dolum makinası yardım

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Neden ısrarla Shift ve Move komutu diyorsunuz. Siz ne yapmak istediğiniz söyleyin.
Bahsettiğiniz kadarıyla PLC için amatör düzeyde bir uygulama bu...
Kafama Takılanlar...
-En sona kalan kutular arkadan kutu gelmediğinde dolum noktasına nasıl denk getiriliyor.
-Tek dolum nktası çizmişsiniz kutular 4'er gidiyor...?
-Dolum miktarı ne ile kontrol ediliyor.
Eğer son kalanlar arkadan yenileri gelinceye kadar doldurulmuyorsa, program içinde bir sayıcıyı sensör vasıtasıyla 8' e kadar saydırıp resetleyerek yapabilirsiniz.
Bir işletmede 18 kg lık teneke yağ dolum makinasının arızasına bakmıştım. Ama konveyör sistemi farklıydı.
Dolum tartı ile yapılıyordu.

1-kutular tek sıra halinde yıldızdan geçerek dolum noktasına geliyor
2-yıldız ile dolum noktası arasında 4 kutu mesafe var yani ilk kutu geçtiğinde hemen dolum yapmaması gerekiyor kutu dolum noktasına geldiğinde yani 4 kutu saydıkları sonra dolum yapmalı
3-son kutu yıldızdan çıktıktan sonra hemen dolumu kapatmamalı
Yani birnevi geciktirme gibi düşünün gecikmeli başlatma ve gecikmeli durdurma gibi
4-dolum miktarı mekanik olarak ayarlı buna müdahale etmiyoruz
Merak ettiğim elektronik kart ile çalışan bir sistem idi bunu nasıl plc ye aktarabilirim
Plc de shift komutu adlı konu başlığında ki video da olduğu gibi yani sistem

1-kutular tek sıra halinde yıldızdan geçerek dolum noktasına geliyor
2-yıldız ile dolum noktası arasında 4 kutu mesafe var yani ilk kutu geçtiğinde hemen dolum yapmaması gerekiyor kutu dolum noktasına geldiğinde yani 4 kutu saydıkları sonra dolum yapmalı
3-son kutu yıldızdan çıktıktan sonra hemen dolumu kapatmamalı
Yani birnevi geciktirme gibi düşünün gecikmeli başlatma ve gecikmeli durdurma gibi
4-dolum miktarı mekanik olarak ayarlı buna müdahale etmiyoruz
Merak ettiğim elektronik kart ile çalışan bir sistem idi bunu nasıl plc ye aktarabilirim
Plc de shift komutu adlı konu başlığında ki video da olduğu gibi yani sistem
Kardeşim Sen sistemi eksik biliyorsun yada analtamıyorsun.
Sadece 4 kutu ilerlesin diye PLC kullanmak lüks kaçar.
* 4 kutu aynı andamı doluyor.....? Resimde tek dolum noktası çizmişsin...
** Dolumun otomasyonla ilişkili olmaması mümkün değil. Miktar belki mekanik ayarlanıyordur. Ama dolumun başlaması ve bitirilmesi birşeylere bağlı olmalı (Sensör, yada zamana bağlı olabilir)
*** Sayıcı ile saydırıp resetleyerekte yapabilirsin.
Shift komutu kullnamaya gerek duyman için dolumda çeşitlilik olması gerekir. Yani bazı kutulara farklı özellikte yada farklı miktarlarda dolum yapıyor olmalısınız ki; Kutular girişte Shfit komutu ile bir tür işaretleme altına alınırlar ve hangi kutunun ne zaman dolumun altına gireceği belli olur.
Tek tip dolumda buna gerek yoktur. Aşağıdaki linkteki videoyu izlersen olayı daha iyi anlarsın
Yok illa Shift kullanacağım diyorsan;
Shift komutunu kullanarak 1 Baytlık (1 Bayt=8 bit) bir adresin (Örneğin siemens için MB10) bitlerini sensörün her kutu görmesinde bir kaydırarak (kaydırma saysı 1 seçildiğinde) dördüncü bit (siemens için MB10.3) aktif olduğunda dişliyi durdurarak dolumu başlatacaksın. Tabi aynı anda MB10 alanını resetleyeceksin.
Yani eğer PLC'de yeni isen başlaman gereken yer burası değil...
Kolay gelsin...

Slm. Sorunuzun shift veya move komutu ile yapılırmı? İse, evet yapılır. Fakat anlattığınız algoritma için eksik bir bilgi vermiyor iseniz gereksiz olur.

Arkadaşlar bahsettiğim dolum makinasını videoya aldım incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınız çizimim pek açıklayıcı olmadı.

Ben kutuyu göremedim :D Turuncu olan şeyler mi kutular.
Anladığım kadarıyla orjinalinde kutusuz geçen üniteleri ayırmak için Shift komutu kullanılması gerekebilir.

Aynen öyle shift kullanmak gerek

Aynı şekilde bir dolum Makinesi revizyonunu yapmıştım videoda görebilirsiniz dolum 2 kapak kapama 5 ürün sonrası için görüyorduk dediğiniz gibi bit kaydırma ile çözebilirsiniz

Bunun plc paragramı nasıl olmalı?
Plc olarak schnaider M221 kullanmayı düşünüyorum sizce bu plc iyimi uygunmudur?

Forum istatistikleri

Konular
128,271
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Yeni konular

Geri