DADD Sürekli Toplama Sorunu

savas59

Üye
Merhaba arkadaşlar;

Ben HMI Panelden girdiğim değerleri sürekli olarak bir datada toplamak istiyorum ama yapamadım bir türlü.

Şöyle açıklayayım;

Örneğin HMI D0 datasına keypad ile rakam yolluyor. Bende bunları toplamak istiyorum. Yani D0 100 Geldiğinde bunu D408 datasına kaydedecek, Sonradan mesela 15 geldiğinde bunuda D408 datasında yazan değerin üstüne ekleyecek ilk değer 100 + sonraki gelen değer 15=115 bir süre sonra diyelim 50 gönderildi bu defa D408 değeri 115+50=165 gibi sürekli toplayacak. Bana bunun için bir örnek program verebilirseniz sevinirim. çünkü DADD komutu ile 2. bir değer gerekiyor yani d0 ve D408 yetmiiyor 3. bir etken istiyor bende ne yaptıysam hep D0 datasına örneğin 500 yazdım D408 de 500 oluyor. D0 değerini 100 Yazdım D408 değeri de 100 oluyor toplamıyor yani direkt olarak D0 datasında yazılanı görüyor sadece.

Umarım anlatabildim. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
D408=D408+D0

DADD D408 D0 D408

D408=D408+D0

DADD D408 D0 D408

Bu dediğiniz sadece sonucu 2 ile çarpar ama d0 dolayısı ile her zaman d408 değişecektir.

Bana sürekli olarak toplama gerekli. D408 içerisinde ki veriyi kaybetmeden D0 gelen her datayı üstüne toplaması lazım.

1-Çarpma DMUL komutudur
2-DADD toplama yapar.
3-Verdigim örneği denediniz mi?

DADD D408 D0 D408 komutu
İlk mesajınızda istenen işlevi yerine getirecektir.

1-Çarpma DMUL komutudur
2-DADD toplama yapar.
3-Verdigim örneği denediniz mi?

DADD D408 D0 D408 komutu
İlk mesajınızda istenen işlevi yerine getirecektir.

Hangi komutun ne olduğunu biliyorum da. Üst üste toplama yapamıyordum. Verdiğin komutu denedim olmadı benim dediğim gibi D0 ne yazdımsa aynısını verdi. Başka bir şekilde hallettim yapıyor artık toplamayı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Programınızda sonucu etkileyen başka hatalar var dı demekki.
Yoksa işlem oldukça basit ve bu komutla yapılıyor.

Hangi komutun ne olduğunu biliyorum da. Üst üste toplama yapamıyordum. Verdiğin komutu denedim olmadı benim dediğim gibi D0 ne yazdımsa aynısını verdi. Başka bir şekilde hallettim yapıyor artık toplamayı.

nasıl yaptığınızı açıklarsanız açtığınız konu amacına ulaşır.

Muhtemelen D0 adresi başka bir yerlerde kullanılmıştır. Ekran varsa ve ekran kontrol bloğu veya başka bir yerlerde D0 adresi kullanılmış olduğundan istediği sonucu alamamış olabilir. Yoksa @huh arkadaşın verdiği komutun çalışması gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri