Delta sürücü ileri geri nasıl yapılır

Herkese iyi akşamlar, redüktörlü bir motor var ve sıkışıyor motor koruma şalteri atıyor delta sürücü taktım ve hızını yavaşlattim. Motor ısındığı zaman motorun durup geri yönde hareket etmesini istiyorum bunu nasıl bir sistem yapabilirim sürücünün kendine ait akım değerleri gösteren parametre var mıdır acaba önerisi olan.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
asenkron motorlarda denemedim, stepte akım trafosu ile amper ölçüp set değerinin üstüne çıktığında ters istikamet verdirdiğim 4 makinem var. sürücünün modelini verirseniz fikir veren çıkacaktır.

Delta vfd el marka sürücü akım trafosu ile set ettiğim değere gelince sürücünün geri klemensine girerim basit bir kumanda devresiyle ama bunlara gerek kalmadan sürücünün parametreleri den akımı ölçen yada 24v çıkış verecek bir parametre varmıdır acaba ben bunu merak ediyorum

03:13 aşırı akım parametre denetimi var ama geri nasıl gider bilemedim.

Ekli dosyalar

• VFD-EL.pdf
    737.4 KB · Görüntüleme: 21
03.00 parametresini 4 ayarlayarak aşırı tork algıladığında çoklu fonksiyon çıkış rölesinin normalde açık çıkışı ucundan M2 ucunu tetikleme yapabilirsin. Bu şekilde normalde M1 ile ileri yönde çalışan motorun sıkışma olduğu durumda röle tetiklenerek m2 ucunu tetikleyecek ve geri yönde dönecek.
(M1 ucunu tetiklediğin kabloyu harici rölenin normalde kapalı ucundan geçirerek tetikleme yaparsan aşırı tork algılama durumunda hem ileri yön kesilecek hemde NO ucundan geri yönde tetikleme yapabileceksiniz)
Bu tarz soruları deltanın kendi forumun sitesine yazarsanız Uğur ve Turhan Beyler daha hızlı yardımcı olacaktır.
İyi çalışmalar dilerim.

Herkese iyi akşamlar, redüktörlü bir motor var ve sıkışıyor motor koruma şalteri atıyor delta sürücü taktım ve hızını yavaşlattim. Motor ısındığı zaman motorun durup geri yönde hareket etmesini istiyorum bunu nasıl bir sistem yapabilirim sürücünün kendine ait akım değerleri gösteren parametre var mıdır acaba önerisi olan.
Aşırı akım sonrası inverter alarma geçecek ,önce alarmi resetlemek gerekiyor geri döndürmek için(kendı alarm tanımlı röle çıkışı kullanır isen)
Tabiki sıkışma olduğu gibi alarmı resetleyip geri götürmek (araya zaman gecikmesi yapmadan) sıkıntı olabilir. Pahalı bir çözüm olsa da bir delta operatör panel ile akım değerini okuyup hmi panelde makro yazarak bunu yapabilirsiniz (modbus rs485) haberleşme üzerinden start stop ileri geri yanlış hatırlamiyorsam ascii 2001hex adresine gereken veriler yazılarak yapılabiliyor ( 1--->>2001hex stop işlemi yapıyor mesela) Not: programlanabilir inverter serileri de var yanlış hatırlamiyorsam)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri