PLC S7-200'le Şişe Dolum & Kapaklama ve Kutulama Otomasyonu Yardım Lütfen

genator

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Benim şöyle bir projem var ama birkaç yerinde sorun yaşadım maalesef.

*Start butonuna basıldığında bant çalışacak.
*Hareket eden bir bant üzerindeki şişelerin boyutu, dolum ünitesinin önündeki 2 sensör vasıtasıyla algılanacak ve dolum yapılacaktır.
*Küçük şişelere 5sn büyük şişelere 10 sn dolum yapılacaktır.
*Dolum işinden sonra kapaklama ünitesine gelinmektedir.
*Kapaklama esnasında bant 2 sn. duracak kapaklama yapılacak ve işleme devam edilecektir.
*Son aşama olarak kutulamaya geçilecektir.
*Burada bantın sol kısmında 2 piston bulunmaktadır.
*Öndeki piston büyük şişeleri arkadaki piston küçük şişeleri kutulayacak.
*Pistonların yukarısında ise 2 tane şişe boyutunu algılayan sensör yer almaktadır.
Kutularda ise sayı 10’a ulaştığında sistem geçici süre durdurulup kutu değiştirilince devam edecektir.

Ben ladder diyagramını yazdım, sistemi s7-200'ün simülasyon programıyla denedim ama "The PLC is positioned in STOP; Instruction: TON T1,500" uyarısı alıyorum. Hatayı nerede yaptığımı bakıp söyleyebilen var mı? Bir de olayın kutulama kısmına geçiş de yapamadım maalesef. O konuda bir fikir verebilecek olan varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Sistemin .mwp uzantılı ladder'ını ekte ekledim.

Ekli dosyalar

• Project1.rar
    1.8 KB · Görüntüleme: 191
Arkadaşlar konuyu yanlış yere mi açtım yoksa kimsenin dikkatini mi çekmedi? :confused:

banada bu konuda yardım lazım tam olark bende yapmam gereken şey bunun ladder ve stl komutunu bulmam gerekiyor ödev olark verildi biraz kafa patlattım ama sanırsam olmadı acil banada yarım gerekiyo bu konuda

banada bu konuda yardım lazım tam olark bende yapmam gereken şey bunun ladder ve stl komutunu bulmam gerekiyor ödev olark verildi biraz kafa patlattım ama sanırsam olmadı acil banada yarım gerekiyo bu konuda

Arkadaşlar merhaba,

Benim şöyle bir projem var ama birkaç yerinde sorun yaşadım maalesef.

*Start butonuna basıldığında bant çalışacak.
*Hareket eden bir bant üzerindeki şişelerin boyutu, dolum ünitesinin önündeki 2 sensör vasıtasıyla algılanacak ve dolum yapılacaktır.
*Küçük şişelere 5sn büyük şişelere 10 sn dolum yapılacaktır.
*Dolum işinden sonra kapaklama ünitesine gelinmektedir.
*Kapaklama esnasında bant 2 sn. duracak kapaklama yapılacak ve işleme devam edilecektir.
*Son aşama olarak kutulamaya geçilecektir.
*Burada bantın sol kısmında 2 piston bulunmaktadır.
*Öndeki piston büyük şişeleri arkadaki piston küçük şişeleri kutulayacak.
*Pistonların yukarısında ise 2 tane şişe boyutunu algılayan sensör yer almaktadır.
Kutularda ise sayı 10a ulaştığında sistem geçici süre durdurulup kutu değiştirilince devam edecektir.

Ben ladder diyagramını yazdım, sistemi s7-200'ün simülasyon programıyla denedim ama "The PLC is positioned in STOP; Instruction: TON T1,500" uyarısı alıyorum. Hatayı nerede yaptığımı bakıp söyleyebilen var mı? Bir de olayın kutulama kısmına geçiş de yapamadım maalesef. O konuda bir fikir verebilecek olan varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Sistemin .mwp uzantılı ladder'ını ekte ekledim.
merhaba oğuzhan yaptığın plc sisteminin detaylarını paylaşabilir misin ?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri