Chiller İhtiyacı

hdorak

Üye
Arkadaşlar
60.000 devirlik spindle'ları soğutmak için 100 litrelik bir emülsiyon( Bor Yağı) tankı kullanılıyor. Ancak özellikle yaz aylarında bu bor yağının sıcaklığı 50 dereceye kadar çıkıyor. Ama sistemin sıcaklığının 20 derecede sabit olması gerekiyor. Bunu sağlamak için chiller kullanabileceğimizi düşünüyoruz.

Bu chillerlerden 9 adet ihtiyacımız var. Bu konuyla ilgili marka ve model önermenizi rica ediyorum

Şimdiden teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar...

Öncelikle kapasite belirlenmeli dostum..
Kac kcal/h lik bir ısı atığınız var bu hesaplanmalı bunu karşılayabilecek bir grup ancak o zaman tavsıye edılebılır..
100 litre den bahsettiğine göre size mini chiller yeterli gelir diye düşünüyorum. Ama kapasite önemli...
Ve bu cihaz nerede calısacak hava sogutmalımı su sogutmalımı.. bu konuların dıs ortam sıcaklıklarına gore değiştiğini söyleyebilirim.

Konu hakkında daha detaylı bilgi verirsen detaylı yardımcı olabılırım.

Kolay gelsin iyi çalışmalar...

hava soğutmalı olacak
100 lt reyi 1 saatte 5 derece arttırıyor. 30 dan 35 dereceye gibi fabrika ortamında çalışacak.
telefon numaram 05062747738

iyi çalışmalar

Dostum benım hesabıma göre ... Tabi bir yanlışlık yoksa sizin burda chillere ihtiyaçyok...

Q=MxCxDT formulunden

Q=100x1x(35-30)
Q=500 kcal/h çıkıyor...

buda ufak bir serpantin ve buna bağlı fan ile hava geçirerek çok kolaylıkla soğutabilirsiniz.,
(dip not bor yagının ısınma ısısını 1 aldım.. degerını bılmıyorum ama degısıkte olsa sonuc cok oynamaz.)
Eger sistemdeki soğutma şekliniz nasıl bilmiyorum. Soğutuyormusunuz .. Soğutmuyorsanız ihtiyacınız mı var..
yarın sizi ararım öğleye doğru 10 gibi..detaylı konuşuruz ama bu verdiğiniz bilgilere göre chiller ihtiyacınız yok gibi görünüyor.

Merhaba,

Sanırım beyfendinin istediği chiller değil düşük kapasiteli bir soğutma kulesi.

bu sıçaklık 50 derecelere kadar çıkıyor ve 20 derecede sabit kalmalı

ufak bir kapalı devre sogutucu kullan en sağlıklısı bu bizde hidrolik yagları sogutuyoruz.
sogutucu kuleler eskidendi aytek sogutmadan fiyat alabilirsin.

ozur dılerım sızı arayamadım..

20 derece sıcaklıkta tutabılmek ıcın kucuk bır sogutucu kullanılması gerekıyor.
serpantın yada fanlarla bu sıcaklıga ınılemez.
bu bahsi gecen 100 lırelık bor tabanlı yagı basıt bır plakalı esanor ıle sogutma sıstemıne baglantısı yapılarak sogutulabılır.

Bız afyonda bır kımyasal fabrıkasında buyuk bır reaktorun mını modelı ıcın 5 hp cıvarında bır kompresor ıle hava sogutmalı kondenserlı plakalı esanjorlu sıstem vermıstık. Burda cıhaz reaktorden cıkan urunu sogutarak 14-20 derece cıvarında sogutarak ıkıncı ıslem ıcın hazır hale getırıyordu.

sızede sanırım böyle bir cihaz gerekıyor. Anladıgım kadarıyla.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri