CNC Router eksenler aynı anda çalışınca adım kaçırıyor

Burhan000

Üye
Makine arduino tabanlı tb6560 sürücü kullanıyorum mikro step ayarlarım 1/8 olarak ayarlı 100x100 mm kare kestirdiğimde başlangıç noktasından kesime başlıyacağı yere gelene kadar adım kaçırma oluyor 3 eksende aynı anda çalıştığında ama kesime başladığında kareden dolayı tek eksen çalıştığından düzgünce çalışıyor ancak en başta adım kaçtığından konum bozuluyor daire kestirmeye çalıştığımda adım kaçırma işlem devam edene kadar sürüyor yani şöyleki motorlar dönmüyor bağırıyor birden fazla motor aynı anda çalıştımı bu sorun oluyor motorlarım 2.8 A ben 2.6 A le besliyorum 24v 10A güç kaynağı kullanıyorum sürücü motor bağlantılarında bi sorun olduğunu düşünmüyorum manuel olarak boşta çok rahat sürebiliyorum g code artcamden alıyorum bu sorunla karşılaşan başkası varsa yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Akımı düşür 1.5 A ile dene mesela
Aynısını bende yaptım 1.5A düşürdüm yinede fark etmedi mikro stepden kaynaklımı acaba diye düşünüyorum ve şöyleki mikro stebi 1/16 olarak ayarladığımda istedğim ölçüde manuel olarak sürebiliyorum ama g code verdiğime hiç hareket yok ses dahi gelmiyor universal g code sender kullanıyorum program işlemi durduyor direk yada alarm veriyor 1/8 de çalışıyor ama bahsettiğim sorun oluyor

Hız ve ivme değerlerini düşür. Ne tür mil var motorlarda

Hocam her ne kadar güç kaynağı yeterli olsada aynı anda üç motor yüklenince muhtemelen voltaj düşüyor motorlar bu yüzden kaçırıyordur. Başka güç kaynağı varsa motorların gücünü ayırmayı deneyin ya da güç kaynağı çıkışına büyük bir kondansatör koyup deneyin

Hız ve ivme değerlerini düşür. Ne tür mil var motorlarda
20mm çapına 5mm hatveli vidalı mil hızıda düşürdüm ivmeyide düşürdüm yinede yemedi abi çıkamadım bi türlü işin içinden
Hocam her ne kadar güç kaynağı yeterli olsada aynı anda üç motor yüklenince muhtemelen voltaj düşüyor motorlar bu yüzden kaçırıyordur. Başka güç kaynağı varsa motorların gücünü ayırmayı deneyin ya da güç kaynağı çıkışına büyük bir kondansatör koyup deneyin
bu makineyi önceden a4988 2a lik sürücülerle kullanıyordum 10v 5a le besliyordum mikro step yapmadan sürüyordum çalışıyordu sadece değişiklik olarak güç kaynağını ve sürücüleri değitirdim güç kaynağından olduğunu sanmıyorum o yüzden

G code olustururken kullanılan hız çok yüksek olabilir. G codu açıp ilk birkac satiri bir incele

G code olustururken kullanılan hız çok yüksek olabilir. G codu açıp ilk birkac satiri bir incele
Makinem max 1200 mm/min de çalışıyor g code feed rate 700 olarak veriyorum max sınırın yaklaşık yarısı kadar bir ilerleme

Abi affına sığınarak dediğin şey güç kaynağı ise çıkış voltajını ölçtüm 24 v aldım amperi ölçemedim malesef ya güç kaynağım amperi veremiyor yada sürücülerim gg bunun dışında başka neyden dolayı olur şöyleki g cod yolladığımda başlangıç noktasına gelene kadar 3 motorda aynı anda çalışıyor adım kaçırma oluyor başlangıç noktasına geldiğinde bozmadan şekli çiziyor ama can çekişerek başlangıç noktasına gelirken adım kaçırdığından konum kayıp oluyor bunun derdi ney anlamadım

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri