CCS C ile bootloader nasıl kullanılır?

Hocam size bir çay ısmarlayabilir miyim :)
tinybld198\picsource\16f\tinybld16F.asm hex dosyasını yüklüyordum Ama Asm kodunu tekrar düzenleyip compile etmek kesin sonuç verdi.

Umarım başka sorun yaşamam

Çok teşekkür ederim

Çalıştığına sevindim.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Tiny deki fuse ayarlarını sizin yazdığınız programlarda değiştiremiyorsunuz. Bildiğim kadarıyla (eskiden öyleydi) eeprom alanına da veri yükleyemiyorsunuz. Yani CCS de eeproma yazılması için eklediğiniz veriler yazılamıyordu.

microchip'in kendi bootloaderında öyle bir sorun yok ve yazdığınız programı yazdığınız şekilde yükler. ancak microchipin programı 2k lık bir alan kaplar ve programınızın başında o 2k lık alanı rezerve etmek zorundasınız.

Ben tiny'i çok beğendiğim için sürekli kullanıyorum. 16F serisinde 100 bayt, 18F serisinde sadece 200 bayt alan kaplıyor ve program alanının en sonuna kopyalandığı için kesme adresleri veya program alanında rezerve etmeniz gereken bir kısıtlaması yok.

Kolay gelsin.
Bu arada ısmarladığınız çayı içiyorum :)

Teşekkür ederim açıklamalar için Şimdilik tinybootloader işimi görecek gibi Ancak eeprom lazım olursa bootloader dan vazgeçmek durumda kalırım.

merhabalar yine bootloader le ilgili bir sorunum var malesef.

geçen hafta 16F877a ile çalışmıştım ve problemleri atlaktıktan sonra işimi rahatça gördüm Ancak elimde başka bir devre için 16F877 var ama malesef uygun Hex kodunu oluşturacak programı derleyemiyorum.

TinyBootloader sitesinden baktığım tabloya göre 16F876,877,873,874 pic grupları aynı özellikleri taşıyor. Bende asm dosyaları arasından "tinybld16F873.asm" isimli dosyayı açarak (mplab) üstteki satırları değiştirdim. 16F877 4mhz 19200bps olacak şekilde ama derleme işlemi tamamlanamıyor. Asm kodlarına hakim olmadığım içinde işin içinden çıkamadım. Acaba yanlış dosyayı mı derliyorum ?

aldığım hata
Error[129] D:\TINYBLD198\TINYBLD198\PICSOURCE\16F\TINYBLD16F873.ASM 2 : Expected (END)

Son düzenleme:
873te 4k program alanı var. siz 8 k olanı için derleyeceksiniz. önceki yaptığınızın aynısı, fakat 877a yrine include dosyası olarak 877 yi seçeceksiniz. Bir de mplab ta mcu yu 877a değil 877 olarak seçeceksiniz. çıkan hex kodu yükleyeceksiniz.

Hocam aynısı dediğiniz için "tinybld16F.asm" dosyasında denedim ama olmadı çok sayıda hata ile döndü.

16F klasöründeki neredeyse tüm asm dosyalarını açtım ve Fuse'ları değerlendirerek kimisni atladım kimisinde değişiklikleri yaptım ancak sonuç alamıyorum. Bu asm kodu beni sevmedi :)

öncekini derlemiştiniz ya. Bunun ondan farkı yok ki.
radix DEC
LIST P=16F876, F=INHX8M ; change also: Configure->SelectDevice Mplab'ta 16f876 yı seçin, 8k
xtal EQU 4000000 ; you may also want to change: _HS_OSC _XT_OSC
baud EQU 19200 ; standard TinyBld baud rates: 115200 or 19200
bu şekilde asm dosyasını derleyin. Kırmızı işaretli yerdeki yazanı unutmayın.

önceden derlediğimiz Kod 16F877A içindi aynı dosyaya 16F877 yazıyorum osc ayarlarını 4mhz ve _XT_OSC seçili ayrıca kırmızı belirttiğiniz yerdeki seçimide yapıyorum ancak derlenmiyor birçok şeyin tanımsız olduğunu söylüyor. 877a ya yazıcakmışım gibi ayarları tekrar düzenliyorum ozaman sıkıntı yok derleme işlemi gerçekleşiyor. benimde takıldığım kısım burası

LIST P=16F876A olsun ama kırmızı yazılı yerde yazıldığı şekilde mcu seçimini 876 yap derle. Tiny sadece C protunu kullandığı için 876 veya 877 için aynı kodu üretir ve her ikisinde de çalışır.

list p=16f877 olcak şekilde konfigrasyondan da 16f877a seçerek derledi ve çalıştı.
Hocam bi çay daha ikram edeyim ben size Bu işi öğrencez ya hadi hayırlısı

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri