Dimmer ile elektrik gideri azaltılabilir mi?

Arkadaşlar, piyasada pek çok çeşit aydınlatma dimmeri var. Bunlar ile elektrik gideri azaltılabilirmi.?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Dimmerlerin kullanılma amacı akkor filamanlı ampül lere giden voltajı azaltarak ışık akısı azaltmak P =U. I olduğuna göre sabit güçte voltaj düşümü akımın yükselmesine ve elektirik sarfiyatının artmasına sebeb olur

dinmer yerine eğer ışığın deişmesini deilde elektrikden tasarruf istiyorsan lambalarını tasarruh lamba diye satılanlarla deişdir güce göre yaydığı ışık gerçekden fazla
dinmer evet kısarsan enerji tasarrufu yapar ama kısarsan lambanın verdiği ışıkda azalır

arkadaşım p= u.ı bağıntısından güç sabitse U düşer I artmak zorunda kalır. yani sarfiyatı güç belirliyorsa P sabit olup sarfiyat da sabit kalır. ama yine de pratik olarak kronometre ile dimmerli devrede sayaç kontrolü yapılabilir. tüm alıcılar aut
dimmer in. süre tut ve iki ayarı karşılaştır:rolleyes::eek::eek:

P =U. I olduğuna göre sabit güçte voltaj düşümü akımın yükselmesine ve elektirik sarfiyatının artmasına sebeb olur

arkadaşım p= u.ı bağıntısından güç sabitse U düşer I artmak zorunda kalır. yani sarfiyatı güç belirliyorsa P sabit olup sarfiyat da sabit kalır. ama yine de pratik olarak kronometre ile dimmerli devrede sayaç kontrolü yapılabilir. tüm alıcılar aut
dimmer in. süre tut ve iki ayarı karşılaştır:rolleyes::eek::eek:

İki bilgide YANLIŞ,

Dimmer sinüsoidal gerilimi çeşitli açılarda kırparak gerilimin efektif değerini değiştiren bir elektronik devredir. P=U*U/R formülünde R bir lambanın direnci veya bir rezistansın direnci olduğuna göre; çıkış gücü gerilimin karesiyle doğru orantılı olacaktır. Bu durumda dimmerle gerilimin efektif değerinin azaltılması sonucunda güçte de azalma olacaktır.

Gücün azalması neticesinde tasarruf sağlanacak ancak lambanın parlaklığı azalacaktır. Lambanın parlaklığını dimmerle azaltarak tasarruf etmektense daha düşük güçlü lamba kullanmak daha ekonomiktir.

Yanlış yorumlanan bir durumu açıklamak için aşağıdaki soruyu sormak ve cavplandırmak istiyorum.

Soru: Elektrikte güç ne zaman sabittir? yani P=U*I değeri hangi durumda sabittir.

Cevap: Bir transformatörün kayıplar dikkate alınmadığında primer gücü ile sekonder gücü birbirine eşittir.

Mesela 240/24 V trafonun sekonderinde 24 W'lık bir güç bağlıysa, Primeride 24 W'tır.

24=240*Ip Ip=0,1 A
24=24*Is Is=1 A

görüldüğü üzere her iki durumda da gücü 24 aldık.

Oysaki gücü 240 V'ta 240 W olan bir rezistansın 120 V'ta gücü;

rezistansın direnci sabit olduğuna göre

240=240*240/R den R=240 ohm
I=120/240=0,5 A
P=120*0,5=60 W

görüldüğü üzere güç gerilime göre değişmektedir.

saygılar...

hemmuhhemtek arkadaşımız çok güzel açıklamış gücün sabit olması durumu rezistif yükler için geçerli değildir.

dim edilebilen saving lambalarından al bu kadar formülle falan da uğraşmak zorunda kalmazsın arkadaşım

Şu ana kadar buraya yazan arkadaşlar sanırım bir sorun var. Sorumu okumadan cevap yazdığınızı tahmin etmek istiyorum. Sorumu yineliyeyim: Dimmerler ile elektrik gideri azaltılabilirmi?
Bu sorumda dimmer den söz ediyorum. Hepimiz biliyoruz ki dimmer ışığı kısma azaltma işine yarayan bir düzenek. Ne ile yapılmış olursa olsun. Soruda dimmer olduğuna göre peşin kabul şu: ışık azaltılması olabilir. soru ise şu, ışık kısılınca watt yani güç tüketimi azalırmı artarmı? Bir arkadaş p=I*V den yola çıkarak tüketim artar demiş, çok şaşırdım. Buraya cevap yazan arkadaşlar formüller ile kafanızı kuma sokmayın. Alın elinize bir lamba düzeneği, bir ampermetre, bir dimmer cihazı, bir elektrik sayacı, yakın lambayı, ölçün tüm değerleri, sonra kısın dimmer ile tekrar ölçün tüm değerleri. Sonucu bir yana yazın. Sonra alın formüllerinizi ve sağlamayı yapmaya çalışın.
Bunları neden mi yazdım, hiç biriniz bu basit denemeyi bir kere bile yapmamış bunu anlıyorum.
Hani şu deney vardı ya, + kutup mıknatıs + kutup mıknatıs ile yaklaştırılırsa birbirini iter, ters kutuplar ise birbirini çeker. İyide bu kitabi bilgi. Al eline iki mıknatıs, yaklaştır, itermi çekermi dene. Yok, ezbere bir hayat. İter demiş ise iter, çeker demiş ise çeker. Neden. ??Boşver. Adamlar denemiş bulmuş, öyleymiş.

Nasıl gelişeceğiz, o zaman. Arkadaşlar, nazari(kitabi) bilgilerinizi lütfen pratikte de en az bir kere yaparak deneyin, zararlı olmazsınız, aksine birşeyler öğrenirsiniz.

Kusura bakmayın, birak ukalalık gibi oldu ama amacım ders vermek değil. Sorunun cevabını az çok bende biliyorum, ama defalarcadır deniyorum. İşte sizinde bunu yapmanızı tavsiye ediyorum.

Şu ana kadar buraya yazan arkadaşlar sanırım bir sorun var. Sorumu okumadan cevap yazdığınızı tahmin etmek istiyorum. Sorumu yineliyeyim: Dimmerler ile elektrik gideri azaltılabilirmi?
Bu sorumda dimmer den söz ediyorum. Hepimiz biliyoruz ki dimmer ışığı kısma azaltma işine yarayan bir düzenek. Ne ile yapılmış olursa olsun. Soruda dimmer olduğuna göre peşin kabul şu: ışık azaltılması olabilir. soru ise şu, ışık kısılınca watt yani güç tüketimi azalırmı artarmı? Bir arkadaş p=I*V den yola çıkarak tüketim artar demiş, çok şaşırdım. Buraya cevap yazan arkadaşlar formüller ile kafanızı kuma sokmayın. Alın elinize bir lamba düzeneği, bir ampermetre, bir dimmer cihazı, bir elektrik sayacı, yakın lambayı, ölçün tüm değerleri, sonra kısın dimmer ile tekrar ölçün tüm değerleri. Sonucu bir yana yazın. Sonra alın formüllerinizi ve sağlamayı yapmaya çalışın.
Bunları neden mi yazdım, hiç biriniz bu basit denemeyi bir kere bile yapmamış bunu anlıyorum.
Hani şu deney vardı ya, + kutup mıknatıs + kutup mıknatıs ile yaklaştırılırsa birbirini iter, ters kutuplar ise birbirini çeker. İyide bu kitabi bilgi. Al eline iki mıknatıs, yaklaştır, itermi çekermi dene. Yok, ezbere bir hayat. İter demiş ise iter, çeker demiş ise çeker. Neden. ??Boşver. Adamlar denemiş bulmuş, öyleymiş.

Nasıl gelişeceğiz, o zaman. Arkadaşlar, nazari(kitabi) bilgilerinizi lütfen pratikte de en az bir kere yaparak deneyin, zararlı olmazsınız, aksine birşeyler öğrenirsiniz.

Kusura bakmayın, birak ukalalık gibi oldu ama amacım ders vermek değil. Sorunun cevabını az çok bende biliyorum, ama defalarcadır deniyorum. İşte sizinde bunu yapmanızı tavsiye ediyorum.

sizin ne yapmak istediğinizi anlamadım ama size en azından cevap yazma ile yardım veya fikir vermeye çalışan insanlara kafanızı kuma sokmayın vb. hakaret etmenize gerek yok eğer bir deney yapmışsanız ve elde ettiğiniz sonuçları tartışmak istiyorsanız sonuçları yazarsınız fark varsa açıklamalarını istesiniz söylediğiniz deneyleri 20 yıl önce yapmıştık zaten bu sebeple hemen cevap yazmak istedik:mad:

dimmer gerilim bölücü gibi çalışır yani dimmer le tasrruf olmaz sadece ampulün voltajı düşürülerek ışık ayarı olur akım sabit kabul edilir kısaca gücün bir bölümü dimmerde ısıya dönüşür o yüzden dimmerler sıklıkla değiştirilir yada atılıp anahtar takılır flouresant ve tasarruflu ampul(düşük akımda yüksek gerilimli gaz yada civa buharlı lamba) dimmerle çalışmaz çünki gerilim değişikliği kaldırmaz ama led olur

Forum istatistikleri

Konular
128,248
Kullanıcılar
450,058
Son üye
dendex

Yeni konular

Geri