Cnc Router Motor Tuning Problemleri

Motorlar 3A olduğu için siyah switchlerin 3 tanesi de ON konumunda olacak.

Kırmızı beyaz switch grubundan
1. OFF
2. OFF
3. ON
4.ON
5. OFF
6.OFF

5 ve 6. switchler decay settings diyo. onun ne olduğunu anlamadım o yüzden off dedim.

Diğer kısımları yaptığınızda 1/8 hassasiyetle çalışacak makine :)

Ayrıca 3 eksende de triger var mı ?

Merhaba

Bahsettiğiniz değişiklikleri yaptım fakat bir değişiklik olmadı.
Acaba diğer ayarlarda sorun olabilir mi? Resimlerini çektim. Belki bu ayarlarda bir şeyleri en başında yanlış yapmış olabilir miyim?

Gjrajri.jpg

bKWFmMh.jpg

X ekseni ile ilgili grafik bu şekilde ama değişen bir şey yok.
tSnARVL.jpg
06JLBeY.jpg
cyVHK2D.jpg
6zULzJK.jpg

Diğer aklıma gelenler: Benim data kablosu orjinal değil. Elektronikci bir arkadaş orjinal kablonun şemasından bakarak yaptı bununla ilgili olabilir mi? Yada sürücülerim bozuk olabilir mi? Ama üçüde aynı anda bozulur mu o da biraz şüpheli.

Tek yöne dönüyorsa motor sürücü arasındaki kablolar yanlış bağlanmış
Klavye tuşları ile hareket veremiyor musunuz? Confing menüsünde hotkey olması lazım ordan ayarlanıyordu.
Bir tek step-per ayarlanı değitirmek ile olmaz velocity ve acceleration değerlerinide ayarlamanız lazım
Eksen ayar ekranındaki grafik yamuk gibi olacak bunu yakalayamazsanız motor yine zorlanır

Kablolar da doğru görünüyor. Ama söküp tekrar bakacağım.
Tuşları dediğiniz ekrandan değiştirdim. Ama yine aynı. Eksen ayarlarıda resimdeki gibi.

tSnARVL.jpg

Velocity değerini neden 232 yapıyosun ki abi. Sen onları(3 eksenin hepsi) 1500 yap. Acceleration değerini de 150 yap öncelikle bi.

Data Kablosu dediğin paralel port kablosu değil mi ? Hazır olanlarından al dene bi. Belki kablodan olabilir belli olmaz.

Velocity değerini neden 232 yapıyosun ki abi. Sen onları(3 eksenin hepsi) 1500 yap. Acceleration değerini de 150 yap öncelikle bi.

Data Kablosu dediğin paralel port kablosu değil mi ? Hazır olanlarından al dene bi. Belki kablodan olabilir belli olmaz.
Merhaba

Hocam dediginiz ayarlari yaptım şaka gibi ama değişen en ufak bir durum yok. Acaba motorların içindeki dişli vs bozulmuş olabilir mi diye düşünüyorum. Ama sistem kapaliyken motoru elle hic zorlanmadan rahat akıcı bir şekilde döndürebiliyorum. Birde şu kablo olayını deneyeceğim ilk firsatta.

Aldığınız kart ile beraber paralel port kablosu gelmedi mi ?

bilgisayarda virüs programı veya benzeri başka program kurulu mu ?

Düşünüyorum ama aklıma farklı bişey gelmiyor. :confused::confused:

Aldığınız kart ile beraber paralel port kablosu gelmedi mi ?

bilgisayarda virüs programı veya benzeri başka program kurulu mu ?

Düşünüyorum ama aklıma farklı bişey gelmiyor. :confused::confused:

Doğru bunlarda redüktör yoktu. Kartla beraber kablo gelmedi. Yurtdışından almıştım. Yarin bir kablo ayarlamaya çalışayım. Bakalim neler olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri