DC motor hız kontrolü pot ayarlı

maydin93

Üye
Iyi günler dilerim herkese, elimde bir sucuk doğrama makinesi var ve sucuğu ileri itmek için 24v 5a dc bir motor kullanılmış. Motor potansiyometre ile bir röle ( sanırım gerilim izleme rölesi diye geçiyor tam anlayamadım) üzerinden kontrol ediliyor. Bu röle(sipariş üzerine üretiliyor) biraz maliyetli olduğu için alternatif bir çözüm arıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.
IMG_20210521_114245.jpg
IMG_20210222_152535.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bu röle yerine başka bir sey kullanarak yine potansiyometre üzerinden motor kontrolü yapabilir miyiz?

O röle olmasada, motor çalısır, ama tek ve son hızda calısır.Röle sorunlumu.
Zaten, K3 kontaktörü cektıgında motor son hız calısıyor, Amacınız nedır.

O röle olmasada, motor çalısır, ama tek ve son hızda calısır.Röle sorunlumu.
Zaten, K3 kontaktörü cektıgında motor son hız calısıyor, Amacınız nedır.
evet rölede sorun var, sipariş üzerine üretiliyor, pahalı ve zaman alıyor. Bu arada ben almaya da öğrenciyim ve bir firmada yari zamanlı çalışıyorum, bu söylediklerim almanya için geçerli, burda malzeme bulmak biraz sıkıntılı ve pahalı olabiliyor.

ilgili rolenin işlevine baktığımda tam da akım izleme rolesi tanımına pek uymadığı kanısına varıyorum. dc motor sürücü, pot ile devir ayarı ve akım koruma özellikleri olan bi role. markanın aynı koda sahip ürününe baktığımda farklı bi role çıkıyor. gözuken o ki devredeki motora göre ayarları sabitlenmiş özel üretim bi role.

Son düzenleme:
ilgili rolenin işlevine baktığımda tam da akım izleme rolesi tanımına pek uymadığı kanısına varıyorum. dc motor sürücü, pot ile devir ayarı ve akım koruma özellikleri olan bi role. markanın aynı koda sahip ürününe baktığımda farklı bi role çıkıyor. gözuken o ki devredeki motora göre ayarları sabitlenmiş özel üretim bi role.
benim sıkıntım da tam olarak bu, röle özel üretim aynısını sipariş vermek istediğim de özel üretiliyor sanırım çünkü 1 ile 1,5 ay sürüyor gelmesi ve fiyat konusuda aynı. Bunun için sormuştum buna alternatif bi tasarım yapabilir miyim motoru kontrol etmek için. Benim isteğim potansiyometre ile motorun hızını ayarlamak.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri