Devrede Kondansatör Yokken Nasıl Kapasitife Kalıyor

şimdi arkadaşlar birbirimle tartışacağımıza arkadaşımızın derdini çözsek daha iyi değil mi
adam sistemde hiç kondansatör yokken sistem kapasitif yazıyor diyor bu da demektirki ya sistemde usp var yada mevcut yükünün reaktif durumu kapasitif endüktiften ağır basıyor demektir birde sayacın hatalı okuma yapması ihtimali var bu en son düşünerceğimiz ihtimal şimdi benim fikrim bu arkadaşımız hiç bir şey yapmasın sisteminden bir şeyi ordan söküp başka yere takmasın sadece rölesini endüktif yükleri de tanıyan bir röle ile değiştirsin eğer bi röle ismi istiyorsan (tense röleler) vede sisteme endüktif yük reaktörleri koysun bence düzelir arkadaşım umarım yardımcı olabilmişimdir. saygılarımla

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
şimdi arkadaşlar birbirimle tartışacağımıza arkadaşımızın derdini çözsek daha iyi değil mi
adam sistemde hiç kondansatör yokken sistem kapasitif yazıyor diyor bu da demektirki ya sistemde usp var yada mevcut yükünün reaktif durumu kapasitif endüktiften ağır basıyor demektir birde sayacın hatalı okuma yapması ihtimali var bu en son düşünerceğimiz ihtimal şimdi benim fikrim bu arkadaşımız hiç bir şey yapmasın sisteminden bir şeyi ordan söküp başka yere takmasın sadece rölesini endüktif yükleri de tanıyan bir röle ile değiştirsin eğer bi röle ismi istiyorsan (tense röleler) vede sisteme endüktif yük reaktörleri koysun bence düzelir arkadaşım umarım yardımcı olabilmişimdir. saygılarımla

teşekkür ederim berkesaman

arkadaşlar yük durumunu bilmiyoruz ama anladığım kadarla konpanize veya kadamelrle değil sorun bence ilk olarak faz yüklemesi yani fazın birine amper olarak fazla yüklenmiş olabilir ikinci olarak devrede devamlı bi ups üçüncü olarak elektonik balanslar olabilir arkadaş konuyu fazla açmamış diğebileceğim şimdilik bu kadar

ykp55 hocam sıkıntıyı giderebildin mi?

pardon arkadaşlar evet çözdüm öncelikle monofaze kademeli eşitledim ekranda mesela R fazında cos.u - değerde gösteriyodu o faza da metal halide balast ekledim ve - değer + yonunde kalmaya başladı şimdilik bi sorun yok ilginize teşekkür ederim

sistemde ups olması ne gibi bir soruna yol açar ve ne yapılarak bu sorun düzeltilir.açıklayabilir misiniz?

UPS'ler sisteme kapasitif etki ederler dolayısıyla kapasitif reaktif ceza ödemeye maruz bırakır.Eğer mevcut röle ve ekipmanlarla sistem kapasitif yazmaya devam ediyorsa endüktif reaktör takılarak bu sorun çözülebilir.Tabi bu çok sonraki bir aşama.

aynı zamanda maliyeti de artırıyor değil mi ?

evet trafoyu kompanze etmek için sabit kondansatör gurubu koyuyorlar yük durumun zananla değiştiyse (tasaruf ampül .pc v.s) olabilir önce kondansatör guruplarını dengele 8röle sapıtmasın)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri