Ekim Ayı, Ödüllü, Otomatik Kumanda Yarışması.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
mesut bey Cofaso 6.1 ( E-Plan 6.1 ) programını kindirdim we kurdum ama birtürlü çizim yapamadım
ben EKTS adlı kumanda similatörünü kulanıyorum bi sorun olurmu?
bi sorum daha olacak bazı soruları kumandada yapmak zor plc desteki yapabilirmiyiz? önereceğiz ?
örnek 3 soruda benzeyen bir problem çözmüştüm 1butonla motorların kotrolü yapamadım ancak zaman röleli çalıştıra bildim bu sorda zaman rölesi kullana bilirmiyiz ve benzeri sorularda ?
yada sorularda kullanılacak elemanları daha detaylı bilgi werebilirmisiniz?

TunaUYSAL ' Alıntı:
mesut bey Cofaso 6.1 ( E-Plan 6.1 ) programını kindirdim we kurdum ama birtürlü çizim yapamadım
ben EKTS adlı kumanda similatörünü kulanıyorum bi sorun olurmu?
bi sorum daha olacak bazı soruları kumandada yapmak zor plc desteki yapabilirmiyiz? önereceğiz ?
örnek 3 soruda benzeyen bir problem çözmüştüm 1butonla motorların kotrolü yapamadım ancak zaman röleli çalıştıra bildim bu sorda zaman rölesi kullana bilirmiyiz ve benzeri sorularda ?

Mümkün olduğunca kurallar gereği Cofaso 6.1 ile çizilmesinden yanayız, tabi geçerli sebepler dahilinde, CADdy++ Electrical, Visio gibi programlar kullanılabilir. E

TunaUYSAL ' Alıntı:

Konuda verilen tüm soruların yapılabilinirliği kontrol edilip, cevapları tarafımca önceden hazırlanmıştır. Plc , Pic kullanılamaz.

TunaUYSAL ' Alıntı:

Otomatik kumanda tekniklerini kullanarak klasik elemanlar ile çözüme ulaşılmalıdır.

ikinci soruda mantık hatası var mı yoksa ben mi anlayamadım emin değilim.tam olarak ne istendiğini anlayamadım.şöyle izah edeyim:mototrun kesik kesik çalışması denince start butonuna basılınca motor çalışır bırakılınca durur.halbuki bu soruda her üç start butonuna da bir görev atanmış.motorun kesik çalışmasını sağlayacak bir buton ,sviç vb. verilmemiş.sorudan ne istendiğini anlayan arkadaşlar varsa bir zahmet söylesin.

yazığın cvplar için tşk ederim

melpa ' Alıntı:
ikinci soruda mantık hatası var mı yoksa ben mi anlayamadım emin değilim.tam olarak ne istendiğini anlayamadım.

2 ci Soruda mantık hatası yok, nasıl yazılmışsa çalışma şekli aynen öyle.

Dolaylı yoldan anlatayım ;

3 adet Start, 1' adet Stop, 2' de asenkron motorumuz var. ( Birinin adı " A " diğerinin " B " olsun )

1 ci start butonuna bastığımız zaman " A " motoru sürekli olarak çalışmaya başlıyor, aynı anda " B " motoru da çalışmaya başlıyor ama start butonundan elimizi çekersek, " A " motoru çalışmasına devam edecek, " B " motoru ise duracak.

(Stop butonu ile çalışmayı durdurmadan ) 2 ci start butonuna bastığımız zaman, yukarıda ki işlemin tam tersi gerçekleşecek, yani " B " motoru sürekli, " A " motoru kesik çalışacak.

(Yine stop butonu ile çalışmayı durdurmadan ) 3 cü start butonuna basıldığında " A " ve " B " motoru birlikte sürekli olarak çalışacak.

Soru 1 in cevabı dosya ekinde cerilmiştir. İnşallah kapımız kilitli kalmaz:))))

Rar şifresi kaldırılmıştır.

Ekli dosyalar

• Desktop.rar
    66 KB · Görüntüleme: 77
Mesut bey yanlış anlamayın ama ben proteus programında gayet başarılı devreler çizdim bu güne kadar fakat programı öğrenmem haftalar aldı belkide ama sen buradaki yarışmaya katılanlar için yeni program öneriyorsun bu programı öğrenmek zaten biraz vaktimizi alacağı gibi soruları çözmekte vaktimizi alacak lakin herkesin bildiği programlar ayrı olduğu için herkes kendi bildiği programda tasarlasa soruları daha iyi olur benim düşüncem.Yrdımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

Ayrıca herkes kendi programında soruların cevaplarını hazırlayıp çalıştıracağı için çalıştırması yönünden daha basit olacaktır.Bu program sahipleri soruları siz gönderirken programıda birlikte gönderirseler sizde orada çalıştırma imkanı bulacağınız için daha basit ve daha hızlı olunacaktır.İyi günler

Sn.Mustafa__

Forum olarak burada, bu yarışma ile ;

Problemlerin farklı yoldan nasıl çözüldüğünü karşılaştırmak, çözüme ulaşmada değişik alternatifleri görmek, proje çizim programlarını öğrenme, geliştirme ve belirli standartlar da proje çizimi yapabilme becerisini bir nebzede olsa artırabilmek amaçlanmıştır.

Yarışmamızı art niyetli sebep ve sonuçlara bağlayan kişiler de olmuştur. Amacımız teknik insanlar olarak bilgi ve becerilerimizi hep beraber yükseltmek kırmadan kırılmadan bir şeyleri paylaşmaktır.

Üzülerek belirtmek isterim ki, geçerli sebepler haricinde, proteus ile veya yarışma formatı dışında verilen cevaplar, değerlendirmeye alınmayacaktır. Cofaso 6.1 Programına dair örnek çizimin nasıl yapılacağını gösteren video kaydını, 11 nolu yorumda vermiştim, izleyebilirsiniz.

Merhaba,
Ben bu yarışmaya katılmak istiyorum, fakat bahsedilen program bende yok. Mert bilg işlem sitesinde 2 dosya verilmiş (Setup ve Patch.exe). Bu programın indirilmesi serbest mi, yoksa satınalmak mı gerekmektedir.
Teşekkür ederim.

tmazlum ' Alıntı:
Merhaba,
Ben bu yarışmaya katılmak istiyorum, fakat bahsedilen program bende yok. Mert bilg işlem sitesinde 2 dosya verilmiş (Setup ve Patch.exe). Bu programın indirilmesi serbest mi, yoksa satınalmak mı gerekmektedir.
Teşekkür ederim.

Hayır satın almanız gerekmiyor, indirip kullanabilirsiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri