Tek ders sınavım plc

1. Bir asenkron motor, start butonuna basılınca çalışacak, start butonuna 2. kez basıldıktan 5 sn sonra duracaktır. Sistemin S7-200 programını sayıcı ve karşılaştırma komutlarını kullanarak yapınız.(30 puan)
2. Bir merdiven otomatiği sisteminde butona basılınca lambalar hemen yanacak 4 dk sonrada sönecektir. Lambalar yanarken butona iki sn süre ile sürekli basıldığında ise hemen sönecektir. Sistemin S7-200 şemasını çiziniz.(35 puan)

3. Aşağıdaki seri-paralel devrede R1=2 Ohm, R2=R3=10 Ohm, R4=1 Ohm ve E=24 Volt olduğuna göre R1 direncinden geçecek akımı hesaplayacak PLC programını yapınız.(35)

20210713_091042.jpg

Merhaba sorularınızı cevapladım. Belirttiğiniz markaya ait herhangi bir tecrübem bulunmamaktadır. fakat bu belirttiğiniz soruya bu işi çokta iyi yapabilecek olan GMTCNT markası ile çözümü aşağıda açıkladım. İyi şanslar..

1- Start butonuna 1 defa basıldığında motor çalışmaya başlamaktadır. 2. defa basıldığında 5 saniye sonra motor durmakta tekrar bastığımda başa dönüyor.
asenkron .jpg
2-Butona basıldığında lamba hemen yanıyor 4 dakika sonra sönüyor. Sönmeden önce 2 saniye butona basılı tutulursa yine sönmektedir.
basılı.jpg
3- Seri - paralel devrede r1 direncinden geçen akımı hesaplamak için akım ölçme formülünü kullanarak PLC programında matematiksel komutlar ile yapılabilmektedir.
akım.jpg

Merhaba sorularınızı cevapladım. Belirttiğiniz markaya ait herhangi bir tecrübem bulunmamaktadır. fakat bu belirttiğiniz soruya bu işi çokta iyi yapabilecek olan GMTCNT markası ile çözümü aşağıda açıkladım. İyi şanslar..

1- Start butonuna 1 defa basıldığında motor çalışmaya başlamaktadır. 2. defa basıldığında 5 saniye sonra motor durmakta tekrar bastığımda başa dönüyor. Ekli dosyayı görüntüle 759002-Butona basıldığında lamba hemen yanıyor 4 dakika sonra sönüyor. Sönmeden önce 2 saniye butona basılı tutulursa yine sönmektedir.Ekli dosyayı görüntüle 759033- Seri - paralel devrede r1 direncinden geçen akımı hesaplamak için akım ölçme formülünü kullanarak PLC programında matematiksel komutlar ile yapılabilmektedir.Ekli dosyayı görüntüle 75905
Teşekkür ederin sizinkine benzer bir sekilde plc s7200 yaptım cevabınız için teşkürlere

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri