Cnc Router 4 eksen işlemede Z ekseni problemi

saidalt

Üye
Ustalarım merhaba,
Basit 50x70 4 eksenli bir routerım var.
Yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum.
Bir parçaya ihtiyacım oldu solid ile çizdim.
solidcam+forumdan bulduğum mach3 4 eksen postlarını kullanarak kendi çapımda cam ini yaptım ve g kodlarını çıkardım.
Simülasyonda sıkıntısız işliyor fakat kodları tezgaha aktardığımda 2.5 delik ve 3d hsr hss işlemlerinde sıkıntı görülmezken 4x rotary veya çoklu eksen frezeleme işlemleri esnasında Z ekseni alakasız şekilde yükseliyor. Tezgah limitini aşıyor ve o koordinatlarda işleme yapıyor. Normalde z0-30 aralarında çalışması gerekirken z150 lerden başlayıp z110 larda işleme yapıyor.
Açıkçası çok fazla g kod bilgim yok.
3 gündür uğraşıyorum çözüm bulamadım.
Sizlerden yardıım talep ediyorum.
Parça cam dosyam, parçamın görüntüleri, g kodları ve post dosyalarını rar olarak ekliyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler
54905

54906
54907
54908

Ekli dosyalar

• 4 eksen problem.rar
    2.8 MB · Görüntüleme: 7
z eksenini 4. eksen üzerinde işlenecek kütük üzerinden sıfırlama yap... yani işlenecek kütük üzerinden sıfırla ... mesela kütüğün orta ekseni üzerinden 4 cm yukarda kütüğe değiyor ise kesici uç z=+4 de mach3 de sonra kesici uc u z = 0 a gönder ve tüm eksenlerin sıfırını mach3 de sıfırla... bu kadar....
tüm eksenleri sıfırlarken kesici uc u kırmamak için mach 3 sıfır orjinini kütükden 10 cm kadar uzakta tut...

@ankis hocam mesajın için teşekkürler.
Lakin sıfırlamayla ilgili problem yaşamıyordum. Dediğim gibi 4 eksen için almış olduğum sıfır noktasıyla 3d ve 2.5d işlemlerim düzgün oluyordu. 4. eksende z sapıtıyordu. Herneyse herşeyi denedim en son postu değiştirdim. Cnc zone dan 4 eksen için bir post puldum. Yine 3d de problem yok. Ama 4 eksende bu sefer kütüğü yuvarlamak için yay çizerek ilerlemesi gerekirken tek bir yay üzerinde açılı şekilde gidip geliyor ve bitiyor..

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri