CNC YAPMAK İçin

binox2008

Üye
Arkadaşlar 3100x2100 işleme alanı olacak bir cnc için AŞağıdaki Sorulara Cevap
arıyorum........ Hızlı

Yapacağımız Makine Ahsap işleme Yapacaktır. MAkine Yaptıktan sonra 3000x1500 işleme alanı olan Plazmada yapmak istiyorum.
Bende Yamazaki Mazak turbox48 Lazer var yavas geliyor. bunun yerine Hasas kesim yapan bir Plazma Yapmak İstiyorum.

1.Tezgah 3 eksen olacaktır.
2.Hareket mekanizmanız vidalı mil, düz kramayer veya helis kramayer, kayışlı sistem den hangisidir
3.vidalı mil ise mil çapı ve hatvesi ve hareketli somun sabit mil mi yoksa mili döndürerek mi tahrik, kramayer ise kaç diş kaç modül pinyon kullanacaksınız, kayışlı sistem ise kasnak çapı nedir
4.köprü tipi ise, köprüyü paralel çalışacak 2 motormu , tek taraftan veya ortadan tek motormu tahrik edecek
5.Yapacağımız Makine Ahşağ İşleme Yapacaktr.
6.spindle motor kaç kw kullanmayı düşünüyorsunuz
7.spindle motor devri hız kontrol cihazı üzerinden veya hız kontrol cihazına bağlı bir potansiyometre ilemi ayarlanacak yoksa cnc ünitesi veya yazılımında gcode lardaki s komutlarıylamı
8.otomatik takım değişimi özelliği olacak

o kadar soru sormuşsun ki alın makineyi yapın verin gibi. Vidalı mil olacaksa döner somun şart. Hele ki hız istiyorsan. Takım değiştirme istiyorsan da pek çok teknik özellik gerekecek. Makinenin çizimini yaptın çizimde köprünün yükü nedir mesela 20 metre dakika hızla giderken aniden geri dönüş yaptığında ters yöne ne kadar güç uygulamış olacak. Döner somunlarda kullanılan rulmanlardaki boşluk miktarı nedir. Kaç hatve vidalı mil kullanacaksın. Tahrik motorları stepmi olacak servomu. Çizimini yaptığın malzemelerin frezeleme işlemini yaptıra bileceğin yer varmı yada bu ölçülere uygun malzemelermi. Kullanılacak motor flash çapları ne olacak gibi pek çok soru yöneltmekte fayda var çok erken soru sormaya başlamışsın kanımca. Ama şu kadar söyliyim hız denirse kramayer - yüksek hatveli örneğin 32x32 vidalı mil ve somun kullanmalısın hassasiyet dersen vidalı mil hassasta olucaksa 10 hatve yeterli. Ancak 32 hatve somun ve mil fiyatları pahalıdır tabi.

Arkadaşlar 3100x2100 işleme alanı olacak bir cnc için AŞağıdaki Sorulara Cevap
arıyorum........ Hızlı

Yapacağımız Makine Ahsap işleme Yapacaktır. MAkine Yaptıktan sonra 3000x1500 işleme alanı olan Plazmada yapmak istiyorum.
Bende Yamazaki Mazak turbox48 Lazer var yavas geliyor. bunun yerine Hasas kesim yapan bir Plazma Yapmak İstiyorum.

1.Tezgah 3 eksen olacaktır.
2.Hareket mekanizmanız vidalı mil, düz kramayer veya helis kramayer, kayışlı sistem den hangisidir
3.vidalı mil ise mil çapı ve hatvesi ve hareketli somun sabit mil mi yoksa mili döndürerek mi tahrik, kramayer ise kaç diş kaç modül pinyon kullanacaksınız, kayışlı sistem ise kasnak çapı nedir
4.köprü tipi ise, köprüyü paralel çalışacak 2 motormu , tek taraftan veya ortadan tek motormu tahrik edecek
7.spindle motor devri hız kontrol cihazı üzerinden veya hız kontrol cihazına bağlı bir potansiyometre ilemi ayarlanacak yoksa cnc ünitesi veya yazılımında gcode lardaki s komutlarıylamı
8.otomatik takım değişimi özelliği olacak

Bunları yazıp yapabilecek kapasiteyi kendinde gören kişi kimseye sormaz, gerek de duymaz. Hayırlı uğurlu olsun.

Bilgin34 Teşekkür ederim Sana, Gpeker Sevgli Dostum Az cok makinalardan anlayan biriyim. Daha önce çeşitli makinalar yaptık ilk defa cnc denem olacak bu soruları soruyorum cünkü cevaplarını bilmiyorum Sen Belliki Ticaretini Yapıyosun bu işin. Sen Yardımcı olmaba bilirsin tesekkür ederim sanada Ben bu işin ticaretini yapmaya düşünen biri değilim. Kendi işim görülmesi acısından yapacağım tabiki

Bende Su anda mazak turbo x48 lazer ve cnc Muratec 2548 punch ve muratec 2048 punc mevcut

maksat bilgi öğrenmek ve paylaşmaktır. otomasyon panoları ihtiyacın olursa ben yardımcı olurum...
asıl işimiz pano ve makina kaportası bizim önceki dönemlerde palanmaz da et işleme makinaları yapardık.

Resimde Lazer Mazak Turbo x48
front-view-of-mazak-super-turbo-x-48-mk-ii-machine.jpg

Hocam sıkma kendini cnc tecruben faydali olacak sana. Ayrica burada elimizde el matkabindan baska makinesi olmayan arkadaslar bu ise soyunuyoruz. Daha hangi kalinlikta mil icin hangi rulmani almamiz lazim bilmiyoruz. Siz en guzel makinayi yaparsiniz elinizdeki makine parki ve imkan ile siz mekanigi halledin elektronik konusunda size yardimci olacak cok sayida ustalarimiz var burada. Sorun yaniti mutlakaa verirler.

Bu arada herseyi en iyi en super bilme iddiamda yok ama bende kendi ihtiyaclarima uygun makineyi yapacagim.
Saygilarimla

pozisyonlama hassasiyeti >=0.1 mm ise x ekseninde krameyer,y ekseninde vidalı mil,z ekseninde vidalı mil
pozisyonlama hassasiyeti <=0.1 mm ise x ekseninde vidalı mil,y ekseninde vidalı mil,z ekseninde vidalı mil
vidalı mil ve krameyer seçimi için tersten gidilmesi gerekir, istenilen eksen hızları kaç mm/dk dakika olacak,ona göre seçim yapılacak
çift motor, bu sisteme gantry deniliyor.
devir max.24000 rpm, güç 4-7,5 kw arası
g kodu ile m3 s10000 şeklinde
8.otomatik takım değişimi özelliği olaca
magazin sabitmi?

SAlolasınız Dostlar En. Safha Safha Burda Yayınlayacam Resimleri Tam Olarak Çizimi Bitireyim Bakalım. Allah Bizi Utandırmasın...

Denemek İçin Bu Ürünü aldım bakalım. Deneme yapacağım
-cnc-step-motor-surucu-ve-3-step-motor__72693960_0.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler