CNC router için spindle motor alternatifleri

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Merhabalar,

Cnc router için motor arayışına girdim. Fazla alternatif bulamıyorum. AEG'nin sabit hızlı bir kalıpçı taşlama makinesi var. 20 bin devirli. Praktiker'de 300 TL'ye satıyorlar.

Bunun dışında bir arkadaş Bosch Colt diye bir makine tavsiye etti fakat Türkiye'de satan bir yer bulamadım. Ebay'de de Türkiye'ye gönderen birileri malesef yok.

Bir de Dewalt'ın güzel bir makinesi var fakat onu da Türkiye'ye gönderebilecek bir yer bulamadım.

Çoğunlukla karbon plaka ve ara sıra alüminyum işleyeceğim. Buna göre sizlerin de tavsiyelerinizi alabilir miyim?

Teşekkürlerimle,
Suat

Yerli üretim profesyonel olarak Arel ve Hertz marka var 18-24000 devir aralığıda. Fakat ayrıca Hız kontrol ünitesi gerektirir.

Ayrıca Bosch marka sanırım 30.000 devir el frezesi mobilya hırdavatçılarında var. İstanbul daysan kolay kolay bulursun. Geçen sene 300 TL civarındaydı fiyatı. Bosch Kenar Kesme Frezesi olarak arayabilirsin.
Yalnız bunlar alüminyum gibi malzemelere nasıl olur bilmiyorum.

Örnek:
http://www.canlarteknik.com/GKF-600-CE-KENAR-FREZESI,PR-98.html

Son düzenleme:
Bu taşlamalar frezelemeye gelmez. Çok kısa ömürlü olur kullanırsan. Aynı şey Bosch vs. için de geçerli. Ahşaptan başkası yalan olur. Yada küçük çaplı kalemlerle küçük pasolarla vereceksin. Gerçek anlamda ciddi birşey isiyorsan en uygun fiyatla yukarıda belirttiğim markaları kullanabilirsin. 18000 devir 750 W olanları 300 TL civarında. Hız kontrol ünitesi de 750 W için 150 $ civarında. Ama gövden ve mekaniğin sağlamsa makul ölçülerde paso vermek kaydıyla çelik bile işlersin. Ben imal ettiğim makinelerde 1.5 kw olanı kullanıyorum. Alüminyum, magnezyum, bakır, sarı, yağ çeliğine kadar sert malzemeleri işleyebiliyoruz.

Yerli üretim profesyonel olarak Arel ve Hertz marka var 18-24000 devir aralığıda. Fakat ayrıca Hız kontrol ünitesi gerektirir.

Ayrıca Bosch marka sanırım 30.000 devir el frezesi mobilya hırdavatçılarında var. İstanbul daysan kolay kolay bulursun. Geçen sene 300 TL civarındaydı fiyatı. Bosch Kenar Kesme Frezesi olarak arayabilirsin.
Yalnız bunlar alüminyum gibi malzemelere nasıl olur bilmiyorum.

Örnek:
GKF 600 CE KENAR FREZESİ - Bosch Elektrikli El Aletleri,Dremel, Skıl,Hırdavat,Kaynak Grubu Satışı-Canlar Teknik Hırdavat

Linkini verdiğiniz Bosch fena değilmiş aslında. Gerçi ben anlamam da. Bu makineyi alasım geldi.:)

Makineyi sipariş ettim ama sonra farkettim ki bu makine sabit hızlı. Bunun bir dezavantajı olur mu?

Plastik plexyglass gibi şeyler için devir fazla gelebilir (33.000...)
600W imiş.

1-2kW lık basit bir dimmer al.
Sıvaüstü anahtar kutusu gibi bir şeye ve onuda bir tahtaya bir prizle birlikde monte et.
Böylece devir ayarlı hale gelir.

Keşke diğer önerilerine uysa idin.
Bunlar çok gürültülü ve devamlı çalışmaya uygun değil.
Pens sabit.
Azıcık daha versen hem sessiz hemde Bakım istemeyen bir şeylerin olurdu.

Sağlık olsun üstad. Bozulana kadar yolu var. Sonra daha iyisini alırım elbet.

Plastik plexyglass gibi şeyler için devir fazla gelebilir (33.000...)
600W imiş.

1-2kW lık basit bir dimmer al.
Sıvaüstü anahtar kutusu gibi bir şeye ve onuda bir tahtaya bir prizle birlikde monte et.
Böylece devir ayarlı hale gelir.

Keşke diğer önerilerine uysa idin.
Bunlar çok gürültülü ve devamlı çalışmaya uygun değil.
Pens sabit.
Azıcık daha versen hem sessiz hemde bakım istemeyen bir şeylerin olurdu.

Örneklerini görebilirmiyiz acaba ???

Spindle motor araması pek çok örnekle geri döner.
1kW civarı olanlar yaklaşık üst üste 2 yumruk büyüklüğündedir.
Fiyatlarıda 200-300TL gibi.
Pens takımı kullanırlar. ER16 gibi Büyükleri ER20 gibi.
Babam zengin dersen takım değiştirmeli modelleri var.
Sürücüleride mesela Delta 1kW bir o kadar.
eBay da su soğutmalı sürücülü takım aynıya yakın...

Ayrıca seramik rulmanlı pahalıca motorlarda var.

http://www.hertzmotor.com/katalog.pdf

AREL Aa leme ve Spindle Motoru

spindle motor - Google'da Ara

Ben ufak bir şey istiyorum , gerekli aparatlarıda bir şekilde hallederim ama ufak ve sessiz ve güçlü olsun çokda " duygusalım " dersen hobbyRc cilerin muhteşem oyuncakları var.
3faz brusless içten / dıştan rotorlu , kendilerine has sürücülü hız ayarlı , bilyalı ...
Tabii yukarıdakilerle aynı sınıfta değiller.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri