Philips Graphica ve balast sorusu

Merhabalar

Evde yağlı boya resim yaptığımız odaya 5000-5500 Kelvin arasında aydınlatma arayışımız sonunda 2 adet 58 watt Philips Graphica TL-D 90 T8 floresan aldım.

Ürünleri Karaköy'deki Orbitek adlı firmadan aldım. Daha sonra arka sokaklarda bir yerden etanj armatür buldum. Uzunca bir uğraştan sonra lambayı taktılar ve yandı. Ama firma sahibi ışığın düşük olduğunu söyledi 58 watt için. (Lamba yanık kaldıkça parlaklığı artar mı?) Bu lambaları kullanan arkadaşlar varsa yorum yapabilir mi? Doğal ışık dalgaboyu veren iç kaplama düşürüyor olabilir mi, ya da taktıkları balast eski olduğundan olabilir mi? Evdeki 300 wattlık halojen lamba 6000 lümen ve odayı gündüz gibi yapıyor. Bu iki lambanın toplamı 7500 lümen yaptığı için kağıt üzerinde yeteceğini düşündüm. Henüz tavana monte ettirmedim yani evde çalıştırmadım, tereddütteyim.

İkinci sorum ise balast ile ilgili. Armatürü aldığım yer balast olarak Philips HF-E 1/2 54 TL5 II takmış. Lambayı çalıştırmıştı ama Philips'in sitesine baktığımda TLD boy için HF-E 1/2 58 TL-D II öneriyorlar. Bu arada taktıkları TL5 balastın üzerine basılı tabloda 2x58w TLD takılabileceği de yazıyor. PDF dosyalarına göre 58w balast, lamba başına sadece 2 watt daha fazla veriyor (49w). Sizce balastı değiştirmeli miyim, TL5 balast zamanla lambayı bozar mı? Piyasada daha yüksek lümen alabileceğim yüksek balast faktörlü ürün var mıdır T8 için?

Çok teşekkürler

Ekli dosyalar

• fullsizeoutput_2517.jpeg
    fullsizeoutput_2517.jpeg
    445.9 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Etanj armatür şeffafmı,beyazmı ? Şeffaf de-
ğilse,%20-30 lümen kaybına sebep olur.Ba-
lastınız uygun görünüyor.Tavan yüksekliği-
niz çok yüksek ise,armatürü biraz aşağı
sarkıtmanız çözüm olabilir.Işık akısı,lamba
başına 5000 lümen görünüyor Phılıps site-
dinde.Odanızın 20 M² olduğunu varsaysak,
250-300 Lx civarında aydınlık olması gere-
kir.

Son düzenleme:
Teşekkürler. Balast yanıtınız sayesinde tavana takacağım, değiştirme ihtimaline karşı takmamıştım.

Dükkanda denediğimizde kapağı henüz takmamıştık. Ortam da çok aydınlıktı, gece daha iyi gelebilir. Şeffaf kapak. Işık akısı yetmezse ilave armatür ve lamba takarım artık. Bu lambalar çok methediliyor yabancı forumlarda görsel sanatlarla uğraşanlar için (bir de akvaryumlar için). Standart lambalar ile (6500K ya da 4000 civarındaki sarılar) yapılan resimler doğal ışığa çıktığında fazla sıcak ya da soğuk renge sahip oluyor. Umarım tuvalle ışık açısını filan tuttururum da rahat bir gece çalışma ortamı olur.

Benim lamba bu: http://www.lighting.philips.com.tr/...ster-tl-d-90-graphica/928045295081_EU/product

Lümeni 3750 gözüküyor, oda 10 metrekare. Tavan yüksek değil.

Doğal ışık 2700 kelvindir.Aynı güç için,ışık a-
kısı % 10 fazla,tüketim % 10 azdır.6500 kel-
vin soğuk beyazdır.Sürekli oturulan ve renk
geriverimi yüksek istenen yerlerde 2700 -
4000 kelvin renk sıcaklığı daha uygundur.
2700 kelvin,eski kullandığımız enkandesan
lambaların rengidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri