cnc router için motor seçimi

arkadaşlar merhaba.konuyu bayaca okudum fakat bir türlü istediğim sorunun cevabını bulamadım.daha önce yazıldıysa affola. Aluminyum 7075 malzeme delmek istiyoruz cnc routerde.bu malzemeyi delerken bayılma yapmayacak bir spindle motora ihtiyacımız var.(sadece delme işlemi yapılacak)hss yada karbür matkap kullanacağız.motor konusunda 2.2 kw 6000 devir yada 1.5 kw 3000 devirlik motorlar bana mantıklı geldi.sizler ne dersiniz? şimdiden teşekkür ederim
Merhabalar

Alüminyum delmek için 6000 devir yeterli olur delik delinirken soğutma yaparsanız daha sağlıklı olur. Hss değilde karbür kullanmanızı tavsiye ederim.

Kolaygelsin

Evet delme icin düşük devirli motor gerekir.
1.5 kw lık güç yeter mi orası beni düşündürüyor açıkçası hocam.tecrubelerinizi aktarırsanız memnun olurum.

Merhabalar

Alüminyum delmek için 6000 devir yeterli olur delik delinirken soğutma yaparsanız daha sağlıklı olur. Hss değilde karbür kullanmanızı tavsiye ederim.

Kolaygelsin
hocam alacağım spindle motorun üreticisiyle görüştüm.6000 devir li motoru 4000 devirden aşağı kullanmayın güç kaybı yaşarsınız deyince gözüm korktu açıkçası

Birde matkap olarak piyasada karbür kaplamalı yada kaplamasız hangi markaların matkaplarını önerirsiniz? Üniversitede proje yapacağımızdan dolayı yerli bir marka olan makina takım kullanmak istedim.fakat sitesinde karbür matkaba rast gelemedim. bu konudada önerilerinizi bekliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
hocam alacağım spindle motorun üreticisiyle görüştüm.6000 devir li motoru 4000 devirden aşağı kullanmayın güç kaybı yaşarsınız deyince gözüm korktu açıkçası
Alüminyum diğer sert metaller gibi değildir. Yüksek devirlerde yüksek hızlarda işlenmeye uygundur. Düşük devirlerde tek ağızlı freze yerine çift ağızlı freze kullanarak daha temiz bir delme işlemi çıkartabilirsiniz. Motorun yüksek devirli olmasının bir diğer artı yönü büyük delik çapları için büyük bıçak yerine çep boşaltma kullanarak daha ince bıçaklarla delik açabilirsiniz.

Birde matkap olarak piyasada karbür kaplamalı yada kaplamasız hangi markaların matkaplarını önerirsiniz? Üniversitede proje yapacağımızdan dolayı yerli bir marka olan makina takım kullanmak istedim.fakat sitesinde karbür matkaba rast gelemedim. bu konudada önerilerinizi bekliyorum.
Toolex markasıyla yerli karbür freze üretiliyor incelemende fayda var.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hangi motor, link verirseniz bir bakayım.

hmm. Alüminyum delmek için her ikisi de uygun bana göre. Madem düşük devirde tork düşüyor, devir düşürmeyin siz de. Çelik delecek olsaydınız 3000 bile fazla gelebilirdi ama alüminyum için her iki hız da uygun.

Son düzenleme:

Yerli firmalarımızın çok önemli bir eksiği var, tork-hız eğrisini vermiyorlar. Aslında pek bilgi (örneğin iç yapısı) vermiyorlar, kullandığımız spindleları tanımıyoruz.

2.2kw (hmb42) ile, 25 hertz de 0.1 - 0.3 ilerleme hızı ile 4 ve 6 mm aralarında 80 kadar delik deldim 10 mm. saca. Hiç bayılma yaşamadım. Ancak delik genişletirken 2 defa takılma başıma geldi. Referans olurmu bilmem.

2.2kw (hmb42) ile, 25 hertz de 0.1 - 0.3 ilerleme hızı ile 4 ve 6 mm aralarında 80 kadar delik deldim 10 mm. saca. Hiç bayılma yaşamadım. Ancak delik genişletirken 2 defa takılma başıma geldi. Referans olurmu bilmem.
delik genişletme yapmayacağız biz.2.2 kw 18000 devirlik motor mu yoksa 2.2 kw 12000 devirlik motor mu kullanıyorsunuz?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri