CNC Freze

okreg

Üye
Merhabalar,

Benim kendime yaptığım Router'ı görünce bir arkadaşımda frezesini CNC'ye dönüştürmek isteği oluştu :)

Ağırca bir makine. 130cmx35cm ağır bir tablası var. 6cm kalınlıkta döküm.

Kafa kısmı da keza öyle, z ekseni de oldukça ağır.

Bütçe çıkarmak istiyorum.

Seçtiğim markalar ve özellikler şöyle.

Tüm eksenlerde:
Hiwin 45mm Ray ve araba
Hiwin 4005 vidalı mil ve somun

X ve Y eksenlerinde
ASDA-B2 Serisi Servo motor 2kW - Frensiz ve Delta sürücü
Z ekseninde
ASDA-B2 Serisi Servo motor 3kW - Frensiz ve Delta sürücü

Arel- Ares321 ATC Spindle ve Delta sürücü

Kaplin tipi ve vidalı mil yataklama konusunda karar veremedim?
Ayrıca hiwin yerine daha ekonomik ama kaliteden de ödün vermeyeceğim marka tavsiyeniz olurmu?

Öncelikle zehri kaptığın için geçmişler olsun diyorum. :D Keşke makinenin fotoğraflarını ekleseydin.

Eski freze dedin kare kızak kullanacağım dediğin düştüğün çelişkinin farkında olmadığını düşünüyorum. kalıpçı frezelerin kızakları kırlangıç kızak olur. Kare kızağı nasıl kullanmayı düşünüyorsun onu anlamadım.

Servo kullanıyor olman güzel güzel olmayada o motoların fiyatlarından haberdarsın inşallah. Güç sıralamanda yanlış. Z ekseninde düşük güçte kullan X ve Y de yüksek güçte kullan. Asıl yükü çekecek olanlar X ve Y

Servo yerine orjinal leadshine enkoderli step motor kullan 2Kw servo fiyatına 2 kw servodan 3-4 kat güçlü motor almış olursun ki kırlangıç kızaklarda ki sürtünme daha çok olduğu için kare kızak gibi yükü kolay kaydırmıyor. Ben 8Nm enkoderli step kullanıyorum. 8Nm motorda birde 5:1 redüktör var. Yani 8x5=40 Nm tork demektir.

4005 biyalı vida güzel. Daha küçüğü kurtarmaz o ölçüdeki bir makineyi. Vida somun markası olarakta kesene en iyi markadan kullanmanı tavsiye ederim. Ama vidaları somunları takacağın yerleri iyi hesaplaa 4005 vidayı ezbere alıp sonra bu yerine oturmadı demeyesin :)

Yolun açık olsun güzel ama zor bir işe soyunmuşsunuz. İnşallah yaparsınız.

Ayrıca bu konumu incele bi fikir verir.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/eski-kalıpçı-freze-cnc-dönüşümü.108406/

Öncelikle zehri kaptığın için geçmişler olsun diyorum. :D Keşke makinenin fotoğraflarını ekleseydin.

Eski freze dedin kare kızak kullanacağım dediğin düştüğün çelişkinin farkında olmadığını düşünüyorum. kalıpçı frezelerin kızakları kırlangıç kızak olur. Kare kızağı nasıl kullanmayı düşünüyorsun onu anlamadım.

Servo kullanıyor olman güzel güzel olmayada o motoların fiyatlarından haberdarsın inşallah. Güç sıralamanda yanlış. Z ekseninde düşük güçte kullan X ve Y de yüksek güçte kullan. Asıl yükü çekecek olanlar X ve Y

Servo yerine orjinal leadshine enkoderli step motor kullan 2Kw servo fiyatına 2 kw servodan 3-4 kat güçlü motor almış olursun ki kırlangıç kızaklarda ki sürtünme daha çok olduğu için kare kızak gibi yükü kolay kaydırmıyor. Ben 8Nm enkoderli step kullanıyorum. 8Nm motorda birde 5:1 redüktör var. Yani 8x5=40 Nm tork demektir.

4005 biyalı vida güzel. Daha küçüğü kurtarmaz o ölçüdeki bir makineyi. Vida somun markası olarakta kesene en iyi markadan kullanmanı tavsiye ederim. Ama vidaları somunları takacağın yerleri iyi hesaplaa 4005 vidayı ezbere alıp sonra bu yerine oturmadı demeyesin :)

Yolun açık olsun güzel ama zor bir işe soyunmuşsunuz. İnşallah yaparsınız.

Ayrıca bu konumu incele bi fikir verir.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/eski-kalıpçı-freze-cnc-dönüşümü.108406/

Oldukça zorlanacağız farkındayım ama hastalık gibi bir şey işte bizimki :)

Foto ekleyecektim ama bahsettiğim freze de sizinki gibi. neredeyse aynı.

Kızak yapısını değiştireceğim. tabi becerebilirsem.

Encoderli step motora geçebilirim aklımdaki bir konu. Tamamen bütçe belirleyecek.
10NM altında kullanmayı düşünmüyorum.

MArka ve tip tavsiyelerinizi belirtirseniz sevinirim. Hiwin oldukça pahalı.
Bu anlamda denenmiş ve yaşanmış tecrübelere çok ihtiyacım var.

Vidalı mil ve somun. marka? gten nasıldır mesela?

Mil yataklama. 40 çap mil için ne olmalı 25? 30? aman şu markayı alma boşlukla uğraşırsın yada tam tersi önerileriniz?

Kare kızak ve araba 45mm. uzun? geniş? özellikle de hiwin haricinde marka?

Kaplin tipi. mafsallı? flex? servo?

Step motor ve sürücü. marka-model?

Reduktor iyi fikir. 5Nm motor ile x5 reduktor çok uygun olur. tavsiye marka?

Önemli not: Seri üretim yapılmayacak. Günde ortalama 3 saat çalışır ya çalışmaz.

Günde 3 saatte çalışsa 1 saatte çalışsa hassas iş yapmazsa bir işe yaramaz.

Şu kısmı iyi anlamak lazım. Kırlangıç kızağı kare kızağa çeviremezsin. Hiç olmaz değil olurda harcı borcunu ödemez olur.

Enkoderli step motor için marka Leadshine kesinlikle ve en az12Nm lik motorlardan kullan.

Planet Redüktör içinse marka: Liming

Vida-somun için en kötü ihtimal ile Gten markası olabilir.

Kızaklarıda gten kullan.

Kırlangıç kızaklarda dengesiz aşınma durumu olabilir onları kontrol edip gerekirse tesviye ettirmek şart.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri