DC motor nasıl soğutulur?

Affansen

Katılımcı Üye
FFB direksiyon seti yaptım ama motor çok ısınıyor. Yaklaşık bir saat sonra çok ısındığı için performansı düşüyor. Üzerine 2 tane pasif soğutucu koydum ama işe yaramadı. Bu pasif soğutucular motorun kendisinden gelenler. Yazıcı motoru kullanıyorum. @paskomya fan koy demişti ama fanı koyacak yer yok çünkü direksiyonun kapağı kapanıyor 80mm fan da sığmıyor. Yan yatırmayı deneyebilirim ama fan dışında farklı bir yolu var mıdır? Motor buna benziyor:
1620670229854.png

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yapabileceğiniz en iyi şey daha iyi pasif soğutucu yada fanlı bir sistem kurmak olur, dahada önemlisi ısıya sebeb olan akımı azaltabilirsin

şimdi ben yine sesli düşüneyim sen kafan basmazsa olmaz de, @Affansen
direksiyon kutusu bu plastik, adamlar içine fan koyarlar hesabı yapmamış. ben de yan taraftan motora denk gelecek şekilde bir delik delerim, bir hortum takarım, dışarıdan hava üfletirim karşı tarafada bir çıkış yeri ayarlarım, böylece direksiyok kutum hem havalanır hem de soğur. hatta işi abartır peltierli bir soğutucu sistem kurarım.

Yapabileceğiniz en iyi şey daha iyi pasif soğutucu yada fanlı bir sistem kurmak olur, dahada önemlisi ısıya sebeb olan akımı azaltabilirsin
Akımı azaltırsam performans düşüyor ama fanlı sistem kafama yattı @paskomya sayesinde.
şimdi ben yine sesli düşüneyim sen kafan basmazsa olmaz de, @Affansen
direksiyon kutusu bu plastik, adamlar içine fan koyarlar hesabı yapmamış. ben de yan taraftan motora denk gelecek şekilde bir delik delerim, bir hortum takarım, dışarıdan hava üfletirim karşı tarafada bir çıkış yeri ayarlarım, böylece direksiyok kutum hem havalanır hem de soğur. hatta işi abartır peltierli bir soğutucu sistem kurarım.
Hortum işi olmaz ama fan koyma fikri olur. Benim kafama takılan diğer soru hava üfleyecek mi çekecek mi dışarı doğru. Yani motora hava mı üfleyecek sıcaklığını mı çekmeli?

Akımı azaltırsam performans düşüyor ama fanlı sistem kafama yattı @paskomya sayesinde.

Hortum işi olmaz ama fan koyma fikri olur. Benim kafama takılan diğer soru hava üfleyecek mi çekecek mi dışarı doğru. Yani motora hava mı üfleyecek sıcaklığını mı çekmeli?
motora direk havanın uflenmesi daha iyi soğutma sağlar

Mümkünse bir taraftan üflesin bir taraftan sıcak havayı tahliye etsin.Ufak 3-4 cm fanlar var .

mile pervane bağla
Mil uzun değil.☹️
motora direk havanın uflenmesi daha iyi soğutma sağlar
Teşekkürler.
laptop fanını yan tarafa monte etmeyi dene
Laptop fanını tamir etmek gerekiyor oncr çünkü bozuktu en son. 😀
Mümkünse bir taraftan üflesin bir taraftan sıcak havayı tahliye etsin.Ufak 3-4 cm fanlar var .
Kutu kapalı. Yani plastik kapak var gibi. Ben motorun yanına 80mm fan koymayı düşündüm katkı sağlar mı?

Ekli dosyalar

• 16206819721238822575526013138770.jpg
    16206819721238822575526013138770.jpg
    204.9 KB · Görüntüleme: 19
üst taraftaki beyaz olan yer kapak mı? eğer orasıysa kes orayı fanı yerleştir, bazen görselden de fedakarlık yapmak lazım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular

Geri