Dc motora yön verme

nac-ila

Üye
Merhaba

Elimde 1 adet24dc motor var zaman rölesi ile belli zaman aralıkları ile gerilim verip motorun saat yönünde hareket etmesini sağlıyorum.

Ancak benim amacım 10sn süre ile motoru saat yönünde döndürmek sonrasında 10 sn süre ile saat yönünün tersine çevirmek

Nasıl yapabilirim?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
10 saniyeye ayarlı astable mw ile 2 adet röleyi sırayla tetikle. uygun röle kontak bağlantısıyla röleler ileri geri yaptıracaktır.

Merhaba

Elimde 1 adet24dc motor var zaman rölesi ile belli zaman aralıkları ile gerilim verip motorun saat yönünde hareket etmesini sağlıyorum.

Ancak benim amacım 10sn süre ile motoru saat yönünde döndürmek sonrasında 10 sn süre ile saat yönünün tersine çevirmek

Nasıl yapabilirim?
H köprüsü olayını netten inceleyin. 4 röle yada 4 transistör + zaman devresi lazım.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri