DVR/XVR üzerindeki yanan eleman nedir?

rsimsek

Profesyonel Üye
Merhaba arkadaşlar, gece inen rahmetle birlikte tedbirsizlik sonucu şimşek ve düşen yıldırımların etkisiyle kamera kayıt cihazının besleme kısmında altı bacaklı bir eleman çaatt diye patladı. Her ne kadar KAR açmış olsa da parafudurun da ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha anlamış oldum! Bu elemanın ne olduğu konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Görselde sol üstte işaretledim.

Ekli dosyalar

• 20220611_122721.jpg
    20220611_122721.jpg
    201.2 KB · Görüntüleme: 52
  • 20220611_122744~2.jpg
    20220611_122744~2.jpg
    236.9 KB · Görüntüleme: 55
Ustalar, dc12 voltluk hc-sr501 pır sensör ile evin etrafına solar sisteme bağlı ledler döşemiştim. Ağaç olan bir taraftakiler sizlere ömür. Hem sensör gitmiş hem ledler. Aslında daha önce bir tanesinde röleyi süren transistör yanmıştı. Şimdi ölçtüğümde transistör kısa devre olmuş. Değiştirdim röle çekmedi. Sağlam pır'ı taktım yanmadı, kabloyu fare mi yedi derken baktım ledler de yıldırımın etkisinden rahmetlik olmuşlar. Konteyner kondum için yakın zamanda alçak yüksek akım koruyucu almıştım. Onu da henüz takmamıştım. Artık hem onu hem de b+c tipi bir Parafudr gerekiyor. Ayrıca bir yerde güneş panellerinin metal çerçevelerini de topraklamak gerektiğini okumuştum.

Arkadaşlar şansım yaver gitti. Distribütörün onarım servisine şemasını sormak için yazdım, fakat üreticinin şemaları paylaşmadığının cevabını aldım. Bunun üzerine paylaştığım görseldeki elemanın adını sordum sağ olsun arkadaş hem bir adet eleman gönderdi hem üzerinde benzer elemanlar olan başka bir anakartı bilabedel verdi. Regülatör entegresini yerine monte edince cihaz açtı fakat işlemci ve diğer çiplerde biraz fazla ısınma hissettik (montajı kardeşim yaptı). Sonra usb'ler çalışmadı, başka bir sorun ethernet ve kamera bağlantıları vb. var mı kontrolden sonra netleşecek.

yanan eleman switch regulatördür çünkü önünde bobin var. zaten iki tür regülatör var. şimdi s-manuele girip ayak sayısına göre switch regulatörlerin datasheetine bakıp ordaki uygulama devresiyle sizinki uyanı bulun yanan malzeme odur. bunun yanması cihazın ardı ardına çok kez açılıp kapanmasıdır !

yanan eleman switch regulatördür çünkü önünde bobin var. zaten iki tür regülatör var. şimdi s-manuele girip ayak sayısına göre switch regulatörlerin datasheetine bakıp ordaki uygulama devresiyle sizinki uyanı bulun yanan malzeme odur. bunun yanması cihazın ardı ardına çok kez açılıp kapanmasıdır !
Doğrudur. Devrenin şeması olmadığından ve yanan elemanın üzerindeki yazı okunamadığından benzer bir elemanın montajı ile sorun çözüldü. Yukarıda da belirtmiştim. Usb ve hdmi portları çalışmayınca bir adet kapasitörün değiştirilmesiyle o sorun da çözüldü. Deneme süreci devam ediyor. İşlemci ve çiplerde sanki normalden biraz fazla ısınma hissettim. Sanırım pasif soğutucularla serinletme düşünüyorum.

Bu eleman bir kaç gün normal çalıştıktan sonra yine sizlere ömür, üzerinden dumanlar tüttü.:confused: Sanırım elemanın değerini tutturamadık, ya da yanındaki kapasitörün.

Merhaba arkadaşlar, gece inen rahmetle birlikte tedbirsizlik sonucu şimşek ve düşen yıldırımların etkisiyle kamera kayıt cihazının besleme kısmında altı bacaklı bir eleman çaatt diye patladı. Her ne kadar KAR açmış olsa da parafudurun da ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha anlamış oldum! Bu elemanın ne olduğu konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Görselde sol üstte işaretledim.
ah hocaam ah aki ne ah ben parafudur deyince bana gülüyorlardı . şimdi sanada gülmesinler:)

Arkadaşlar Ağustos ayına geldim durum çözüme ulaşmış değil. Azimle çözmeyi kafaya fena takmış durumdayım. Tırnak kadar bir elemana yenilecek değilim.;)
Arkadaşın gönderdiği elaman da lehimleme hatasından kaynaklı yandıktan sonra diğer hurda karttaki benzer yerdeki S4289kD yazılı elemanı taktık ve çalıştı. Fakat yanma esnasında dibindeki kapasitör ve bağlantı yolu da yandığından oradaki lehim kopmuştu. Bende mikroskop/büyüteç, sıcak hava ve uygun uçlu havya olmayınca arkadaşımın tanıdığı komşusu bir telefoncuya götürdüm. O da rica minnet bakayım dedi. Elemanı sıcak hava ile söktü. Bir ayağı biraz yamuk, düzelteyim derken iki ayağını birden dipten kırdı. İstemeye istemeye olan işin sonucu bu olsa gerek! Artık yeni bir elemana ihtiyacım vardı. Bir aydır bağ bahçe işlerinden fırsat bulup İstanbul'a dönünce, malum elektronikçilerin uğramadan geçmeyeceği Karaköy'e gittim. Bir kaç saatte Selanik Pasajı, Karaköy Pasajı, vesair hanları ve elektronikçileri dolaşmama rağmen (bu arada Özdisan'a da sordum, internetten Karaköy Elektronik, Direnç.net ve Robotistan'a da sormuştum) elemanı bulamadım. Sonra bir de elektronik kart tamircilerine sorayım dedim. Elektronik mühendisi bir usta şöyle bir öneride bulundu. Madem bu voltajları ayarlıyor, sen bu kanalları uygun birer kablo ile dışarı al ve harici bir devre ile buraları besle dedi. Benim de kafama yattı. Lakin elemanın tam datasheet (bilgi kağıdı)'na ihtiyacım var. Yanan elemanın kodu belli değil, kartın şemasına da ulaşamadım. Fakat diğer hurda karttan çıkan benzer yerdeki ve kartın da taktığımızda çalıştığı elemanın üzerinde büyüteçle bakınca S4289kD yazısı okunuyor. Bahsettiğim bu yöntemle @serkan_48 usta olsa kesin çözerdi ama ben o kadar becerebilir miyim emin değilim. En azından uygun mikroskop/büyütece sahip değilim. Belki farklı önerisi olan ustatlar olabilir?

Birazdan S4289kD parçanın temel şeması üzerinden yorum yapalım. Çıkış hattına basit bir regulator ile bir besleme yapılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,187
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri