Dialux kullanabilenler bir bakabilir mi yardım!!

eltorito

Üye
arkadaşlar merhaba, aydınlatma için bir ödevim var o da, şu:

herhangi bir yerin aydınlatma hesabını bu programla yapıp, kağıt üzerindeki hesaplamalarımızla karşılaştırıcaz. (Yer, ölçüler herşey serbest)

Bu programı hiç kullanmadım.

Bu programı kullanan ve buna benzer hesaplama yapmış olanlar en basiti olsa bile bana yardımcı olabilirler mi??

kendi seçtiğiniz değişkenlerle(veya hali hazırda yapmış olduğunuz) dialux u kullanıp bana sonucu gönderebilir misiniz?(pdf oluyor galiba)
Kağıt üzerindeki hesaplamalarda yardımcı olabilirseniz minnettar olurum..

çok teşekkürler şimdiden..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Oldukça kolay ve kullanışlı bir program, soruların olursa yardımcı olmaya çalışırım.

çok teşekkür ederim.
benim sorum şöyle bişi.

7.5*10 m boyutlarında 3.5 m yüksekliğinde, tavanı ve duvarları beyaz olan
sınıfın aydınlatması, 36W'lık direkt aydınlatma yapan armatürle yapılacaktır.
36W'lık fluoresan lambanın ışık akısı 3350 lm, armatürlerin verimi %70, Bakım-işletme
kat sayısı: 0.8'dir. Çalışma düzlemi yerden 0.8 m yüksekliktedir. 500 lux aydınlatma düzeyi
elde edilmek istenmektedir. Hesaplamalar bu verilere göre yapılmaktadır.

ödevimde önce elle hesap yapıorum: k= 0.8a+0.2b/h ile k bulup bir tablodan değerlere bakıp bir n buluorum. bu n'i tablodan %70 lik verime çeviriorum.

En sonda fi= m.E.S/n yapıp çıkan sonucu lambanın akısına böldüğümde armatür sayısını buluorum. Bnm sonucumu göre , 18.9 adet armatür buluorum.

Dialux'te bu %70 lik armatür verimini koyacak yer bulamıorum. Doğrudan hesaplattıımda yani %70 dışında bütün verileri koyduğumda, 30 adet armatür yerleştiriyor. Bu sonuç doğru mudur?? Bu armatür verimi dialux programında etkili midir?

yardımınızı bekliorumm. ilginiz için çok teşekkür ederim..

Evet yazdığın değerlere göre hesap yapıldığında 30 adet 1x36W armatür ile ortalama 568 lux sağlanıyor, yani sonuç doğru. Dialux programında armatür verimini yazacağın bir bölüm yok. Program armatür ile ilgili tüm verileri, firmaların oluşturduğu plug-in dosyalarından alıyor.

Burada elle yapılan hesap ile programın yaptığı hesabın aynı çıkması gerekecek sanırım. Işık akıları aynı olan armatürlerin sağladığı aydınlık seviyesi, kullanılan reflektörlere ve armatür özelliklerine göre büyük değişiklik gösterebiliyor. Işık dağılım eğrilerine bakıp farklı armatürler ile hesap yaparak optimum çözümü sağlayabilirsin.

Son düzenleme:
Evet yazdığın değerlere göre hesap yapıldığında 30 adet 1x36W armatür ile ortalama 568 lux sağlanıyor, yani sonuç doğru. Dialux programında armatür verimini yazacağın bir bölüm yok. Program armatür ile ilgili tüm verileri, firmaların oluşturduğu plug-in dosyalarından alıyor.

Burada elle yapılan hesap ile programın yaptığı hesabın aynı çıkması gerekecek sanırım. Işık akıları aynı olan armatürlerin sağladığı aydınlık seviyesi, kullanılan reflektörlere ve armatür özelliklerine göre büyük değişiklik gösterebiliyor. Işık dağılım eğrilerine bakıp farklı armatürler ile hesap yaparak optimum çözümü sağlayabilirsin.

hocam, yani yaptığım hesap çok alakasız değil diil mi bu durumda, yani %70 verimim olan armatürle elle yaptığım hesapla, dialuxta düz armatür seçip yaptığım hesap arasında dağlar kadar fark yok aynı şeyleri temsil ediyor yani öyle midir? Seçtiğim armatür de kendi içinde verime sahip ona göre mi hesap yapıyordur? Yani hocaya gösterdiğimde sen %70 lik ççzmüüşsün defterde ama dialuxteki %100 lük bu yanlış der mi ? yoksa bu normal midir zaten hep böyle mi olur?
İlginiz için çok teşekkür ederim ayrıca, çok yardımcı oldunuz

hocam, yani yaptığım hesap çok alakasız değil diil mi bu durumda, yani %70 verimim olan armatürle elle yaptığım hesapla, dialuxta düz armatür seçip yaptığım hesap arasında dağlar kadar fark yok aynı şeyleri temsil ediyor yani öyle midir? Seçtiğim armatür de kendi içinde verime sahip ona göre mi hesap yapıyordur? Yani hocaya gösterdiğimde sen %70 lik ççzmüüşsün defterde ama dialuxteki %100 lük bu yanlış der mi ? yoksa bu normal midir zaten hep böyle mi olur?
İlginiz için çok teşekkür ederim ayrıca, çok yardımcı oldunuz
Dialux'te yaptığınız hesapla kağıt üzerinde yaptığınız hesap birebir aynı olmayabilir, hatta genelde olmaz. Dialux'te armatür diziliminizden, armatür verimine kadar herşey hesapları etkiler. Kullandığınız floresan lambanın lümeni bellidir ancak bunun ışık eğrisinde hepsi yüzeyi aydınlatmaz, büyük bir bölümü de tavanı sağı solu aydınlatır bunlardan bir kısmı da yansıma olarak döner. Reflektörler kullanılarak bu kayıplar en aza indirgenir. Bu da verim olarak adlandırılır. Dialux simule edilmiş ortam için doğru değerler girilirse uygulamada ölçülecek birebir değerleri verir. Tabi bakım faktörünü 0,8 girdiğiniz takdirde %20 daha fazla ölçeceksiniz ilk kurulumda. Bu yüzden kağıt hesabından çok Dialux değerlerine güvenin, Dialux hesabı yaparken de homojenliği göz ardı etmeyin. Min/Ort Lux değerlerini maksimuma getirmeye çalışın.

Merhaba benim dialux ile ilgili bir sorum var yardım ederseniz çok sevinirim;
Sorum şöyle; xxxxxxxx.ies gibi bir dosyayı dialux'e sürükleyip bırakıyorum, yani projeye dahil ediyorum fakat sorun şu ki xxxxx.ies adındaki dosyayı proje sayfasında ismini göremiyorum yani soldaki pencerede çıkan Işıklık seçeneğinde kullandığım ürün var fakat isim olarak herhangi bir isim görünmüyor. Bu dosyaların adını nasıl değiştirmeliyim ki dialux'te de kullandığım zaman o seçenekte ismini göreyim. Şimdiden çok teşekkürler...

Dialux'a eklenen ışıklık dosyalarını, proje sayfasında kullanılan ışıklıklar bölümünde ve ışıklık seçimi sayfasında son kullanılan ışıklıklar bölümünde görebilirsin. Sen dosyanın ismini değiştirsen bile, Dialux programında üretici firmanın verdiği ismi görürsün.

Sen isim göremiyorsan;

1. Kullandığın ışıklık dosyası bozuk olabilir. Farklı bir yerden indirdiğin ışıklık dosyasını kullanıyorsan, üreticinin sitesinden indirmeyi deneyebilirsin.

2. Işıklık dosyasında, armatür için isim verilmemiş olabilir. Elindeki ışıklık dosyasını notepad ile açtığında [MANUFAC], [LUMCAT] ve [LUMINAIRE] bölümlerinin yanında birşey yazıp yazmadığına bak. Dialux programında bu bölümlerin yanında yazan isimler görünür. Buralarda yazan birşey yoksa, armatür için isim verilmemiş demektir. Buralarda yazan isimleri değiştirerek, armatürün Dialuxta görünen ismini değiştirebilirsin.

arkadaşlar dialux programını öğrenmek istiyorum görsel anlatımı varmıdır yardımcı olabilirmisiniz....!!!!

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri