el blender

Bu tip cihazlar iki kat izoleli olduğu icin topraksız fisiyle çalışır.Dokunulabilecek metal aksam olmadığı icin topraklamaya gerek yok. Kaçak akim atmaması gerek. İçine su kaçmıştır yada yaniktir. Pres yapıştırma olduğu için parcalamadan acmak cok zor. Ben braun blender açmaya çalıştım. Kuvvetli yapistirmislar acamadim. En son içini gormek amaciyla çekiçle parcalayinca zarar vermeden sokmenin imkansız olduğunu gördüm. Arizasi ise kömüre giden punta bağlantı kopmuş lehimle çok kolay halledilebilecekmis. Ama acilamiyor...

tüm üstatlara çok teşekkür ederim.
dogru vida baglantili imiş tuş altinda
hatta tus alti izole altında
oyle saklamislar ki belki de acemiligimden cok zor farkettim arada slikon ve yapistirici var diye de cok zorladim. yarin ićini açıp bakicam ancak toplasam bile zarar verdigim yan kısımlarından yine su alacaktir.
Sıçtım cok afedersiniZ.
iyi oldu bir daha getirmezler

İçini açmayı başardım.
resimde gördüğünüz gibi böylece taktım prize attırdı prizi
butonu söktüm kabloları bağladım sorun butondadır diye yine attırdı prizi

Ekli dosyalar

• 20151125_084637.jpg
    20151125_084637.jpg
    38.8 KB · Görüntüleme: 49
Ölçü aleti ile kısadevre kontrolü yapınız.

1- Elektrik kablosunda ksıadevre olabilir.
2- Motor üzerindeki doğrultucu diyotlar kısa devre olabilir.
3- Motor elle dönüyormu? Sıkışmış yada kömürleri kollektörü kısa devre etmiş olabilir.

Özellikle kısa devre kontrolü yapınız ölçü aleti ile. Mümkünse kabloyu ayırın doğrultucu kartı ayırın kontrolü bu şekilde yapın. Sonuna kadar gelmişsiniz. Gerekli kontrolleri yapmak kalıyor.

Kolay gelsin.

Motor elle dönüyor
ölçü aleti ile faz -nötr lehim noktalarına dokunduğumda bazır öttü.
ya kartta kısa devre var ya kabloda
lehim olmadığından sökmek istemiyorum ancak yapıalacak da bişey yok

Ekli dosyalar

• 20151125_085855.jpg
    20151125_085855.jpg
    42.3 KB · Görüntüleme: 36
Motor sağlamsa bu blenderin çalışmaması için bir sıkıntı yok. Diyotlar değiştirilir kablo yenilenebilir.

Tabi size kalmış. Lehim bulursanız bence söküp deneyin. Kolay gelsin.

Problem kartta.
Kablo giriş yerlerine probu değdirdiğimde ötüyor.
4 tane diode var üzerinde.
Sırası ile söküp aynı noktadan yine temas var mı yoklasam arızalı diodu bulur muyum?
Onun dışında kartta başka bir şey yok kartın kendisi (yolu) problemli olabilir mi?
sökmeyi başlamadan tavsiyenizi alayım dedim

Ekli dosyalar

• 20151125_104807.jpg
    20151125_104807.jpg
    27.8 KB · Görüntüleme: 32
  • 20151125_104825.jpg
    20151125_104825.jpg
    43 KB · Görüntüleme: 31
Diodların bir bacağını söküp ölçün. Kısa devreyse CFL tamirinden biliyorum sigortayı attırır.

Problem kartta.
Kablo giriş yerlerine probu değdirdiğimde ötüyor.
4 tane diode var üzerinde.
Sırası ile söküp aynı noktadan yine temas var mı yoklasam arızalı diodu bulur muyum?
Onun dışında kartta başka bir şey yok kartın kendisi (yolu) problemli olabilir mi?
sökmeyi başlamadan tavsiyenizi alayım dedim

Bana sorarsan orada 4 diyot var. Arızalı olanı bulmaya çalışma. Diyotun birini sök üzerindeki yazıya bak aynı diyottan alıp tak. 1N serisi diyotlara benziyor ama yinede emin olmak lazım. Şimdi arızalı diyotu bulup değiştirsen zaten üzerlerinden akım akmış bu nedenle dördününde değişmesinde fayda var. Yarın öbür gün değiştirmediğin diyot yanar bozulur sorun çıkarır 50 kuruşluk şey için neden değiştirmedim dersin..

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri