CCS C ile bootloader nasıl kullanılır?

Malesef Bootloader çalışıyor ( çünkü picin ne olduğunu tanıyor) ama write flash komunu kullanamıyorum Bi süre bekledikten sonra Could Not Write yazısı çıkıyor hala reset leyerek denedim

Malesef Bootloader çalışıyor ( çünkü picin ne olduğunu tanıyor) ama write flash komunu kullanamıyorum Bi süre bekledikten sonra Could Not Write yazısı çıkıyor hala reset leyerek denedim
Pic te reset butonuna bastıktan sonra PC de write butonuna basar basmaz picin resetini serbest bırakmanız lazım. Yukarıdaki açıklamam sanıyorum anlaşılır idi. Eğer picin ne olduğu PC de görünüyor ise geriye sorun kalmamış demektir. Yani rahatlıkla hex kodunu gönderip yazması gerekir.

Eğer picin ne olduğu PC de görünüyor ise geriye sorun kalmamış demektir. Yani rahatlıkla hex kodunu gönderip yazması gerekir.

Maalesef tam bu noktadayım Picimi tanıyor program ama Kendi oluşturduğum kodu yerine yazamıyor İlk mesajımı yazdığımda pici göremiyordum ama şimdiki sıkıntım böyle

tiny pc programında program yükleme hızınız 19200 bps olacak. Aynı programın bir de terminal ekranı vardır. Sizin programınız 9600 bps ile haberleşme yapsın istemişsiniz. Terminal ekranında bağlantı hızını 9600 olarak tanımlayın. Aynı com portu tanımlayın.

Program yükleme ekranında program yüklendikten sonra terminal ekranına geç diye bir seçenek olmalı. Onu seçtiğinizde, program yüklemeyi başarabilirseniz otomatik olarak terminal ekranına geçer tiny PC programı ve haberleşme ayarlarınızı 9600 e dönüştürerek sizin yazdığınız programın gönderdiği bilgileri almaya başlarsınız.

Programınızı CCS de derlediğinizde intel hex 8 formatında mı hex kodu üretiyor ona bakın. Project ayarlarında görünür. Format uyumsuzluğu varsa PC arayüzü göndermeyebilir. Bunun dışında başka bir sorun olmamalı.

Programı yükle butonu ile pic resetlemeyi eş zamanlı yapıyorsunuz değil mi?

Write Flash Ekranında tüm baud rate leri denedim sadece 19200 de pici görüyor bu kısımda sorunumuz yok Picte enerji yokken not found Enerjili iken Tanımlanmış şekilde görüyor Demekki picimde bootloader programı çalışıyor: ayrıca css te hazırladığım kodu direk programlayıcı ile pice gönderdiğimde çalıştığını denedim Sorun yok printf komutunu sadece rs232 haberleşmemi test amaçlı eklemiştim Ordada sıkıntım yok. Bahsettiğiniz intel hex8 format ayarlarını bulamadım malesef Resetleme senkronumda sorun yok gibi gözüküyor zaten daha öncede belirttiğiniz gibi bu ilk yükleme olacak şu an picin için sadece bootloader kök programı var ama gitmesi gereken hex hala gitmiyor Çok inatçı çıktı :S

İlk defa böyle bir şey duydum. Tiny sürüm no nedir?

CCS ekranında yukarıdaki seçenekler (Project, Edit, Search, Options,...) Options altında "Project Options" seçeneğinde çıkan yeni küçük pencerede sol sütundaki "Output Files" seçeneğine gelin ve sağdaki alanda bulunan Object Files da ne seçili olduğuna bakın. 8 bit hex seçili olması gerekir.

Yukarıda eklediğim dosya da yazıyor versiyonu 1.9.8 olarak gözüküyor.
Hex8 formatı default seçili oraya bakmıştım :) dediğim gibi normal olarak yüklediğimde kod çalışıyor.
Acaba tiny de ayar problemim mi var ?

Ayrıca bu saatte bile cevap yazdığınız için teşekkür ederim

Yüklediğiniz bootloader kodu 877A için olan. Yazmaya çalıştığınız mcu 16f877A mı yoksa 16f877 mi?

elimdeki 16F877A.

tiny helplerini tekrar okudum ASM kodunda fuse ları istediğiniz gibi düzelte bilirsiniz diyor ama bende ASM derleyici yok malesef ayrıca indirdiğim dosyalar arasında yüklediğim hex in Ayrıca asm kaynak kod dosyasıda yok yani derleyici kursam bile neyi derleyeceğimi bilmiyorum

http://www.etc.ugal.ro/cchiculita/software/tinybld198.zip
kullanım açıklaması:
Tiny PIC bootloader

Siz yanlış hex dosyasını pice yüklemiş olabilirsiniz. tinybld_16F876A_04MHz.HEX bunu yükleyin. Ayrıca asm dosyası da buradadır: tinybld16F.asm olarak tinybld198\picsource\16f\tinybld16F.asm

istiyorsanız microchip web sayfasından mplab ı indirin. Bu asm dosyasını açın. MPLABda hardware olarak 16f876A yı seçin. ASM dosyasında xtal hızını kendinize göre yeniden seçin. haberleşme hızını gösteren baud u da 19200 yapın, derleyin ve çıkan hex dosyasını pice yükleyin.

Çalışmaması diye bir şey mümkün değil. Zira 16F876-877 ilk çıkan ve kendi içerisindeki yazılımla program alanına yazabilen mculardır ve bootloaderlar ilk bu mcu lar için yazılmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri