Eş potansiyel barası ölçüleri tayini yardım

yasinmak

Üye
İyi günler; Benim sorum şu şekildedir.

Şimdi açıklayacak olursam bina içerisinde temel topraklaması var ve bu topraklama ana pano odasına bir filiz olarak gelmekte. Şimdi bu filizi bir eş potansiyel barası yaparak irtibatlandıracağım. Diğer katlarda bulunan kat panolarını bu eş potansiyel barasına taşıyacağım. Kullanılacak besleme kablosu trafodan 6(3x240+120 mm2) olarak gelmektedir. Şimdi ben bu eş potansiyel barasının ölçülerini hangi hesaplama ile bulabilirim. Saygılar sunarım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Verdiğiniz kablo kesitine göre yüklenebilecek maksimum akımı tahmini olarak 2400 A alabiliriz.Yalnız maksimum yüklenme akımını bize tam olarak verebilirseniz daha sağlıklı bir bilgi edinilebilir.
Sizin ihtiyacınız bu akım değerine göre yaklaşık olarak 2 adet 80x10 veya 3 adet 80x5 lik boyalı baraya tekabül etmektedir.Çıplak bara olacaksa eğer
3 adet 100x5 veya 4 adet 60x5 lik bara kullanmanız gerekmektedir.
Kolay gelsin...

1600 kW olarak sistem tasarlandı ama bu %5 de oynaya bilir.

Vermiş olduğunuz bara ebatlarını neye göre belirlediniz benim merak ettiğim budur.

Merhaba Secret kardeşim,

Yasinmak kardeşimin afına sığınarak Secret kardeşime sormak istiyorum.

ABAK sözcük okurken birde takılı verdi bana. Siz onu burda "tablo" söcüğü yerine kullanmışsınız. Ben biraz türkçe dil delisiyim, türk dilini yabancı kelimeden tabiki hepsinden değil ama bazılarını dan kurtarmak gerektiğini hep düşünmüşümdür.
Burada öyle bir grup vardı, bende üye olmuştum, ama faaliyet göstermeden kapatıldı.....
"ABAK" ilksefer duyuyorum. Nette biraz bakındım ama sizin kullandığınız şekilde bulamadım.
Beni aydınlatırsan sevinirim. yazacağın yazı buraya değilde, çünkü burası Yasinmak kardeşime aittir, yeni sayfa açarsan hepimiz faydalanırız, yada kısa ise bana özel mesaj da gönderebilirsin.

Atoll kardeşim sana özel mesaj atacağım ama şu an mesaj sayısı yeterli olmadığından atamıyorum :) Daha sonra mesaj sayısı yeterli olunca sana nedenini yazacağım:)

Merhaba Secret kardeşim,

Yasinmak kardeşimin afına sığınarak Secret kardeşime sormak istiyorum.

ABAK sözcük okurken birde takılı verdi bana. Siz onu burda "tablo" söcüğü yerine kullanmışsınız. Ben biraz türkçe dil delisiyim, türk dilini yabancı kelimeden tabiki hepsinden değil ama bazılarını dan kurtarmak gerektiğini hep düşünmüşümdür.
Burada öyle bir grup vardı, bende üye olmuştum, ama faaliyet göstermeden kapatıldı.....
"ABAK" ilksefer duyuyorum. Nette biraz bakındım ama sizin kullandığınız şekilde bulamadım.
Beni aydınlatırsan sevinirim. yazacağın yazı buraya değilde, çünkü burası Yasinmak kardeşime aittir, yeni sayfa açarsan hepimiz faydalanırız, yada kısa ise bana özel mesaj da gönderebilirsin.

Sn. Atoll;

Abak sözcüğünü bu yaşıma gelmeme rağmen bende duymamıştım ama ben google da arattırdığımda ilk seçenekte bulabildim anlamlarından biriside

"muhendislikte kolaylik saglayan hesap tablolari ve grafikleri" imiş. Sanıyorum ki SeCRet de bu manada kullanmış diye düşünüyor ve forumdaki herkesin bilgilenmesi içinde bu yazıyı yazdım. Bilginize.

Son düzenleme:
ilginize teşekkürler. Ama istediğim cevabı bir türlü bulamadım.

O tabloları inceledim. Gayet güzel bilgiler var ama anlamadığım bir nokta var.

Bir pano için gereken kablonun kesitini hesaplama yöntemi ile bulabiliyoruz da topraklama eş potansiyel barasının ölçülerini hesaplama yöntemi ile neden bulamiyoruz. O tabloda yazan ölçüleri hangi yolla bulmuşlar yada hangi formüllerle hesaplamışlar. Benim öğrenmek istediğim budur.

Yani seçilen bir ölçü var ama neye göre belirlenmiş?

Teşekkürler.

Pardon yasinmak kardeşim,
seni unutmadım ama sandım daha iyi bilgi veren çıkar. Sanırım birde haftasonu geldi.... bak bunu yazarken sende yoksun :)
sana mahçubum olduğum dan bildiğim kadarıyla söyleyim, derin bilgim yok ama bundan bir fikir edine bilirsin.....

gövdeye fazdan kısa devre olduğundan bakır erimeden akımı toprağa inderecek şelklilde kesit belirlenir..... Normal kablo seçim de fazlar arası akım alınırken, burada faz- nötür gibi düşünmelisin. Akımın kök3 daha küçük olur.... senin örneğinde: 1600 kW eder yaklaşık 3200A, i=3200A*0,58= 1850A bunu kaldıracak malzeme lazım.... abak'a bakıyoruz...:)

İyi günler; Benim sorum şu şekildedir.

Şimdi açıklayacak olursam bina içerisinde temel topraklaması var ve bu topraklama ana pano odasına bir filiz olarak gelmekte. Şimdi bu filizi bir eş potansiyel barası yaparak irtibatlandıracağım. Diğer katlarda bulunan kat panolarını bu eş potansiyel barasına taşıyacağım. Kullanılacak besleme kablosu trafodan 6(3x240+120 mm2) olarak gelmektedir. Şimdi ben bu eş potansiyel barasının ölçülerini hangi hesaplama ile bulabilirim. Saygılar sunarım.

Temel topraklamasından ana pano odasına bir filiz olarak gelmekte dediğin örgülü çıplak bakır olsa gerekki bunun bir kesiti vardır. Bakır baranın kesitini bu kesitin bir üstü seçeceksin. Hesapla boğuşmana gerek yok. Bu neye benzer mekanikten örnek vereyim ana gider pimaşın 100'lük bina içine ne kullansam acaba 150'lik kullansan ne yazar değil mi :) Çokta kafanı yorma nihayetinde bir iki karışlık bara.
Onaylı uygulama projesi vardır orda nokta detaylar içinde belirtilmesi lazım !

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri