CNC Torna Fener Mili Revize

mekatronx7

Üye
Merhaba,
CNC torna fener mili montajında revize yapmak istiyorum. Bu konuda Rulman seçimi ve sıralaması hakkında yardıma ihtiyacım var.
Mevcut sistemde iki ayrı kovan içinde mil mevcut. Fakat gövde de bu kovanların yuvasında eksenel kaçıklık mevcut. Bende kovanların yuvasını büyütüp tek parça bir kovan yapmak istiyorum. Şuanki durumda 6209 rulman kullanıyorum çift sıra halinde 2 önde 2 arkada olmak şeklinde motor da milin kuyruğundan kaplin ile direk aktarmalı. Fakat gövde montajında eksenel kaçıklıktan dolayı tam rijitliği sağlayamıyorum. Bu da kısa sürede rulman dağılmasına sebep oluyor. Bende gövdedeki çaptan biraz daha ufak tek parça bir kovan yapıp milin ve rulmanların rijitliğini kovan içinde sağlayıp gövdeye montajında yükü cıvatalara vermeyi planlıyorum. Fakat bu kovanda yine 6000 serisi rulman mı kullanmaya devam etmeliyim yoksa farklı bir rulman gurubu mu kullanmalıyım bilemedim. Çünkü torna çalışma esnasında milin karşısında da punta baskısı mevcut. İşleme esnasında da bıçaklar da yandan eksene kuvvet uyguladığı için farklı bir rulman seçmeliymişim gibi geliyor.

Mavi Flanşlı olanlar mevcut tasarım.

Ekli dosyalar

• eski.PNG
    eski.PNG
    17.4 KB · Görüntüleme: 18
  • eskimontaj.PNG
    eskimontaj.PNG
    69.3 KB · Görüntüleme: 17
  • yenipunta2.PNG
    yenipunta2.PNG
    13.9 KB · Görüntüleme: 15
  • montaj.PNG