CNC için su havuzu

@KAZIMUGUR Motorsuz yap mı demek istiyorsun? Birini yukarı diğerini aşağı alarak

Şu şekilde bir akış planladım. Öneriniz, olmaz dediğiniz yer veya fazla dediğiniz yer var mı?

1o6qs5.jpg

600x800 mm CNC'ye göre planladım. Şu kloroformu bilmediğimden sanırım fazlaca vida kullanmışım. Kaç cm'de bir vida atmalıyım?

Plexi parçaları (Ön)

o0xd6u.jpg

Plexli (Yan)x2

e9b5f5.jpg

Taban

1fgygm.jpg

Havuz yüzek kaplama profiline kızak şeklinde geçsin diye tabana monte edilecek 2 adet eldeki herhangi bir malzemeden ray

34dps2q.jpg

sm3ivl.jpg

30csqrb.jpg

Basit bir havuz diye çıkmıştım yola ama bi dünya parça oldu yine. Önerileriniz bekliyorum.
Hayırlı bayramlar

Ne kadar su ne kadar sürede değişecek? Değişimin hızı ve su deposu büyüklüğü pek sıcak soğuk ayrımına izin vermeyecek gibi geliyor.

Örnekte verdiğim bidonun iki kat büyüğü var. 20 LT alıyor. Süre kesilecek parçanın ısısına bağlı... Isıya belirli bir seviyeye çıkınca havuzdaki suyun yarısı boşaltılacak(4LT/dk). Ardından yerine soğuk su alınacak. Havuz içerisinde su + soğuk su sıcaklığının ortalaması yeni su sıcaklığı olmuş olacak.

bu kadar detaya gerek yok diye düşünüyorum.
su hemen bu kadar ısınacak mı ?? anca metal işlerinde ısınır hatta tel erezyonda bile suyu parça değişiminde veyahut tel falan koparsa yarıya indiriyorlar.
bence bu kadar teferruata gerek yok su için
havuza bir tane dibinden çıkış deliği koyarsın.
spindle ucun yanından su verirsin
bir tane de bidona pompa koydunmu su zaten devirdaim yapmış olur.

Bidona bile gerek yok. Havuzu elle doldurun. İş bitince boşaltıp atın. : ) Havuz doluyken o su kolay kolay ısınmaz. Hem takımı soğuk tutar hem de talaşın uçmasını önler.

Suyun sürekli takıma akmasını istiyorsanız ve bor yağı veya takım soğutucu gibi takıntınız yoksa Şebeke suyu kullanın. Hortumu musluğa takın. Ayarlayıp bırakın. Pompaya gerek kalmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri