Analog çıkış kontrol problemi?

Arkadaşlar merhaba bir tane analog ısıtıcı kontrol ediyorum. ısıtıcı 0-650 derece ısı verebiliyor. Isıtıcı 4-20 mA analog çıkışla kontrol ediliyor. 100 derecede kontrol etmek istiyorum.Kullandığım plc 14 bitlik buna göre örnek veriyorum 5500 değeri hesabıma göre 100 dereceye gelmesi gerekiyor. Ama açılış 100 olsa bile 10-15 dk sonra değer giderek yükseliyor örneğin 140 derecede sabit kalıyor. Bunun için 5000 ayarlarsam 80 de açıyor 10 dk sonra 100 de sabitliyor. Yani değer istenen değerden sürekli giderek yükseliyor.

Analog değer verdiğim için ne verdiysem kalması gerekiyor neden değerde oynama oluyor bu saçma değil mi?
Kullandığım kablo,kesiti,uzunluğu vs etki eder mi? Blendajlı kablo kullanıyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
ısıtıcını pdf si yokmu. orada hangi ma de kaç derece olacağı yazar.

o halde sıcaklığı ölçüp akımı 100 dercede sabit kalacak şekilde ayarlamalısın.

Programi bi yana birakirsak kablo kesiti, daha çok da kablo uzunluğu sıkıntıya neden olur.

4-20ma cevirimi sicaklik sensoru üzerinde mi?
Hayır direk ısıtıcınin set değeri analog çıkışla yani 4-20mA kontrol ediliyor.Plc nin analog çıkışına bağlanıyor ısıtıcı. Standart rezistans değil.
Programi bi yana birakirsak kablo kesiti, daha çok da kablo uzunluğu sıkıntıya neden olur.
4-20ma de uzunluk sıkıntı olur mu? Eğer olursa optimum uzunluk ve kesit kaç olmalı?

Pt100-pt1000 direkt plc'ye direnc olarak baglaniyorsa uzunluk sıkıntı olabilir. Bu sensörler üzerindeki modülle 4-20ma çıkış veriyorsa sıkıntı olmaz.

Siz anladigim kadariyla plc analog çıkışıyla ısıtıcıyı sürüyorsunuz.

Pt100-pt1000 direkt plc'ye direnc olarak baglaniyorsa uzunluk sıkıntı olabilir. Bu sensörler üzerindeki modülle 4-20ma çıkış veriyorsa sıkıntı olmaz.
Pt100 lük bir durum yok hocam şöyle düşünün bir motor kontrol ediyorum analog çıkışla sürücü yardımıyla. Girdiğim skala ettiğim frekans değil de sürekli yavaş yavaş artan bir frekans düşünün. Örneğin 30hz için girdim. 30,33,36,39,40 hz de sabitledi kaldı gibi dusnubelikirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri