direnç ölçümü için yardımlarınızı bekliyorum

Hasarlı dirence göre çıkan sonuç degisir teorik bilginz burda çok önemli

kardeşim eğer ki dirençler paralel ise sen herhangi birinin değerini diğerlerinden bağımsız olarak ölçmen için arkadaşların dediği gibi dirençleri ayırman lazım değil bence ama bu dirençler seri olursa arkadaşların dediği gibi yapman lazımdır diye düşünüyorum...

Sayın Jevix,
Gerçi konuyu kapatmışsınız ama işinize yarayacak olan şu kuralı unutmayın.

2 bacaklı ( uçlu ) elektronik elemanları ölçerken en az 1 ucunu ( İllaki ikisinide sökmenize gerek yok )
3 bacaklı ( uçlu ) elektronik elemanların ( örneğin bir transistör ) sağlamlık kontrolünü yaparken de en az 2 bacağını devreden ayırmanız gerekir ( İlla da 3 ünü ayırmanıza gerek yoktur, 2 sini de ayırsanız yeterli olacaktır )

sokakta sayamam gıbı cumlesındekı unlulerı çıkar abı.al sana renk kodları :D
siyah 0
kahverengı 1
kırmızı 2
turuncu3
sarı 4
yesıl 5
mavı 6
mor 7
grı 8
beyaz 9

bende jevix arkadaşıma katılıyorum.
herkese iyi çalışmalar

ayırmaya gerek yok formülden yararlanmak gerekirse
1/r1+1/r2+1/r3=3.30 sonuç olarak 3.3 ohm oluyor bundan herhangi bir bozulma yok şunuda belirteyim dirençlerin arızalı olması binde 1 dir unutmayın

ewet kardeşim arkadaşlara katılıyorum devreden ayırmadan bu dirençlerin gerçek değerini ölçmen namümkündür...

Dirençlerin eşdeğer olduğunu iletmişsin bu dirençlerden herhangi birini sökmeden arızalı olan varmı yada diğerdelerinden farklı bir ohm gösteren varmı bulmak mümkün paralel dirençlerde akım paylaşımından yararlanabilirsein verdiğin voltaja göre akımların eşit olması gerekli akım farkı olan bölümde direnç değeri farklıdır.Bunu yaparken diğer devre elemanlarının zarar görmeyeceğinden emin olacağın bir voltaj ullanabilirsin

Dirençlerin eşdeğer olduğunu iletmişsin bu dirençlerden herhangi birini sökmeden arızalı olan varmı yada diğerdelerinden farklı bir ohm gösteren varmı bulmak mümkün paralel dirençlerde akım paylaşımından yararlanabilirsein verdiğin voltaja göre akımların eşit olması gerekli akım farkı olan bölümde direnç değeri farklıdır.Bunu yaparken diğer devre elemanlarının zarar görmeyeceğinden emin olacağın bir voltaj ullanabilirsin

Peki direnci devreden sökmeden üzerinden geçen akımı nasıl ölçeriz kardeş :)

Forum istatistikleri

Konular
128,390
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri