Delta dvp 14ss icin ufak bir yardım...

bittek

Üye
Dvp 14ss modelinde gercek zaman kontrolu varmı acaba.Varsa nasıl yapılıyor acaba.mesela bir lambanın 11.04.2011 saat 17:30 da kapanmasını veya yanmasını istiyorum bunu nasıl yazmam gerekiyor bilen varsa lutfen yardımcı olun.Simdiden tesekkurler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
14 ss plc de gercek zaman saati yoktur .fakat hmi(ekran) kullanıyorsanız onun zaman saati datalarını okuyup karşılaştırma yaparak kullanmanız mümkündür

arkadaşım bunu INC komutuyla yapabilirsin kontak olarakta m1013 kontağını kullanırsın ne zaman istiyorsan ona göre saat ayarı yaparsın istediğin olur

arkadaşım bunu INC komutuyla yapabilirsin kontak olarakta m1013 kontağını kullanırsın ne zaman istiyorsan ona göre saat ayarı yaparsın istediğin olur
sayın üyemiz bunu yapan programı eklersiniz sevinirim acıkcası merak ediyorum nasıl yapılacagını

14SS model PLC için ekteki dosyada el yapımı bir saat programı kurdum.
Simülasyonda çalışıyor.

Saygılar.

Delta Otomasyon - 14SS için el yapımı saat

D100-sn
D101-dk
D102-saat

D200-gün
D201-ay
D202-yıl

D301-şubat ayı için artık yıl kontrolü

Biri de HMI için görsel birşeyler eklerse ne güzel olur...

Son düzenleme:
Merhaba,

Aslında bu tarz çalışmalar için RTC (Real Time Clock) tarih-saat özelliği bulunan SA/SV/SX2/SA2/ES2 gibi CPU'lar kullanılması daha kullanışlı olur.

Örneğin bahsettiğiniz işi yapan;
TRD ile PLC saatini okuyup,
TZCP time zone compare (saat aralığı karşılaştır) ile direkt karşılaştırma yapan kullanışlı komutlar desteklerler.

Her ne kadar SS2 PLC'lerde RTC olmasa da örneğin ekrandan(HMI) alınan
tarih saat bilgisini D registerlarına taşıyıp yine TZCP komutu desteği ile kolaylıkla işleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

plc'dende yapabilirsin bu işlemi fakat bu model plc'nin içinde pil olmadığından plc'nin enerjisini kesmemelisin hiç. istediğin tarihe kadar plc enerjili durumda ise bu işlemi yapabilirsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri