Dalgıç Pompalar Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz

Zamanım olmadığından formu baştan sona okuyamadım basit bir soru sormak istiyorum,
50 metreden su çeken Coverco 4" 1.5-2 hp ev cereyanlı dalgıç motorunu su basmadığı için kuyudan çıkardım. Motoru hidrolik kısımdan sökerek çalıştırmayı denedim fakat kutuda sarı ikaz yanıyor, sanırım bu nedenle elektirik göndermiyor.
Motora giden 4 uçlu kablo var, diğer 2 li kabloda adını bilmiyorum sanırım sensör deniyor 2 metre aralığında konumlandırılmış. hatta birinin teli kopmuştu bende bağladım.
Biri bana bu motorun çalışma mantığını anlatabilirmi.
4 lü kablo devri mi ayarlıyor yada arıza sinyalimi gönderiyor. ve bu sensörler ne şekilde çalışır 2 sensör arasında su varsa eğer kutuya "su var" komutumu gönderir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zamanım olmadığından formu baştan sona okuyamadım basit bir soru sormak istiyorum,
50 metreden su çeken Coverco 4" 1.5-2 hp ev cereyanlı dalgıç motorunu su basmadığı için kuyudan çıkardım. Motoru hidrolik kısımdan sökerek çalıştırmayı denedim fakat kutuda sarı ikaz yanıyor, sanırım bu nedenle elektirik göndermiyor.
Motora giden 4 uçlu kablo var, diğer 2 li kabloda adını bilmiyorum sanırım sensör deniyor 2 metre aralığında konumlandırılmış. hatta birinin teli kopmuştu bende bağladım.
Biri bana bu motorun çalışma mantığını anlatabilirmi.
4 lü kablo devri mi ayarlıyor yada arıza sinyalimi gönderiyor. ve bu sensörler ne şekilde çalışır 2 sensör arasında su varsa eğer kutuya "su var" komutumu gönderir.

Motora giden 4 kablo ( monofaz için ) faz , nötür, kapasitör veya bobin , birde topraklamadır. Diğer ikisi sıvı seviye rölesi için pompanın susuz çalışmamasını sağlar. Seviye rölesi suyun içinde ise iki uç aralasında akım geçeceği için devre tamamlanır ve role aç/kapa anahtarına – butona - elektrik verir. Eğer iki uç bir birini görmüyorsa arıza ( sarı led ) yanar ve şartele elektrik gitmez. Diğer kısmı ise normal mono faz çalıştırma. Standart uygulamada devir ayarlama olmaz.

Motora giden 4 kablo ( monofaz için ) faz , nötür, kapasitör veya bobin , birde topraklamadır. Diğer ikisi sıvı seviye rölesi için pompanın susuz çalışmamasını sağlar. Seviye rölesi suyun içinde ise iki uç aralasında akım geçeceği için devre tamamlanır ve role aç/kapa anahtarına – butona - elektrik verir. Eğer iki uç bir birini görmüyorsa arıza ( sarı led ) yanar ve şartele elektrik gitmez. Diğer kısmı ise normal mono faz çalıştırma. Standart uygulamada devir ayarlama olmaz.

Metin bey bugün servis geldi motorun yandığını söyledi. Bu arada motorun markasını yanlış yazmışım kusura bakmayın markası Üstünel imiş.
Bana 750 liralık Mas 4" 1.5 hp motor önerdi fakat şu sitede :
http://www.irka.com.tr/COVERCO-4-Ciplak-Dalgic-Motoru-15-HP-11-KW-Monofaze,PR-389.html
Coverco çok daha uygun fiyatda. Bilinen kaliteli markalar hangileridir bilmiyorum ama Coverco nun iyi olduğunu duydum. Bu konuda önerinizi almak isterim.
Bişey daha sormak istiyorum : Monofaz ve Trifaze nedir

halk arasında monofaz ev ceyranı trifaz ise sanayi ceyranı olarak bilinir.

Metin bey bugün servis geldi motorun yandığını söyledi. Bu arada motorun markasını yanlış yazmışım kusura bakmayın markası Üstünel imiş.
Bana 750 liralık Mas 4" 1.5 hp motor önerdi fakat şu sitede :
http://www.irka.com.tr/COVERCO-4-Ciplak-Dalgic-Motoru-15-HP-11-KW-Monofaze,PR-389.html
Coverco çok daha uygun fiyatda. Bilinen kaliteli markalar hangileridir bilmiyorum ama Coverco nun iyi olduğunu duydum. Bu konuda önerinizi almak isterim.
Bişey daha sormak istiyorum : Monofaz ve Trifaze nedir

Doğrudur, bencede Coverco iyidir. Yerli firmaların uzakdoğu üretimleri var onlarıda kulanıyorum sorun çıkmıyor.

Hız kontrol ünitesi kullanmaktaki amaç tüm vanalar kapalı olduğunda pompanın uyku moduna girmesi, aşırı su tüketimi olduğunda da tam yüke girerek çalışması. Sigorta atınca hız kontrol ünitesi gerilim düşümünü algılayarak pompayı otomatik olarak stop eder. 8 barda pompa için ilk kalkışta çok yüksek değildir. Biraz beklemiş olsaydınız negatif feedback sonucu motorun deviri otomatik olarak düşecek ve motor uyku moduna girecekti. Pompanın basıncı yükseldikçe (kullanım azaldıkça) devir hız kontrol ünitesi tarafından otomatik olarak düşer. Yani basınçla devir arasında ters orantı vardır. Herhangi bir su kaçağı sözkonusuysa basınç 2-3 bara düşeceğinden de hız kontrol ünitesi belli bir zaman gecikmesinden sonra stop yapabilir. 8 bar eğer araziniz engebeliyse ve uzak mesafeler sözkonusuysa normaldir. 8 bar 80 metre yüksekliğe eşdeğerdir. Yani pompadan 30-40 metre kot farkı olan yere su basılabilir.

Tesekkurler yardiminiz icin;;

Sorunun basinc transmitterinden olduguna kanaat getirip basinc transmitterini soktuk ve oksitlendigi icin calismadigini anladik..Diger bir transmitteri bagladiktan sonra motor set degerine ulastiktan sonra uyku moduna girdi ve sorun cozulmus oldu simdilik..

Kuyular cok uzakta oldugu icin bu aralar uzaktan mudahale ihtimallerini arastiriyorum ancak buldugum yazilar cok teknik oldugu icin yabanci geliyor hala bazi kavramlar..

Delta cp2000 hiz surucuye rs485 baglantisini yapip gsm modem ile evden start-stop yaptirmak ve olagan ustu durumlarda haberlesme saglamak istiyorum.. Maliyeti ve teknigi konusunda ortalama bir fikir edinebilirsem somutlastirmayi dusunuyorum bu dusunceyi..

Farkli fikir ve tavsiyeleriniz varsa ogrenmek isterim..

Saygilar

merhabalar 50m derinliğinde sondaj kuyusu açtırdım. buradan 50 m dikey, %5lik bir eğimli arazi üzerinden 200 m mesafedeki su deposuna depolayabilecek bir su pompası gerekiyor. Bunun için nasıl bir özellikte pompa alabilirim? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

merhabalar 50m derinliğinde sondaj kuyusu açtırdım. buradan 50 m dikey, %5lik bir eğimli arazi üzerinden 200 m mesafedeki su deposuna depolayabilecek bir su pompası gerekiyor. Bunun için nasıl bir özellikte pompa alabilirim? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
istediğin su miktarın veya kuyu debisinin bilinmesi gerekir

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,263
Son üye
gerdani

Yeni konular

Geri