cezadan nasıl kurtulurum

izmirhakan

Üye
Tedaşa yeni abaone olduk. 3 gün önce sayaç okundu.İ/A oranı %55 cıvarında.Kompasazyon panosu otomatıkte 0 ,90 sabit grupta 0,86 gösteriyor.12 grup var ama sadece 1 grup devreye giriyor.Trafo gücü 1600 KVA,çarpan 2100 Aktıf:112,624 İndüktüf:58,734 Kapasıtıf:10,740 .Bugün117,80 , 61,902 . 10,740 Cezadan kurtulmak için 27 günüm var .Lütfen bana yardımcı olun.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
selamlar.öncelikle reaktif güç kontrol rölesinin tipi,daha sonra da senin yaptığın ayarlar nelerdir.bunlar olmadan sana yardımcı olamayız

akım trafonu incele arızalı olarilir aynı fazda ampermetreye bağlı felan akım trafosu varsa onu bağla bi dene 3 fazlıysa cihasın faz sırasına ve yine akım trafolarına bak

izmirhakan ' Alıntı:
Tedaşa yeni abaone olduk. 3 gün önce sayaç okundu.İ/A oranı %55 cıvarında.Kompasazyon panosu otomatıkte 0 ,90 sabit grupta 0,86 gösteriyor.12 grup var ama sadece 1 grup devreye giriyor.Trafo gücü 1600 KVA,çarpan 2100 Aktıf:112,624 İndüktüf:58,734 Kapasıtıf:10,740 .Bugün117,80 , 61,902 . 10,740 Cezadan kurtulmak için 27 günüm var .Lütfen bana yardımcı olun.

Endüktif oranınız, %61 civarında, cezaya girmemek için kapasitif yükleme yapmanız lazım fazladan, ayrıca sistemin normal işleyebilmesi için arkadaşların da bahsettiği gibi, röle ayarlarını, akım trafosunu, trafonuz için sabit grup kondansatörünüzü, faz-faz kontrollerinizi yapmayı deneyebilirsiniz.

Sn.izmirhakan,istisnai durumlar haricinde syçların OG tarafında ölçüm yapıyordur.Forumda daha önce irdelenmişti 2 ana sorununuz olabilir.Birincisi trafonun kendi endüktif yükü,ikincisi kompanzasyon akım trafosu oranı, az yükte sorun olabiliyor.Biraz daha bilgi lazım.

izmirhakan ' Alıntı:
Aktıf:112,624 İndüktüf:58,734 Kapasıtıf:10,740 .Bugün117,80 , 61,902 . 10,740
İki değer arasındaki oranlar:
İndüktif / Aktif = %61,20
Yani atrma eğiliminde! Böyle giderse %61 de sabitlenir!

Arkadaşların da dediği gibi gerekli bilgiler olmadan kesin hüküm vermek doğru olmayabilir.
İlk önce kompanzasyon panosunu kontrol edin, ters bir durum var mı bakın.
Otomatik ayarda %90 olması yanlış ayar gibime geliyor!
Akım trafosu yeri de yükün tamamını görecek barada olmalı!

İlk okuduğunuz değerlere göre endüktif %52,15 kapasitif %9,53
İkinci okuduğunuz değerlere göre endüktif %52,54 kapastif %9,11

• Sayacınız O.G’demi A.G’demi bağlı ?
• Reaktif güç kontrol rölesi ayarlarını dikkatli bir şekilde ve doğru yaptınız mı ?
• Eğer sayacınız O.G’ye bağlı ise ana şalter (akım trafoları) öncesi 50kvar grup bağlamanız gerekir. Bu değeri trafo üretici firmasınada danışarak öğrenebilirsiniz trafodan trafoya farklılık arz edebilir.
• 1600kva trafonuz ve günlük 5kw/h bir tüketiminiz görünüyor yeni abone oldunuz için yükleriniz devrede değil mi?
• Röle markanız? Mevcut ayarlarınız neler? Kondansatör kademe güçleriniz? Akım trafonuz? Yük akımlarınız (değerler)
• Tesisiniz hakkında daha detaylı bilgiler verirseniz bizde size daha fazla yardımcı olmuş oluruz.

Bu işler doktora gittiğinde derdini anlatmaya benzer. Doktor sorar neyiniz var? Hasta der başım ağrıyor dahada konuşmaz. Aslında halsizliğide vardır belki kusmuşturda ateşide çıkmıştır eğer bu durumunu açıklamazsa doktorda doğru teşhisi koyamaz tahlil yapması gerekir(yerinde incelemek gerekir) Bizler olayı yerinde izleyemeyeceğimize göre siz bilgileri tam vermelisiniz. Saygılar...

arkadaşım senin sorunun reaktif güç kontrol rölesine girilen cos Q değeri ile ilgili olabilir.Cos q değerini 0,99 olarak ayarla,böylece daha fazla grup devreye girecek endüktif reaktif oranı da büyük oranda düşecektir.röleye girilen c/k oranı da önemlidir.

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar ve gösterdiniz ilgi için teşekkürler.Röle ayarlarını yaptım.Yeni oranlara göre ayarladım.Cos 0,90 dı 1 çektim.Sayaç mekanık ayarlanmış,rölede elektronik olarak değiştirdim.Akım trosu oranlarını girdim(2500/5). Yeni sayaç değerleri:Aktif:131,133 İndüktif:63,842 Kapasıtıf:11,407 Oranlar düşmeye başladı.Yapabileçeğim başka neler olabilir.Yardımlarınız için teşekkürler.

Bugünkü değerlere göre oranlar:
Reaktif İndüktif / Aktif ......: %48,68
Reaktif Kapasitif / Aktif......: %8,69

İndüktif değerde azalma var. Günlük endeks takibi yaparak azalma hızına bakın. Ay sonuna kadar %20'nin altına indirmeliyiz onu.
Rölenin kademe alma-bırakma süresine de bakın kaç saniyede?
Kondansatör kademelerinizin değerlerini de belirtirseniz (hangi kademede kaç kVAr'lık?) daha iyi sonuçlar alabiliriz (İnce ayar istiyor gibi.)
Ve Röle marka-modeli de bilsek daha iyi olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,493
Kullanıcılar
450,476
Son üye
brksn

Yeni konular

Geri