DC yi AC ye Çevirmek.

erkan1525

Üye
Merhaba ben aküden 220 elde etmek için çalışmak istiyorum. Yeni ev yapıyoruz. evin tesisatına güç kaynağından ve güneş paneli gibi kaynaklardan enerji aktarmak istiyorum. Mümkün olduğunca kendim yapmak istiyorum (öğrenmek güzeldir) fakat DC akımı önce AC ye çevirmek veya sürekli kesilip açılmasını sağlamak gerekiyor. Biryerlerden kare dalga, üçgen dalga gibi şeyler duydum?

Nedir bu olay?
Nedir kare dalga v.s.?
DC yi karel dalga veya üçgen dalgaya nasıl çeviririm?
Veya DC akımı trafoda nasıl kullanabilirim? Bana çok basit yöntemler lazım veya bu işi yapan küçücük bir devre elemanı varmıdır?

LÜTFEN GİT HAZIR AL GİBİ ŞEYLER YAZMAYIN. BİZDE bİLİYORUZ HAZIR ALMAYI. ÖĞRENMEK İSTİYORUM.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Gerçek anlamda kullanacağın birşey istiyorsan... Yazılmasının istemediğin şeyi yapmalısın... Zira bu işler çok karmaşık...
Bu işi yapan cihazları incelemek istersen İnvertörleri araştır.
Sadece tünelin sonundaki ışığı görmekle yetinirim dersen. Yanılmıyorsam 555 Timer entegresi ile kare dalga üreten bir devre yapıp, Bir trafoya vererek çıkışında o ışığı görebiliyordun....

Tavsiyem sadece aydınlatmada kullanacağın bir şey yapman olur. Aydınlatma için tesisatı ayrı bir şalterle ayırt. Bu şalteri indirdiğinde aydınlatma tesisatı senin sisteme bağlansın mesela. Aksi halde TV Bulaşık Makinası ısıtıcı vs işin içine girerse altından kalkamazsın.

Merhaba ben aküden 220 elde etmek için çalışmak istiyorum. Yeni ev yapıyoruz. evin tesisatına güç kaynağından ve güneş paneli gibi kaynaklardan enerji aktarmak istiyorum. Mümkün olduğunca kendim yapmak istiyorum (öğrenmek güzeldir) fakat DC akımı önce AC ye çevirmek veya sürekli kesilip açılmasını sağlamak gerekiyor. Biryerlerden kare dalga, üçgen dalga gibi şeyler duydum?

Nedir bu olay?
Nedir kare dalga v.s.?
DC yi karel dalga veya üçgen dalgaya nasıl çeviririm?
Veya DC akımı trafoda nasıl kullanabilirim? Bana çok basit yöntemler lazım veya bu işi yapan küçücük bir devre elemanı varmıdır?

LÜTFEN GİT HAZIR AL GİBİ ŞEYLER YAZMAYIN. BİZDE bİLİYORUZ HAZIR ALMAYI. ÖĞRENMEK İSTİYORUM.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kendin yapmak isreyorsan IGBT yapmakla başlayabilirsin nasıl yapıldığı ve çalışması forumda çok var. kolay gelsin.

Ben kısaca şu an sadece doğru akımı dalgalı akıma çevirmek istiyorum tabi gerisi uzun yol ama şu an tam olarak yapmak istediğim bu. Böylece çalışmaya başlayabilirim.

Ben kısaca şu an sadece doğru akımı dalgalı akıma çevirmek istiyorum tabi gerisi uzun yol ama şu an tam olarak yapmak istediğim bu. Böylece çalışmaya başlayabilirim.

Zaten bu işte doğru akımı alternatif (dalgalı) akıma çevirme işi onu yaptığında geriye pek birşey kalmıyor. Alternatif akımda çeşit çeşit. Kare dalga üretmek ne kadar kolaysa sinis dalga üretmek o kadar zor. Sen neyi çalıştırmak istediğini söylersen ona göre yardımcı olabiliriz. Yok evdeki herşeyi çalıştıracağım diyorsan soruyu sorma şeklinden anladığım kadarırla bu iş seni aşar.

Kolay gelsin...

yorum çok sonuç yok. 1 lamba yakmak istiyorum 1. 1 1 1

Kusura bakma dostum ama elektronik cihazların tasarımı ve imalatı internetden yemek tarifi okuyup yemek yapmak kadar kolay olsaydı memlekette her köşe başında elektronikçi olurdu ; ben senin bu kadar kompleks bir cihaz yapmak konusundaki cesaretinin nereden kaynaklandığını anlamış değilim ; ya aşırı güvenden ; ya aşırı bilgisizlikten ya da aşırı bilmekten ; bilmiyorum hangisi..........

Kusura bakma dostum ama elektronik cihazların tasarımı ve imalatı internetden yemek tarifi okuyup yemek yapmak kadar kolay olsaydı memlekette her köşe başında elektronikçi olurdu ; ben senin bu kadar kompleks bir cihaz yapmak konusundaki cesaretinin nereden kaynaklandığını anlamış değilim ; ya aşırı güvenden ; ya aşırı bilgisizlikten ya da aşırı bilmekten ; bilmiyorum hangisi..........
Yazdıklarımı tekrar okudumda galiba siz okumadan cevap yazıyorsunuz. Ben kare dalga nedir. DC yi AC ye nasıl çeviririm diye soruyorum yani başlangıçta kaç volt olduğu önemli değil siz marsa nasıl gidilir sorusunu cevaplarcasına alakasız alakasız şeyler yazıyorsunuz. Yıllar önce şu şaka sakızlarından birini parçalamıştım içinde sadece ne olduğunu bilmediğim transistöre benzeyen bir devre elemanı 1 bobin 3 tane de küçücük pil vardı.
Tamam bununla birkaç ampul yakmak mümkün olmayabilir ama buradan yola çıkarak birşeyler yapılabilir veya en azından bazı sorularımın cevabını alabilirim.

Ben soruyu yanlış yerde sordum galiba.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri