DVR/XVR üzerindeki yanan eleman nedir?

rsimsek

Profesyonel Üye
Merhaba arkadaşlar, gece inen rahmetle birlikte tedbirsizlik sonucu şimşek ve düşen yıldırımların etkisiyle kamera kayıt cihazının besleme kısmında altı bacaklı bir eleman çaatt diye patladı. Her ne kadar KAR açmış olsa da parafudurun da ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha anlamış oldum! Bu elemanın ne olduğu konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Görselde sol üstte işaretledim.

Ekli dosyalar

• 20220611_122721.jpg
    20220611_122721.jpg
    201.2 KB · Görüntüleme: 52
  • 20220611_122744~2.jpg
    20220611_122744~2.jpg
    236.9 KB · Görüntüleme: 55
Muhtelif yurtdışı sitelerde bu
regülatör bulunmakta. Hatta en
geç gelecek hafta bile elinizde
olabilir.

Ancak bu regülatör yandığında;
giriş - çıkış bir an da olsa
kısadevre olduysa, başka
komponentlerin bozulmuş olması
muhtemel değil mi?

Buna göre kartı tamir
etmeye çalışmak ekonomik
olur mu?

Muhtelif yurtdışı sitelerde bu
regülatör bulunmakta. Hatta en
geç gelecek hafta bile elinizde
olabilir.

Ancak bu regülatör yandığında;
giriş - çıkış bir an da olsa
kısadevre olduysa, başka
komponentlerin bozulmuş olması
muhtemel değil mi?

Buna göre kartı tamir
etmeye çalışmak ekonomik
olur mu?
böyle kartları tamir etmek ekonomik olur mu? bu sorunun cevabı milli servettir. tamir edilen her kart ülkeme para bırakır. yurt dışı sitelerde entegre evet var ama muadili ve ucuz bir şeyle tamir etmek her zaman evladır. devir kullan at zamanı ama kurtardığımız kardır. zaten yapabilen usta bu kadar az kalmışken. usta yetiştirmek lazım.

milli servete katkı evet ama kazanılan tecrübe de çok önemli. kaynak makinesi tamir ederken ucuz smd malzemenin bol kullanıldığı makinelerin tamir edilemeyeceğini öğrendim. açıp içine baktıktan sonra git yenisini ve şu marka al demeyi de öğrendim. bazen her ucuz, ucuz olmuyor. tamir işi ustalık gerektiriyor. burada dürüstlük çok önemli. çünkü tamirci para kazanmak için değil de (tabii ki para kazanmak ta önemli) karşı tarafı da düşünerek tamir ederse veya bedel bildirirse kazanç, geri dönüşüm yüksek olur. yoksa 100 ₺ bedelli bir cihazı neden 50 ₺ ye tamir ettireyim.

Ustalar, tamire değmeyen her bir kartta bir sürü değerlendirilecek eleman var. Milli servet ve cep dostu. Bir kablo parçası bile.
Alaylı uydu sistemi ve kamera güvenlik sistemleri ile uğraşan kardeşime de sorunca benzer hurdalardan temin edilebileceğini söyledi. Kartı ona ulaştıracağım. Doğal olarak etraftaki diğer elemanların da hasardan etkilenmiş olabileceğinden kendim işe koyulmayı düşünmüyorum. Biraz daha profesyonel yaklaşım ve bir müdahale gerekiyor. Benzer karttan elemanın kesin adını bulmak lazım. Hayırlısı artık.

Ustalar, tamire değmeyen her bir kartta bir sürü değerlendirilecek eleman var. Milli servet ve cep dostu. Bir kablo parçası bile.
Alaylı uydu sistemi ve kamera güvenlik sistemleri ile uğraşan kardeşime de sorunca benzer hurdalardan temin edilebileceğini söyledi. Kartı ona ulaştıracağım. Doğal olarak etraftaki diğer elemanların da hasardan etkilenmiş olabileceğinden kendim işe koyulmayı düşünmüyorum. Biraz daha profesyonel yaklaşım ve bir müdahale gerekiyor. Benzer karttan elemanın kesin adını bulmak lazım. Hayırlısı artık.
Elektronik cihazlar nispeten ucuzken ve tamirin den de anlayan insan yokken isyerimize bozulan dozaj pompalarınin habire yenileri alınırdı. Koca koli bozuk cihaz dolmuş. En son başlarım böyle işe deyip bende bu işlere daldım. Bir koli bozuk cihazdan 4 tane sağlam cihaz çıkardım onunu bununu kullana kullana. Hurdalari da tekrar paketleyip bir kenera koydum bir malzemesi daha lazım olur diye.

Dozaj kartlarına yardımcı olabilirim.
Teşekkür ediyorum Mehmet üstadım. Bizdekiler sensör üzerinden asit dozajlamasi yapıp ph dengelemesi yapıyor. Hava ısındı kalibrasyon kaçar, hava soğudu kalibrasyon kaçar. Cihaz pek korunmalı bir ortamda değil malesef. Kabak tadı veriyor bazen. Artık akıllandım. Ani hava değişimlerinde cihazı kapatıyorum. Hava düzene girdi mi tekrar yol veriyorum. Kendi dengesini buluyor.

Son düzenleme:
Teşekkür ediyorum Mehmet üstadım. Bizdekiler sensör üzerinden asit dozajlamasi yapıp ph dengelemesi yapıyor. Hava ısındı kalibrasyon kaçar, hava soğudu kalibrasyon kaçar. Cihaz pek korunmalı bir ortamda değil malesef. Kabak tadı veriyor bazen. Artık akıllandım. Ani hava değişimlerinde cihazı kapatıyorum. Hava düzene girdi mi tekrar yol veriyorum. Kendi dengesini buluyor.
Plastik enjeksiyon makinalarındaki
dozaj kartı diye düşünmüştüm. Bunları
bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri