmadım sorun ledlerdemi yoksa pildemi?????????????????????

Ekli dosyalar

• rBVaHVYjCMeASHiBAAA-qF2AGso658.jpg
    rBVaHVYjCMeASHiBAAA-qF2AGso658.jpg
    14.8 KB · Görüntüleme: 4
Şimdi 5050 led datasheetine bakıyorum.

Ancak bilinmesi gerekenler var.

1- Var ise uyguladığınız şemayı görmemiz gerekiyor. Şema derken kaç led kullandınız kaçı seri paralel yaptınız ledlere kaç volt ve amper uyguluyorsunuz.

2- İmkanınız var ise ledler çalışırken ledlere uyguladığınız gerilim ve led devresinden geçen akımı okumalısınız bu bilgileri paylaşmalısınız.

3- Ledleri herhangi bir şekilde soğutuyormusunuz? Soğutmuyorsanız ledleriniz ısındıkça bozulmuş olabilir.

abi şöyleki led ısınmasıyla ilgili bir problem yok çük ben bu devrede seri bağlı 2 adet cr2032 6v yerine 6 voltluk kalem pille çalıştırdığımda problem olmuyor
asıl problem 2032 lik pilin ledler yanarken kontorl ediyorum ve 0.1v gibi bir değerle sürekli azalması
ama 2 yerine 1 tane 2032 lik pili bağladığımda sabir kalıyor ve azalma olmuyor

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri