cnc router güc kaynağı yardım

Nihayet aşağılamadan veya dalga geçmeden bir mesaj yazdiniz...ayrica fikir birliğimizin olacağini tahmin edeceğim en son kişi olmaniza rağmen düşüncenizden dolayi sizi tebrik eder, teşekkür ederim açıklamanıza.... Umarım diğer arkadaşlarda güzel Türkçe' mizi daha fazla kirletilmemesi için gerekli hassasiyeti gösterirler... +1 butonu başka mesajları değerlendirmeden tekrar aktif olmuyor. İlk firsatta +1 ekleyeceğim bu mesajınıza

Özür dilerim, motor tipini yanlış vermişim. Mesajı yazdığımda motor yanımda değildi. Motor etiketine baktığımda şunlar yazıyor: Motor tipi: FL86STH80-4208A-15-T Akımı: 4.2A Ref. Power:100W. Atölyemde bu motoru 30V besleme ile boşta çalıştırdığımda 0.7A civarında çekiyor. Elimle ne kadar zorlasam da durduramıyorum ve akım 1.5A civarına çıkıyor. Peki yazılımlar konusunda düşünceniz nedir?

Şimdi doğru değerler olarak gözüküyor.
4.2Nm o makineye fazlasıyla yeter(2.4-3 Nm bile uygundur).
Zaten freze gibi kullanırken kalem çapınada bağlı olarak eksenlere fazla yük binmez binmemeli.
Torna gibi uygulamalarda eksenel kuvvetler yüksektir !
Motorların toplamı ps dan yüksek !
Ancak çaresizlikden kulanacağım diyorsan motor akım değerlerini kartdan kısıtlayabilirsin.
Tutma (boşta belirli süre sonrasında akımı düşürme) torklarını kısıtlayarak idare edebilirsin.
Paralel bağlanmaları zorluk çıkarabilir.
Kısa devre korumaya gidebilirler bu yüzden seri diyotlar üzerinden bağlanırlar , doğrusu yüksek değerli ps(power suply).

Yazılım için fazla seçeneğin yok.
Yukarıda yazdılar ,uyarıları dikkate alın ! , mach3 için paralel portu olan pc şart.
Ya da pahalı ve özel usb veya ethernet kart (smoothstepper gibi , artsoft mach3 sayfalarında görebilirsiniz) gerekli.
Ücretsiz yazılım linux cular için LiveCD şeklinde kurulum gerekmez EMC2 var.
Mach3 gibi lpt çalışır.
Kcam lpt.
Planetcnc nin MK1 UsbCNC güzel yazılım ancak kendi kartı ile çalışabiliyor (MK1-2) ve kartı pahalı.
Ancak elektronikden anlayanlar için kendi sitesinde eski modelin şemaları pcb si ve yazılımı mevcut ve ücretsiz.
Usb için pcmcia dan yukarıda söz edildi , bu , lpt yazılımları yeni tip laptoplarda kullanmak için en ekonomik çözümdür.

Bu ve benzeri bir çok konu çok daha etraflıca yazıldı çizildi.
İtici gelebilir ama önceki konuları üşenmeden okuyun , çok yararını göreceksiniz.
Şimdi aklınıza gelmeyen ama mutlaka karşılaşacağınız sorunlara hazırlıklı olur ve hatta hiç karşılaşmayabilirsiniz.

Step motorlar boşta veya yükde aynı akımı çekerler.
Sıradan ölçü aletleri ile ölçemezsiniz.
Osiloskop ile gözlemlenir.
Ve evet yarım parmak mili elle tutamazsınız (düşük devirlerde).
Ama milde bir disk -kasnak -dişli filan olsa ...
Sizin uygulamanızda vidaya bağlı ve vidalar tıpkı redüktör gibi kuvvet büyütür , adımlarına bağlı olarak(çıkrık benzeri)...

100-150 tl lik lpt portlu ikinci el bilgisayarlar isimi gorurmu acaba.

abilerim. step motorları çalıştırdım yalnız. bilgisayarda kesime baslarken motorlar yavaş kesim yapıyor ama bir parçadan diğer parcağı kesmeye giderken hızlı gidiyor. neden acaba

slm bir tb6560 sorusuda benden x led sürekli yanıyor ve baglı motor kilitlenmiş vaziyette diger y-z-a motorlar normal çalışıyor.
hadi bakalım kolay gelsin bursada ücreti karşılıgında yardımcı olucak arkadaşlar aranmaktadır.

kardeşim bende bursadayım. yıldırım da. aynı sorunu bende aldım ama hepsinde bütün lambalar yanıyodu motorlar kilitli. ayarları yapamamışım ondan . motorları aldığım firma yanlış ayar vermiş bana neşe düzelttim . senin sorunun böle bilemem ama uzman arkadaşlar bunu çözerler. bende simdi söle bi sorun var bilgisayardan bi g kodu atıyorum kes diyorum kesimi yavaş gidiyor çözemedim hala bende yardım bekliyorum.

slm bir tb6560 sorusuda benden x led sürekli yanıyor ve baglı motor kilitlenmiş vaziyette diger y-z-a motorlar normal çalışıyor.
hadi bakalım kolay gelsin bursada ücreti karşılıgında yardımcı olucak arkadaşlar aranmaktadır.

Kartın modeli ve pin ayarlarına ait ekran görüntüsünü koyarsan yardım alabiliirsin sanırım.

Kolay gelsin...

mach 3 programına g kodu yükledikten sonra başlat diyorum kesim yapacak yere hızlı gidiyor kesime başladığı zaman yavaş hareket ediyor. cok uğraştım bulamadım. yardımınızı bekliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri