Cos fi değerlerini nasıl ayarlarız

Arkadaslar benım kompanzasyonda merak ettiğim bazı arıza çözümleri var mesela herşeyi düzgün yaptık sistemdeki hiçbirşey arızalı değil ancak ekranda okudugumuz cos fi değerleri 1 1 1 olarak görünmüyor herhangi bir fazda cos fi değeri farklılık gösterirse nasıl bir yol izlemeliyiz. Mesela ıkıncı fazın cos fi değeri 0.750 olarak okunsa bunun için ıkıncı faza kondansatör mü eklememiz gerekir veya cos fi değerleri eksi işaretli olursa ne yapmamız gerekir

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaslar benım kompanzasyonda merak ettiğim bazı arıza çözümleri var mesela herşeyi düzgün yaptık sistemdeki hiçbirşey arızalı değil ancak ekranda okudugumuz cos fi değerleri 1 1 1 olarak görünmüyor herhangi bir fazda cos fi değeri farklılık gösterirse nasıl bir yol izlemeliyiz. Mesela ıkıncı fazın cos fi değeri 0.750 olarak okunsa bunun için ıkıncı faza kondansatör mü eklememiz gerekir veya cos fi değerleri eksi işaretli olursa ne yapmamız gerekir

Hangi faz farklılık gösterirse o faza uygun değerde kondansatör eklemeliyiz.Fakat şöyle bir durum var 0,750 olan cosinüsfi - 0,750 de olabilir.Bu urumda 0,750 iken endüktif yönde ilerliyor diye yorumlarız ve kondansatör ekleriz.Eksi değerli olunca da kapasitif yönde olduğuna kanaat getirip şönt reaktör ekleriz.Dikkat ettiysen reaktif hangi yönde ise ters yöndeki reaktifi sisteme ekleyerek kompanze ettik.Bu değerdeki bir cosünüsfi için (0.750) % 88 endüktif reaktif var diyebiliriz.Yani bu yüzdelik reaktif/aktif kıyaslanmasıdır aslında 10 kw yümüz varsa 8,8 kvar reaktif enerji tüketiliyor manasına gelir.

Son düzenleme:
Peki o uygun kondansator degerlerini hesaplama sekli kompanzasyonu sifirdan kurarken yaptigimiz hesaplamadan farklimidir. Basima soyle bi olay geldi kondansatorlerin bozulmasindan dolayi reaktife giren bi isletmede kondansatorleri hemen hemen ayni degerdekilerle degistirmeme ragmen cos fi degerlerinde farkliliklar meydana geldi hesapladim 8kvar kondansator eklemem gerektigini buldum bana sacma geldi ama sizler ne dersiniz ?

Peki o uygun kondansator degerlerini hesaplama sekli kompanzasyonu sifirdan kurarken yaptigimiz hesaplamadan farklimidir. Basima soyle bi olay geldi kondansatorlerin bozulmasindan dolayi reaktife giren bi isletmede kondansatorleri hemen hemen ayni degerdekilerle degistirmeme ragmen cos fi degerlerinde farkliliklar meydana geldi hesapladim 8kvar kondansator eklemem gerektigini buldum bana sacma geldi ama sizler ne dersiniz ?

Burda birkaç yöntemle hesaplayabilirsiniz sayaç değerlerini baz alarak,yada portatif Şebeke analizörü ile ,röle ekranından reaktif değerleri görebilirsiniz.Genelde küçükten büyüğe göre kademeler dizilir.İhtiyaca göre röle kademeleri devreye alır.Gereğinden büyük yada küçük kondansatör olması durumunda röle uygun değerleri tutturamayacaktır yada sürekli tetikleme yaparak yine cezaya sokacaktır.Kullandığınız rölenin hassasiyeti reaktifinizin dengesiz olması gibi durumlarda söz konusudur.Dengesiz reaktif olması durumunda 1 fazlı kondansatör kullanılmalıdır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri