Cat6 Kablo yenileme

Arkadaşlar herkese merhaba. Öncelikle aranıza yeni katıldım. Ufak bir sorunum var. Yeni taşındığım sıfır dairede hemen hemen her odada data prizleri var. Bu prizlere daire içindeki sigorta ve kablo kutusundan cat6 kablo çekilmiş ve cat 6 kablonun iki teli telefon için bağlanmış geri kalanı data hattı için. Ben bu bağlantıları telefon kullanmadığım için cat6 ya ayırdım ve 1.0 Gbps hıza çıkardım. Zira önceki bağlantı şeklinden dolayı 100 mbps hız alabiliyordum. Lakin odalardan birisi, özellikle çalışma odası olarak kullanacağım odada ne yaptıysam 1.0 gbps hıza çıkamadım. Her iki tarafında ucunu defalarca söküp yeniden çaktım ama kablo test cihazında 8. led yanmıyor. Görünen o ki kahverengi kabloda kopukluk var. Bu odada ufak çaplı bir home network oluşturacağım ve nas sunucularımı kullanacağım için gigabit hız benim için önemli. Diğer odalardaki data prizlerine gigabit bağlanmam gerekiyor. Sorum şu, bu mevcut cat 6 kabloyu yeni bir kablo ile değiştirmek için mevcut kabloyu klavuz olarak kullandırıp yeniletebilir miyim? Borular çok geniş değil, mevcut kabloyu çekmek istediğimde çok zor oynadığını hissediyorum. Bu konuda yorum ve önerilerinize ihtiyacım var, şimdiden teşekkür ederim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Binanın elektrik tesisatını yapanlara ulasabilirseniz daha kolay çözüme ulaşabilirsiniz. Ornegin eski kabloyu kılavuz olarak kullanacaksiniz ama aralarda nerelerde buat kullanılmış bilmiyoruz. Birkaç metrelik işlem sonunda borunun içinde kılavuz kablo kopabilir.

Binanın elektrik tesisatını yapanlara ulasabilirseniz daha kolay çözüme ulaşabilirsiniz. Ornegin eski kabloyu kılavuz olarak kullanacaksiniz ama aralarda nerelerde buat kullanılmış bilmiyoruz. Birkaç metrelik işlem sonunda borunun içinde kılavuz kablo kopabilir.
Hocam müteahhit firma zaten kabloyu cat 6 ile cat 3 e bölüştürmüş. Yani adamların amacı gigabit bir bağlantı sunmak değil, bu yüzden 100 mbps bağlantı alıyorken gelip bakacaklarını düşünmüyorum. Zira bu iş onlara göre biraz keyfi bir iş. Mesafe çok uzun değil, oldu ki koptu diyelim, bunun bir çözümü olur mu? Ve ya bu işi temiz yapmanın başka bir yolu var mı? Gerekirse ücretli bir şekilde bir firmaya da yaptırabilirim sorun değil.

O firmanın, sizin evinizin tesisatını yapan elektrikçiye ulaşın ücreti mukabili kablolarınızı isteğiniz doğrultusunda çektirin/yeniletin. Aynı işlemi başka elektrikçiye yaptırmak sizin için her yönden dezavantaj olur.

Hocam tam anlamadım demek istediğinizi. İlerisi için optik düşünmüyorum amacım 1.0 gbps hızda bir network oluşturmak. Boru tahminime göre 14 mm

mevcut Cat6 kablo koparsa diğer taraftan geri çekip
diğer seçenekler .

51f530981724d_af6ea42badce8addee22cce1b872984d.jpg

mevcut Cat6 kablo koparsa diğer taraftan geri çekip
diğer seçenekler .

Ekli dosyayı görüntüle 69192

Bu işi yaptırabilecek birini bulamadım kaç gündür. Hocam şöyle sorayım, yeni kabloyu hangi taraftan çekmeliyiz pano tarafından mı yoksa odadaki priz tarafından mı? Bu fark eder mi? Kopan kabloyu diğer taraftan nasıl çekeceğiz? Kablo tek olmasına rağmen zor hareket ediyor.İçeride kopar ise nasıl çekeceğimizi açıkcası bilmiyorum. Bu konuyu prof olarak yapan bir firma ve ya arkadaş var mı ? ücreti mukabil yaptırabileceğim?

Çoğu (sözde) ustanın sizden daha özenli davranacağını sanmıyorum. Kopma durumu kablonun kalitesine bağlı aslında, çekince gelir ama susta kullanmadan olmaz. Hangi ucundan daha rahat çalışabiliyorsanız oradan çekin diğer taraftan birisi itsin. Gerekirse vazelin veya sabun kullanın ama sustaya kabloyu çok iyi bağlayın. Ben kendi tecrübelerimi yazdım sadece hatalı olabilirim. Önceliğiniz forumun ustaları olsun lütfen.
Kolay gelsin

Çoğu (sözde) ustanın sizden daha özenli davranacağını sanmıyorum. Kopma durumu kablonun kalitesine bağlı aslında, çekince gelir ama susta kullanmadan olmaz. Hangi ucundan daha rahat çalışabiliyorsanız oradan çekin diğer taraftan birisi itsin. Gerekirse vazelin veya sabun kullanın ama sustaya kabloyu çok iyi bağlayın. Ben kendi tecrübelerimi yazdım sadece hatalı olabilirim. Önceliğiniz forumun ustaları olsun lütfen.
Kolay gelsin

Hocam aslına bakarsanız buradan bir ustamızın olmasını bende çok isterim. Böyle bir hizmet veriyorlar ise seve seve çalışmak isterim. Susta konusuna gelecek olursak, şu an içinde bir cat6 kablo var ve iki ucunada erişimim var yeni kabloyu bu kabloya bağlayarak çektirsem olmaz mı? Sustayı içinde kablo olan bir kanalda kulanamam çünkü.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri