DVR/XVR üzerindeki yanan eleman nedir?

rsimsek

Profesyonel Üye
Merhaba arkadaşlar, gece inen rahmetle birlikte tedbirsizlik sonucu şimşek ve düşen yıldırımların etkisiyle kamera kayıt cihazının besleme kısmında altı bacaklı bir eleman çaatt diye patladı. Her ne kadar KAR açmış olsa da parafudurun da ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha anlamış oldum! Bu elemanın ne olduğu konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Görselde sol üstte işaretledim.

Ekli dosyalar

• 20220611_122721.jpg
    20220611_122721.jpg
    201.2 KB · Görüntüleme: 52
  • 20220611_122744~2.jpg
    20220611_122744~2.jpg
    236.9 KB · Görüntüleme: 55
Ben bir soru sormak istiyorum izninizle. Aynı kodun devam eden serileri bu mantıkla aynı elektrik elemandir diyebilirmiyiz? O kafayla bakarsak U15 kontrol entegresi yada diğer deyişle cpu gibi duruyor. Onu nasıl izah ederiz.

Ben bir soru sormak istiyorum izninizle. Aynı kodun devam eden serileri bu mantıkla aynı elektrik elemandir diyebilirmiyiz? O kafayla bakarsak U15 kontrol entegresi yada diğer deyişle cpu gibi duruyor. Onu nasıl izah ederiz.
U11 , U12 ve U13 un etrafında bobin ve kapasitorler mevcut. Yapı şekil itibari ile hepsi birbirine benziyor. Yüksek ihtimal step down regulator olarak çalışıyorlar.

Ama U15 kılıf olarak bambaşka bir yariiletken. Yukarıda bahsettiğimiz yapıda olmadığı için görevi farklı.

U11 , U12 ve U13 un etrafında bobin ve kapasitorler mevcut. Yapı şekil itibari ile hepsi birbirine benziyor. Yüksek ihtimal step down regulator olarak çalışıyorlar.

Ama U15 kılıf olarak bambaşka bir yariiletken. Yukarıda bahsettiğimiz yapıda olmadığı için görevi farklı.
Teşekkür ediyorum Serkan kardeşim.

Bir şekilde ya şemasına ya da benzer bir karttan elemanı okuyup öğenmemiz gerekiyor. Aynı boyuttaki U13 elemanın üzerinde sadece 200 yazısı okunabiliyor. Cihaz Dahua tabanlı (şu an dahua yazılım yüklü) Bullwark BLW-H4108-D1.

Ekli dosyalar

• IMG-20220611-WA0012.jpg
    IMG-20220611-WA0012.jpg
    171.7 KB · Görüntüleme: 19
Bir şekilde ya şemasına ya da benzer bir karttan elemanı okuyup öğenmemiz gerekiyor. Aynı boyuttaki U13 elemanın üzerinde sadece 200 yazısı okunabiliyor. Cihaz Dahua tabanlı (şu an dahua yazılım yüklü) Bullwark BLW-H4108-D1.

200 kodlu yarı iletkenin bilgisi asagida. Vin gnd hatlarını devre takibi yapıp kontrol edebilirsiniz. 2 amper step down kontrolcu.

https://m.tr.aliexpress.com/item/4001236894121.html?gatewayAdapt=Pc2Msite

images (3).png

https://alltransistors.com/smd-search.php?search=200
Samanlıkta iğne misali. Kart üzerinde barkot var. Deneyin bakalım ne çıkacak. @paskomya ustad mevzuya dahil olmadın? Üç gün dedin beş gün dedin aylar oldu gelmedin.
yaw mausum rahmetli oldu yazamıyorum, bir yerlerden şimdi hatırlamıyorum, smd kod programı indirmiştim. oradan kılıf ve üzerinde yazanlarla buluyordum. hatta forumda paylaşmıştım. şimdi emekli yaptığım için kendimi çok fazla üzerine düşmüyorum. bildiğim şeyleri paylaşmak sorun değil. işin kötü tarafı ben tamirciyim bu işin kitabını okumadım. bir de şanslı olduğum taraf tanıdık çoktu burada, araştırıp aynı makineyi bulup sökebiliyorduk. en azından içini okumak için. bir de hurda malzeme depomuz bayağı bir kalabalıktı.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri