DVR/XVR üzerindeki yanan eleman nedir?

rsimsek

Profesyonel Üye
Merhaba arkadaşlar, gece inen rahmetle birlikte tedbirsizlik sonucu şimşek ve düşen yıldırımların etkisiyle kamera kayıt cihazının besleme kısmında altı bacaklı bir eleman çaatt diye patladı. Her ne kadar KAR açmış olsa da parafudurun da ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha anlamış oldum! Bu elemanın ne olduğu konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Görselde sol üstte işaretledim.

Ekli dosyalar

• 20220611_122721.jpg
    20220611_122721.jpg
    201.2 KB · Görüntüleme: 52
  • 20220611_122744~2.jpg
    20220611_122744~2.jpg
    236.9 KB · Görüntüleme: 55
Regülatörün datasheet/bilgi kağıdını bulamadım. Dolaysıyla muadili nedir onu da bilmiyorum. Buradan benzer bir regülatörün şemasına göre belki 5 volt 12 volt başka ne çıkıyorsa çözülebilir. 3A'lık olan.
1659629633611.png

Bir de bu var, 1A'lık. Sadece gnd ve kapasitörü doğru, gerisini teyit etmek lazım.
https://www.ti.com/product/TPS561201
1659629747125.png

kamera sistemi kuran bir arkadaşım var, ondan rica ettim elinde varmış çalışan çalışmayan ne varsa alayım @rsimsek size göndereyim. tabii ki isterseniz.

kamera sistemi kuran bir arkadaşım var, ondan rica ettim elinde varmış çalışan çalışmayan ne varsa alayım @rsimsek size göndereyim. tabii ki isterseniz.
Tabi ki isterim ve müteşşekkir olurum. Yeter ki uygun regülatör üzerinde olsun. Dahua tabanlı xvr ya da bullwark marka da diyebilirsiniz. Görselini paylaştığım benzer bir kartta muhtemelen benzer yapıda bir regülatör olacaktır.
Bendeki benzer kartın görseli ekte. Bu karttaki üzerinde S4 289kD yazılı regülatörü takınca da sorunsuz çalışmıştı. Kanalların da yanması ve lehimlemenin kötü olması sonucu heba oldu.
@rsimsek ciddiyim yarın gidip alacağım, senin için...
Eyvallah, zahmet olacak.

Ekli dosyalar

• IMG-20220804-WA0008.jpeg
    IMG-20220804-WA0008.jpeg
    394.1 KB · Görüntüleme: 1
Tabi ki isterim ve müteşşekkir olurum. Yeter ki uygun regülatör üzerinde olsun. Dahua tabanlı xvr ya da bullwark marka da diyebilirsiniz. Görselini paylaştığım benzer bir kartta muhtemelen benzer yapıda bir regülatör olacaktır.
Bendeki benzer kartın görseli ekte. Bu karttaki üzerinde S4 289kD yazılı regülatörü takınca da sorunsuz çalışmıştı. Kanalların da yanması ve lehimlemenin kötü olması sonucu heba oldu.
şimdi dvr cihazlarını görmedim çalışma durumunu da bilmiyorum. yarın gidip alacağım evde test ederim . sıkıntısı varsa söylerim istiyorsan da sana gönderirim. gönlüm çalışandan yana olması. sana iş çıkarmasın. tak kullan.

Regülatörün datasheet/bilgi kağıdını bulamadım. Dolaysıyla muadili nedir onu da bilmiyorum. Buradan benzer bir regülatörün şemasına göre belki 5 volt 12 volt başka ne çıkıyorsa çözülebilir. 3A'lık olan.
Ekli dosyayı görüntüle 89597
Bir de bu var, 1A'lık. Sadece GND ve kapasitörü doğru, gerisini teyit etmek lazım.
https://www.ti.com/product/TPS561201
Ekli dosyayı görüntüle 89598
Burada v out ucu 2 nolu pin bobinden sonraki hat. Orjinal pcb de bu 2 nolu çıkış takip edilip hangi işlemciye gidiyor bulunmalı.

Bu işlemcinin hangi pinine gidiyor tespitte istinaden datasheet sayfasinda o pin nedir kac volt ile beslenir bulabilirsek bize kac voltluk bir regulator gerekiyor bulmuş oluruz.

Lm25xx gibi vır module bu cihazin ana guc ünitesinden bu voltaja bir converter ile işlemcinin bu pinini bekleyebiliriz.

Ben regülatörün temini için yedek parça niyetine düşünmüştüm. Yoksa bir adet 4 portlu da olsa geçici bir cihaz buldum fakat uzaktan yönetim desteği kalmamış. Bir türlü de bağlanamadım. Servisi bile çözemedi. Üstelik kameraları da bağladığımda görüntü alamadım. 8-10 senelik cihaz, tvline analog kameralar için olabilir. Yani yıldırımdan onlar da nasiplendiyse yandık ki ne yandık.:( Neyse ben bu cihazı bir şekilde ayağa kaldıracağım inşallah. Fakat o zamana kadar bin tl altında benzer bir cihaz alacağım. Çünkü port yönlendirme ve sabit ip gerektirmeyen, kare kodlu seri numarası destekli uzaktan izlenebilen hibrid (xvr) bir cihaz lazım. Satıcı ile iletişime geçtim, yarın Perpa'dan gidip almayı düşünüyorum. Zahmetin için çok teşekkür ederim.:)

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri