DVP14SS211T PLC ile Servo Motor Kontrolü

06Krl06

Üye
Merhaba Arkadaşlar

Elimde DELTA ECMA-C20807RS 750W Motor ve DELTA ASD-B2-0721-B sürücüsü var.

Motorun hızını,dönüş yönünü mümkünse pozisyonunu kontrol etmek istiyorum.

Kendi bilgisayar yazılımım üzerinden RS485 üzerinden kontrol etmek istiyorum. Sürücü üzerinde CN3 portundan RS485 ile haberleşebiliyorum ancak motoru hareket ettiremedim.Tam olarak böyle bir özelliğinin olduğunu bilmiyorum ama istediğim benim RS485 üzerinden göndereceğim sinyallerle motoru hareket ettirmek. Dahili pozisyonlama olmadığından bu mümkün olmuyor sonucuna ulaştım.

Harici Transistör çıkışlı bir PLC kullanmam gerekliymiş.Eğerki buraya kadar farklı bir durum olmuyorsa sorum şu şekilde

PLC'yi servo sürücüye bağlayacağız. İstediğimiz şartlarda çalışma komutlarını PLC yazılımını yüklüyeceğiz buraya kadar herşey tamam. Ancak ben RS485 üzerinden PLC'ye komut gönderebilirmiyim ? Örneğin benim yazılımım gelen veriler ışığında motorun 100 rpm de saat yönünde ilerlemesi gerektiğini hesapladı. Bunu anlık olarak PLC'ye iletebilir mi ?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın inş. anlatabilmişimdir sorunumu.

Teşekkür Ederim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
ASDA-B2 özelliklerinde Modbus ASCII/RTU haberleşme yapabilir yazıyor.

Yapabiliyor ama sadece sürücü veri alanlarını (data register) mı okuyabiliyoruz? Sanırım sadece veri alanı okuyabiliyoruz. Bu tarz ve bir çok özellik ASDA-A2 modelinde mevcut.

Delta ASDA-B2 modelini step motorlara alternatif olsun diye çıkarıyor.

Visual Basic ile Delta PLC Haberleşme Projesi
http://www.ogretmenlerim.org/forum/konu/visual-basic-ile-delta-plc-haberlesme-projesi.237/

Yıllar önce yaptığım 2D nesting yapan Visiual Basic ile PLC'yi kontrol eden profil kesme makinasını yapmıştım.

Yukarıdaki örnek işini görür diye düşünüyorum. LRC CheckSum hesabını yapan fonksiyornlar vb örnekte mevcut.

Teşekkür ederim hocam. Evet A2 serilerinde dahili PR varmış.

PLC üzerinden kontrol etmeyeyi deneyeceğiz bakalım.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri