Dc motora uygun adaptör sorunsalı

darkmad

Üye
Arkadaşlar merhabalar, forumda yeniyim. Elektrik bilgim giriş-orta seviyesinde. Dc motorum var, 85 watt 8.4 Volt süpürge motorudur kendisi. Bunu adaptör-trafo vb birşeyle çalıştırmak istiyorum ama 8.4 volt yüksek amperli bir adaptör bulamıyorum nasıl bir yol izlemeliyim ve aklıma takılan diğer konu şu; 85 watt değerini karşılamak için 12 volt 7 amper trafo kullanırsam motor çalışır mı? Motora fazla voltaj verip az amper vermenin bir zararı olur mu?

Cihaz kac amper çekiyor ise anlık. Ona göre bir adaptör lazım size. Atıyorum 8 amper çekiyor 9 10 amper işinizi görür diye düşünüyorum. Voltaj yine 12 olacak. Led trafolari işinizi görür

12 volt smps led trafosu alın bunun üzerindeki ayar potunu düşürün 10.5 volt gibi bir değere düşer. 2 volt fazla ama zarar vereceğini sanmam.

O tür bir motoru basit adaptörlerle çalıştıramazsınız.
En az 20-30A korumalı adaptör gereklidir.

Bu tip motorlar akü ile çalıştırıldıklarından;
kalkış akımları yüksek olur, belki 30A. den fazla.
En az bu akımı 3-5sn karşılayacak bir adaptör,
sabit akım sürücü veya pwm kontrolcü olmalı.

2 adet aynı motora sahip süpürgeleri 12v 16.5ah smps ile çalıştıramadım. Ölçü aleti ile ölçtüğümde 12v'ta 20ah'ı geçiyor anlık akımı. 8.4'voltta ise 20den düşüp 10amper de çalışıyor. Çoğu adaptör kısa devre algılayıp korumaya geçer muhtamelen. 12v ile çalışınca acayip akım çekiyor. 12v 30ah adaptörün çıkışını 10.5v civarına düşürüp kullanılabilir.

Cevaplar için hepinize teşekkür ederim, sorunumu çözecek bilgiler edindim 👍

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri